گورستان صخره ای سیراف در بوشهر

بوشهر، استانی با جاذبه های دیدنی بسیار و قدمت تاریخی بالا است که اغلب آثار تاریخی آن از زمان پهلوی برجا مانده است. یکی از سازه های تاریخی بسیار ارزشمند که از آن دوران باقی مانده است، گورستان صخره ای سیراف می باشد.

معرفی گورستان سیراف

این گورستان یک نمونه ارزشمند و تاریخی از سازه های قدیمی این شهر می باشد. این گورستان منحصر به فرد بوده و از ویژگی های جالبی برخوردار است. این قبرستان بسیار شگفت انگیز بوده و در دره لیرودی واقع شده است. این گورستان دارای قبرهایی بسیار قدیمی بوده و با وجود زلزله های شدید هنوز پابرجا است. این گورستان از دیدنی های سیراف می باشد.

برخی می گویند، قدمت این گورستان ها به زمان ساسانیان و دوران اسلامی باز می گردد. این گورستان ها در آثار ملی ایران نیز ثبت شده اند. این گورستان در شمال غربی بندر سیراف واقع شده و در دامنه ارتفاعات آن می توانید از زیبایی های زیادی دیدن کنید.

ویژگی های گورستان:

ویژگی های بارز و ارزشمندی که در این گورستان وجود دارد، موجب شهرت و اهمیت تاریخی آن برای بازدیدکنندگان شده اند. در این مجموعه تعداد فراوانی از گورهای دسته جمعی را مشاهده می کنید. طول این گورها اغلب به ۲۱۰ متر نیز می رسد. ساخت این گورها با استفاده از ملات و ساروج انجام شده و هندسی سازی هایی در آن شکل گرفته است.

ردیف بندی هایی که در بخش هایی از این گورستان ها مشاهده می کنید، بسیار عریض و طویل هستند که نشان دهنده اندام های درشت افراد بوده اند. این گورستان را می توان به زرتشتیان نسبت داد. زیرا ساز و کار گورستان نشان می دهد که زرتشتیان ابتدا مرده ها را در گورهای روباز دفن کرده و بعد از تجزیه شدن، استخوان ها را در استودان قرار می داده اند. در قبرستان غربی شاهد گورهایی هستید که هر چه پیش می رود، بزرگ تر می شود. در سراشیبی آن ها می توانید، کندوهای عسل را نیز مشاهده کنید.

رازهای گورستان:

این گورستان تاریخی رمز و رازهای زیادی دارد. برخی می گویند، این گورستان ها ابتدا محل جمع آوری آب ها بوده اند. بعدها به دلیل زلزله و دیگر حوادث غیر منتظره مردگان به دلیل تعداد بالا به شکل گورهای دسته جمعی در این گورستان ها جمع آوری شده اند. استفاده از مصالح سنگ و ساروج نشان دهنده استحکام بالای گورها برای نفوذناپذیری آب است.

گورستان صخره ای بوشهر

گورستان صخره ای بوشهر یک گور تاریخی با اهمیت بوده که امروزه یک سازه باستانی در بوشهر است. این گورستان از دیدنی های بوشهر برای گردشگران محسوب می شود و بازدیدکنندگان زیادی نیز دارد. در لینک به معرفی بیشتر دیدنی های بوشهر پرداخته ایم.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا