کپسول ژلاکس چرا تجویز می شود؟ و میزان مصرف آن چطور است؟

قابل به ذکر می باشد که ترکیب موثر کپسول ژلاکس مربوط به روغن گرچک می باشد. از گذشته های خیلی دور، مردم به مصرف این ماده پر خاصیت به صورت موضعی و خوراکی می پرداختند. همچنین از ترکیبات اصلی و شیمیایی روغن گرچک می توان به ریسینولئیک اسید اشاره کرد که با ساختار شیمیایی منحصر به خود و عدم تطابق قطب های مولکول، در مقایسه با دیگر اسید های چرب بیولوژیک، بسیار به خصوص تر از دیگر موارد می باشد.

گفتنی است که روغن گرچک در صورت طبیعی به عنوان ملین بسیار موثر شناخته شده است که برای درمان یبوست بسیار تاثیر گذار است. همچنین با خاصیت مسهل کننده در آماده سازی کولون و رکتوم برای مطالعات رادیوگرافی و آمادگی های مربوطه در قبل عمل بسیار تاثیر گذار است.

 برای آشنایی بیشتر با کپسول ژلاکس و تاثیر آن بر عملکرد های بدن، در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

معرفی کپسول ژلاکس

آشنایی با کپسول ژلاکس

همان طور که مطالعه کردید؛ کپسول ژلاکس ۱۰۰۰ از ماده تاثیر گذار روغن گرچک تهیه شده است که به علت بو و مزه تلخ و بد، بسیار شناخته شده است. از این رو بسیاری از افراد میل به مصرف آن ندارد، از این رو شرکت تولید کننده کپسول ژلاکس با این کار سعی دارد، تا افراد نیازمند به آن خیلی راحت از دارویی با تاثیرات روغن گرچک استفاده کنند.

 • نحوه تاثیر گذاری آن به روی عملکرد های بدن

روغن گرچک تشکیل شده از گلیسیرید های اسید ریسینولئیک می باشد که بعد از هیدرولیز، توسط لیپاز های روده کوچک به آزاد کردن اسید ریسینولئیک می پردازند. مقدار خیلی کمی از این اسید توسط سیستم گوارش جذب می شود و بخش عمده و کثیر آن نیز در روده باقی می ماند. این امر در تحریک عضلات روده گوارش تاثیر به سزایی می گذارد، چرا که در نهایت با تسریع جریان محتوای روده، جذب الکترولیت و آب را به مراتب در بدن کاهش می دهد.

قابل به ذکر است که اسید ریسینولئیک از تاثیرات جذب و تحریک کنندگی ترشح برخوردار می باشد، که این امر در تجمع آب در درون فضای روده ها تاثیر به سزایی قائل می شود. همچنین این امر در تشکیل مدفوع نرم تاثیر گذار است، چرا که در نهایت به اسهال فرد مصرف کننده منجر می شود.

 • نحوه مصرف ژلاکس به چه صورت است؟

به طور طبیعی این محصول برای بزرگسالان می باشد که نحوه استفاده از آن نیز به شرح زیر است.

 1. مصرف ۱ الی ۳ کپسول ژلاکس در طی روز مسبب ملین معده، می شود.
 2. همچنین برای اسهال می بایست، ۲ الی ۳ عدد از این کپسول را در طی روز مصرف کرد.
 3. در مواقع ابتلا به یبوست شدید نیز باید در طی روز ۱۰ عدد کپسول مصرف شود. (توجه داشته باشید که برای بالا بودن تعداد مصرف می توان از بالک خوراکی آن نیز برای رفع مشکل استفاده کنید.
 • مشخصات این کپسول چه می باشد؟

 1. با آماده سازی کولون و رکتوم برای مطالعه رادیو گرافی فرد و آمادگی های قبل جراحی، می تواند اسهال کننده موثری به شمار آید.
 2. از خواص ملین برخوردار می باشد.
 3. در درمان یبوست و رفع آن نیز تاثیر به سزایی دارا است.
 4. از مقادیر بالایی روغن گرچک تهیه شده است.

تاثیر استفاده از کپسول ژلاکس

نکاتی که در مصرف ژلاکس باید در نظر داشته باشید

توجه داشته باشید که نکات گفته شده در ادامه، حین مصرف بسیار کار آمد است.

 1. گفتنی است که اگر یک وعده از مصرف این قرص را در طی روز فراموش کردید، بلافاصله اقدام به مصرف آن کنید. اگر زمان مصرف وعده بعدی شما نزدیک بود، مقدار تعیین شده در طی روز را مصرف کنید و از ۲ برابر کردن آن بپرهیزید.
 2. روغن گرچک در زمان حاملگی می تواند سبب بروز خونریزی در ناحیه رحم شود که این امر ممکن است در ایجاد واکنش و تحریکات رحم تاثیر منفی بگذارد. از این رو مصرف این روغن و قرص حاوی گرچک را در این دوران قطع کنید.
 3. توصیه می شود در حین مصرف، مصرف ۴ الی ۶ لیوان آب را در طی روز فراموش نکنید، چرا که این اقدام پیشگیرانه از کم آبی بدن جلوگیری می کند.
 4. هچنین مقدار مصرف این قرص را در طی روز، بیش از مقدار مشخص شده توسط پزشک تغییر ندهید.
 5. این دسته از محصولات ملین کننده برای خردسالان و کودکان کمتر از ۶ سال، می بایست توسط پزشک تجویز گردد.
 6. محل نگهداری از این کپسول ها، باید دمای ۲۵ درجه سانتی گراد را دارا باشد.
 7. همچینن باید قرص ژلاکس را دور از حرارت، رطوبت و در بسته بندی های مخصوص خود نگهداری کنید.
 8. مصرف این قرص در دوران شیردهی باید توسط پزشک مربوطه تشخیص داده شود، از این رو مصرف خودسرانه ژلاکس در این دوران را فراموش کنید.
 9. در زمان پریودی نیز باید مصرف آن را با راهنمایی پزشک و داروساز های با تجربه انجام دهید.
 10. هیچ گاه کپسول تاریخ مصرف گذشته مصرف نکنید.
 11. از دسترسی اطفال و کودکان نیز آن را دور نگه دارید.

نکاتی که باید با پزشک خود در میان بگذارید

توجه داشته باشید که قبل از مصرف این کپسول باید مواردی را که در ادامه معرفی شده است، در صورت ابتلا با پزشک خود در میان بگذارید.

معرفی ترکیبات کپسول ژلاکس

 1. در صورت سابقه حساسیت به روغن گرچک و دیگر فرآورده های ترکیب شده از ساختار آن همانند؛ ژلاتین، مواد محافظ، رنگ خوراکی و دیگر مواد مشابه به این موارد، پزشک خود را مطلع کنید.
 2. در صورت تداخل دارویی با هر یک از قرص های مصرفی شما در طی روز، می بایست مورد را به پزشک خود اطلاع دهید.
 3. اگر به نشانه هایی همچون احساس درد در شکم، گرفتگی روده، حالت تهوع، استفراغ، درد آپاندیس مبتلا هستید، باید با پزشک خود مشورتی در این باره داشته باشید.
 4. اگر در دوره بارداری و پریودی به سر می برید، زمان آن را برای پزشک خود مشخص کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا