کیست دندان در کودکان با چه علائمی همراه است؟

فروش کردن دندان یک پروسه بسیار جالبی دارد و زمانی که دندان شما در حال شکل گرفتن باشد ابتدا دندان او در استخوان رو به جلو می رود و سپس بیرون می زند تا زمانی که شما بتوانید آن ها را مشاهده کنید. کیست دندان در مرحله پایانی یعنی بعد از اینکه از استخوان بیرون می زند و زیر سطح لثه قرار می گیرد ایجاد می شود. در ادامه شما را با کیست دندان در کودکان آشنا می کنیم.

کیست دندان در کودکان

کیست دندان در کودکان

کیست دندان در کودکان یکی از شایع‌ترین مشکلات می باشد که در حین دندان درآوردن برای کودکان ایجاد می شود. کیست ها زائده های غیر طبیعی می باشند که در بخش های مختلف از جمله فک ایجاد می شوند. کیس های ایجاد شده مانند تاول اند و دارای اندازه های گوناگون و همانند تاول ها دارای مایع می باشند. بیشتر این کیست ها بسیار طبیعی اند و نیازی به نگرانی شدن ندارند زیرا در دوره رشد طبیعی ممکن است این کیست ها روی لثه و دندان کودک شما به وجود بیایند.

معمولاً کیست دندان در کودکان مشکلی برای او ایجاد نمی کند و این دوران معمولاً بدون آگاه شدن والدین سپری می گردد، ولی یک سری از والدینی که به فرزندان خود اهمیت زیادی می دهند ممکن است این کیست ها را مشاهده کنند. کیست های دندانی دارای انواع متفاوتی می باشد و در برخی شرایط اگر نتوانید آن ها را درمان کنید ممکن است مشکلات زیادی برای کودک شما ایجاد گردد.

انواع کیست ها

کیست ها دارای رنگ بنفش مایل به آبی نیمه شفاف و یا حتی قهوه ای و قرمز می باشند و این رنگها بستگی به مقدار خونی دارد که در کیست ها جمع می شود. کیست های دندان دارای انواع متفاوتی می باشند که در ادامه آن ها را برایتان بررسی خواهیم کرد.

کیست پری اپیکال

کیست های پری اپیکال معمولاً در صورتی که در داخل دندان های ایجاد می شوند که داخل دندان عفونت وجود داشته باشد. اگر عفونت دندانی درمان نشود یا تنها آنتی بیوتیک مصرف گردد چیزهایی در اطراف ریشه دندان ایجاد می شود که این که کتاب کیست های پریاپیکال معروف هستند. در نظر داشته باشید که اگر نتواند این چیزها را به درستی درمان کنید استخوان اطراف دندان از بین می رود و دندانی که عفونت کرده است باید عصب کشی شده و در صورتی که این عفونت بسیار حاد می باشد باید این دندان کشیده شود. در برخی از شرایط ممکن است این کیست با کشیدن دندان نیز از بین نرود و برای برداشتن آن ها نیاز به جراحی  باشد.

کیست پری اپیکال

کیست پریودنتال طرفی

این نوع از کیست های دندانی بدون درد می باشد و تنها در تصاویر رادیوگرافی مشخص خواهد شد. این کیست نیز مانند کیست های قبلی سبب می شود تا استخوان تحلیل شده و برای درمان آن نیز باید از جراحی استفاده شود.

کیست رویشی

یک سری از کیسه های دندانی در کودکان وجود دارد که زمانی ایجاد می شود که دندان بعد از درآمدن استخوان سعی می کند لثه را شکافته و بیرون بیاید اما نمی تواند این کار را انجام دهد. این کیست مخصوص کودکان می باشد.

کیست دنتی ژروس

این کیست ها معمولاً در اطراف دندان های نهفته مانند دندان عقل ایجاد می شوند. در واقع دندان های نهفته هنوز از لثه بیرون زدند و ممکن است استخوان های این ناحیه را تحلیل کنند. این کیست ها معمولاً باید با جراحی درمان شوند و درمان دیگری برای آن ها وجود ندارد.

کیست ریشه ای

این نوع کیست ها مزمن می باشند و بیشتر به این دلیل ایجاد می شوند که التهابات شدید در اطراف دندان ها وجود دارد.

کیست فولیکولار

این کیست به کیست های متضمن مشهور می باشد و ممکن است به دلیل جوانه های دندان عفونت کرده و دندان هایی که قابل رویش نمی باشد ایجاد شود. در برخی از شرایط یک سری از جوانه های دندان اضافی در فک وجود دارد که ممکن است منجر به ایجاد کیست فولیکولار گردد.

کیست پارادنتال

کیست پارادنتال معمولاً به دلیل طولانی شدن فرآیند رویش دندان های ایجاد می شود و بیشتر در فک پایین رخ داده و همراه با التهابات بسیار شدید می باشد.

انواع کیست های دندانی

عوارض کیست دندان

هر عارضه ای که در فک ایجاد می شود می تواند عوارضی را با خود به همراه داشته باشد بنابراین کیست دندان نیز از این موضوع استثنا نخواهد بود. زمانی که کیست دندان در کودک ایجاد می شود عوارضی را برای آن ها ایجاد می کند و این عوارض عبارتند از :

 • تحلیل شدید استخوان ها به دلیل اشغال شدن فضای فک از کیست ها
 • فشار شدید عصب ها و بی حس شدن صورت
 • خورده شدن و یا کج شدن دندان کناری
 • گسترش استخوان فک و ناهنجاری های شدید

دلایل ایجاد کیست دندانی

سریال زمین وجود دارد که منجر به ایجاد کیست دندان خواهد شد و شما بهتر است آن ها را بشناسید تا بتوانید به درستی آن ها را تشخیص داده و در نهایت برای درمانشان اقدام کنید.

استفاده از داروها

استفاده از یک سری از داروها می تواند منجر به ضخیم شدن بافت لثه ها شود و همین ضخیم شدن می تواند کیست هایی را در دندان کودکان ایجاد نماید. از مهمترین داروهایی که منجر به ایجاد این مشکل می شود سیکلوسپورین می باشد. کودکانی که از این دارو استفاده می کنند کلاژن در دل بافت پیوندی لثه های آن ها جمع می شود و این کلاژن می تواند منجر به ضخیم شدن بافت لثه شده و سقف دهان را غیر قابل نفوذ خواهد کرد. اجرا نشدن کلاژن دندان می تواند لثه را شکافته و بیرون بیاید از این رو این کیست ها برای کودکان ایجاد خواهد شد.

دلایل ایجاد کیست های دندانی

ضربه

ضربه یا تروما می تواند منجر به کیست شدید دندان ها شود و این ضربه نیازی نیست تا خیلی جدید باشد و ضربه هایی مانند جویدن طبیعی نیز می تواند این کیست را در کودک ایجاد کند در واقع ضربه زمانی موثر است که چند هفته به درآمدن دندان مانده باشد.

سایر موارد

 • پوسیدگی هایی که منجر به ایجاد عفونت می شود.
 • بیماری پریودنتال التهابی
 • مراقبتهای نامناسب از دندان
 • عفونت در یک کانال دندانی
 • سختی در رویش دندان مولر و سایر دندان ها
 • بیماری های عفونی مزمن مانند سینوزیت و التهاب لوزه ها
 • تجدید التهابات زیر دندان
 • کاهش مقاومت بدن در برابر عفونت

درمان کیست های دندانی

کیست دندان در کودکان معمولاً بدون اینکه والدین متوجه آن ها شوند خود به خود درمان می شود ولی یک سری از درمان هایی برای آن ها وجود دارد که می توان از مهمترین آن ها به جراحی و مارسوپیالیزیشن اشاره کرد.

درمان کیست دندان در کودک

نشانه‌ های کیست دندانی

کیست دندان نشانه خاص ندارند و بسیاری از والدین اصلاً متوجه این کیست ها در دهان کودک خود نمی شود. معمولاً این کیست ها را با استفاده از تصاویر رادیوگرافی تشخیص می دهند و یک سری از آن ها نشانه‌ های آشکار تری دارند. از نشانه هایی که برخی از کیست ها به همراه دارند و شما می توانید آن ها را تشخیص دهید می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • تورم
 • درد
 • ناراحتی کودک
 • بوی بد دهان کودک

نکته: بهتر است والدین بی نشانه های گفته شده اهمیت بسیاری نشان دهند و اگر آن ها را مشاهده کردن به یک متخصص دندانپزشک کودکان مراجعه کنند تا بتوانند بهترین روش را برای درمان به کار بگیرند.

کیست های دندانی معمولاً بدون اینکه والدین متوجه آن ها شوند از بین می‌روند بنابراین نیازی به نگرانی در مورد آن ها تا زمانی که نشانه هایی مانند تورم، دندان درد و ناراحتی در کودک مشاهده نشود وجود ندارد. این کیست ها را می توانید با روش های بسیار ساده و درمان کنید و در صورتی که هنوز کودک شما در سنین پایین قرار دارد می توانید با جراحی و روش‌های دیگر این نوع کیست ها را به راحتی از بین ببرید. در ادامه می توانید با کلیک بر روی لینک های داده شده مطالب دیگری که در زمینه کودک و والدین نوشته شده است را مانند کشیدن دندان کودکان و فلوراید تراپی کودکان را مشاهده کرده و اطلاعات خود را در این زمینه ها افزایش دهید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا