یونايتدپرس : احتمال بروز درد، خستگي، و تنش‌هاي روحي در زنان باردار مبتلا به فيبروميالژيا ‪ fibromyalgia‬وجود دارد كه اغلب به درستي تشخيص داده نمي‌شود.

محققان مي‌گويند احتمال بروز درد، خستگي، و تنش‌هاي روحي در زنان باردار مبتلا به فيبروميالژيا ‪ fibromyalgia‬وجود دارد كه اغلب به درستي تشخيص داده نمي‌شود.

به گزارش يونايتدپرس از فيلادلفيا، “كارن ام شافر” استاديار پرستاري در دانشگاه “تمپل” گفت: فيبروميالژيا يك بيماري مزمن است كه بطور شايع در زنان ديده مي‌شود و موجب بروز درد در عضلات و بافت‌هاي نرم بدن مي‌شود.

بسياري از مبتلايان به حدي خسته مي‌شوند كه ضعيف شده و بيماري آنها در بدترين شرايط مي‌تواند به ناتواني بينجامد.

شافر گفت: تاكنون شواهد در مورد دوران سخت بارداري در مبتلايان به فيبروميالژيا غيرقطعي بوده است.

وي افزود: اين اطلاعات اولين گام براي جمع آوري شواهد مستند در مورد تاثير فيبروميالژيا در اين گروه از بيماران است و محققان را در يافتن راههايي براي كاهش تاثير فيبروميالژيا در دوران بارداري ياري خواهد رساند.

افرادي كه در اين مطالعه مورد بررسي قرار گرفتند زنان باردار ‪ ۲۹‬تا ‪ ۳۱‬ساله بودند كه در سه ماهه سوم بارداري خود قرار داشته و سابقه مرده‌زايي نداشته‌اند و بجز فيبروميالژيا به بيماري مزمن ديگري مبتلا نبوده‌اند.

شافر دريافت زنان باردار مبتلا به فيبروميالژيا نسبت به زناني كه به اين بيماري مبتلا نبودند دوران فعاليت سختي داشتند، در قسمتهاي بيشتري از بدن خود احساس درد مي‌كردند و سختي عضلات در آنها بيشتر بود.

اين يافته‌ها قرار است در همايش انجمن پرستاران نوزادان و زايمان و سلامت زنان ارايه شود.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا