اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

۲۳‬آذر، “كلوگ” مخترع انواع غذاهاي خشك آماده شده با غلات درگذشت

پنجشنبه ‪ ۲۳‬آذر برابر با ‪ ۱۴‬دسامبر ‪ ۲۰۰۶‬است. ‪ ۶۳‬سال پيش در چنين روزي، “جان هاروي كلوگ” پزشك و دانشمند تغذيه آمريكايي و مخترع غذاهاي خشك آماده شده با غلات (‪ (Cereals‬براي مصارفي همچون صبحانه،در گذشت.

برادر او “ويليام كي.كلوگ” اين اختراع را شيرين كرد و كارخانه‌اي براي توليد اين گونه غذاها تاسيس كرد كه هنوز جزو مهم‌ترين كارخانه‌ها از اين دست در جهان به شمار مي‌آيد.

همچنين در چنين روزي در سال ‪” ۱۹۱۴‬سولومون اشپيگلمن”، ميكروب شناس و متخصص ژنتيك آمريكايي به دنيا آمد.

اشپيگلمن كشف كرد كه تنها يكي از دو رشته تشكيل شده ‪ DNA(‬يعني تنها ‪ (RNA‬حامل اطلاعات ژنتيكي براي ساخت مواد جديد است.

او در سال ‪ ۱۹۶۲‬روشي براي تشكيل مولكول‌هاي ‪ DNA‬و ‪ RNA‬درون سلول ابداع كرد كه روش “هيبريديزاسيون” نام دارد.

در دهه ‪ ۱۹۶۰‬اشپيگلمن و همكارانش در دانشگاه ايلينويز هنگامي كه تكامل ويروس‌هاي ‪ RNA‬دار را بررسي مي‌كردند، ويروس‌ها را در يك انسان قرار داده و تمام آنزيم‌هاي لازم براي همانندسازي را در اختيارشان قرار دادند.

‪ ۲۰‬دقيقه بعد، پژوهشگران تعدادي از ويروس‌هاي تازه همانندسازي كرده را به يك انسان جديد منتقل كردند تا دوباره همانندسازي كنند. پس از چند دور، دانشمندان هر بار فقط ‪ ۱۵‬دقيقه صبر كردند و بعد فقط ‪ ۱۰‬دقيقه و سرانجام فقط پنج دقيقه صبر كردند.

در پايان آزمايش، ‪ RNA‬ويروسي تا ‪ ۱۶‬درصد اندازه نخستين تحليل رفته بود.

علت تكامل ويروس‌ها به چنين نسخه‌هاي كوچكي از خودشان آن بود كه مي توانستند ژن‌هاي لازم براي تجاوز و تصرف سلول‌هاي ميزبان را دور بريزند.

اين ژن‌ها غيرضروري شده بودند و ديگر فقط همانندسازي ‪ RNA‬را كند مي كردند.

در ‪ ۱۴‬دسامبر ‪ ۱۹۶۱‬نيز “جان جوزف بيتنر”، متخصص ژنتيك آمريكايي و از پيشگامان ژنتيك سرطان، درگذشت.

سرطان‌ها سومين علت مرگ و مير در دنيا هستند كه در صورت توجه به زمينه‌هاي پايه‌اي و ژنتيك سرطان به خصوص در سرطان‌هاي فاميلي قابل پيشگيري و درمان خواهند بود.

اگر در عضوي از اعضاي خانواده سرطان شناسايي شود مي‌توان با آگاهي از پيش زمينه‌هاي سرطان در بقيه اعضاي خانواده از ايجاد سرطان جلوگيري كرد.

امروزه علم ژنتيك توانسته به تومور ماركرهايي دسترسي پيدا كند كه آزمايش آنها در افراد خانواده مي‌تواند از عوامل خوب پيشگيري باشد.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *