۷ درمان برای خارش ریش

خارش ریش می تواند ناخوشایند و ناراحت کننده باشد و همچنین می تواند در هر زمان رخ دهد، چه زمانی که ریش در مراحل اولیه رشد است و یا زمانی که به طور کامل رشد کرده است. احساس خارش می تواند خفیف تا شدید باشد. این مساله ممکن است به آسانی قابل چشم پوشی باشد یا ممکن است باعث حواس پرتی و ناراحتی و یا نیاز به درمان پزشکی داشته باشد.

۷ درمان برای خارش ریش
به آرامی تمیز کردن صورت و ربش و اجتناب از مواد شیمیایی خشن ممکن است به کاهش خارش ریش کمک کند. از آنجا که خارش ریش یک رخداد معمول است، راه های زیادی برای مقابله با آن وجود دارد. برخی از روش های درمان خارش ریش، صرفا تغییرات ساده ای در بهداشت و یا روش های پاکیزگی فرد است. با این حال، اگر خارش، ناشی از یک مساله پزشکی اولیه باشد، ممکن است نیاز به تجویز دارو یا آنتی بیوتیک داشته باشد. در زیر به برخی از روش های رایج برای حل این مساله اشاره شده است:

تمیز نگه داشتن چهره
به طور منظم ریش و صورت را شستشو دهید تا از ایجاد خاک و باکتری جلوگیری شود. همچنین اطمینان حاصل کنید که پوست بیش از حد چرب نخواهد ماند. ریش و صورت را هر روز با آب گرم و پاک کننده مناسب بشویید.

حمام یا دوش مکرر داشته باشید
هر روز یا یک روز درمیان دوش بگیرید. از آب بیش از حد گرم استفاده نکنید و در حمام یا دوش بیش از حد طولانی نمانید.

استفاده از نرم کننده برای ریش
موهای ریش که نرم تر باشند کمتر پوست را مستعد ناراحتی یا خارش میکنند. استفاده از جوجوبا یا روغن آرگان می تواند حاوی نرم کننده برای ریش باشد.

اجتناب از مواد شیمیایی
هنگام اصلاح یا پیرایش ریش، سعی نکنید از فوم شستشو یا لوسیون که حاوی مواد شیمیایی خشن هستند استفاده کنید. یک جایگزین طبیعی برای شستشو استفاده نمایید.

اجازه دادن به رشد مو
هنگام رشد ریش، از اصلاح یا پیرایش جلوگیری کنید تا موها بتوانند فراتر از فولیکول رشد کنند. این باعث می شود خطر ایجاد تحریک و آسیب فولیکول کاهش یابد.

درمان دارویی
اگر علت خارش ریش یک مساله پوستی باشد، پزشک می تواند داروهایی برای مقابله با این موضوع تجویز کند.

داروهای رایج عبارتند از:

پماد یا کرم حاوی اسید لاکتیک و اوره. این پماد به درمان خشکی پوست کمک می کند.
موپیروسین (باکتروبان) برای مبارزه با عفونت باکتریایی.
کرم ضد قارچ برای درمان عفونت های قارچی.
کرم کورتیکواستروئید اگر علت غیر عفونی است.
هیدروکورتیزون، کلابتازول (Cormax) یا دزونید (Desonate) می تواند برای درمان اگزما تجویز شود، اگر التهاب غیر عفونی باشد.
کتوکونازول (Nizoral) اگر علت اگزما یک عفونت قارچی است.
اسید گلیکولیک (نیو استراتا)
درمان موضعی ضد قارچی برای درمان موارد خفیف. درمان ضد قارچی خوراکی مانند ویتروکونازول یا تربینافین مفید است.
جراحی و سایر درمانها
اگر خارش ناخوشایند بوده و با بروز عفونت و التهاب مکرر همراه باشد، پزشک ممکن است پیشنهاد کند که موی ریش توسط لیزر حذف شود.

در روش دیگر، پزشک ممکن است برش هایی است که برای تخلیه کربن داخل جوشها ایجاد نماید. دمل ها یا جوشها که همچنین به عنوان آبسه های پوست شناخته می شوند، خوشه جوشهایی هستند که می توانند عفونت را ایجاد یا تشدید کنند. روش فوتوداینامیک (نور) یکی دیگر از گزینه های درمانی است. این روش می تواند در مبارزه با عفونت و التهاب فولیکول موثر باشد.

چرا دچار خارش میشویم؟
برخی از علل جزئی هستند، در حالی که سایر علل می توانند جدی تر باشند و نیاز به درمان دارند. شایعترین علل خارش ریش عبارتند از:

رشد مو صورت
بسته به شیوه رشد مو و فولیکول، روند رشد می تواند باعث خارش شود. هنگامی که یک فرد اصلاح میکند، لبه تیز مو درون فولیکول قرار می گیرد. همانطور که مو رشد می کند، لبه تیز می تواند فولیکول را خراشیده و خارش ایجاد کند.

اگر فردی که به طور مرتب عادت دارد که ریش خود را میتراشد، تغییر رویه داده و اجازه دهد که مو رشد کند، این ممکن است موجب تحریک گسترده فولیکول ها شود، که می تواند موجب ناراحتی و خارش شدید شود.

پوست خشک
پوست خشک را می توان با استفاده از روغن صورت یا ریش درمان کرد. به دلایل بسیاری مردم خشکی پوست را تجربه می کنند و ممکن است واکنش به:

صابون یا محصولات مراقبت از پوست
آب خیلی گرم
تغییر در آب و هوا
کمبود تولید چربی در پوست
یک بیماری به نام ایتچیوسیس باعث می شود که پوست ضخیم شود. ۲۰ نوع مختلف از این شرایط وجود دارد.
مردم معمولا دچار خشکی پوست میشوند، زیرا یک ژن معیوب را که از والدینشان منتقل شده است حمل می کنند. استفاده از نرم کننده ها برای مرطوب کردن پوست و شانه زدن موها می تواند به مدیریت هیپوتیروئید کمک کند. پسوریازیس و اگزما سایر بیماری های پوستی هستند که باعث خشکی شدید می شوند. این بیماریها همچنین می توانند منجر به خارش ریش شوند.هلو دکتر

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا