اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

کشور رواندا ( Republic of Rwanda ) با بیش از نه ميليون نفر جمعيت ، فقط يک جراح مغز و اعصاب و سه متخصص قلب دارد

کشور فقیر روآندا ( Republic of Rwanda )  فقط يک جراح مغز و اعصاب دارد .

کشور فقیر رواندا با داشتن 7/9 ميليون نفر جمعيت فقط يک جراح مغز و اعصاب و سه متخصص قلب دارد. 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از نيويورک تايمز ،  جمهوری روآندا ( Republic of Rwanda ) در مرکز متمایل به شرق آفریقا واقع است . دارای دوازده استان و نه میلیون و هفتصد هزارنفر جمعیت می باشد .

در حالي که هزاران پزشک در امريکا به کار مشغول هستند، کشور رواندا يکي از فقيرترين کشورهاي جهان فاقد امکانات پزشکي است.
در امريکا چاقي بيش از حد جزو بيماري هاي متداول اين کشور محسوب مي گردد.

اين در حالي است که مردمي که از رواندا ديدار مي کنند از لاغري مردم اين کشور در شگفت مي مانند.

اسهال، ذات الريه،مالاريا از عوامل اصلي مرگ و مير در اين کشور است و بسياري از بخش هاي زايمان بيمارستان هاي اين کشور فاقد آب آشاميدني هستند.
هزينه سرانه بهداشت سالانه در جمهوری روآندا ( Republic of Rwanda ) دو دلار است در حالي که وجود بسياري از تجهيزات پزشکي مانند” ام آر آي” و دياليز در امريکا امري عادي است ، در رواندا اين قبيل امکانات در دسترس نيست و سرطان و سکته قلبي از عوامل اصلي مرگ و مير در اين کشور به شمار مي روند.
گفتني است بر اساس تحقيقي که در يک نشريه پزشکي منتشر شده مجموع هزينه هاي بهداشت رواندا سالانه حدود 307 ميليون دلار است که 53 درصد آن را کمک هاي خارجي تشکيل مي دهند.

با رواندا آشنا شویم :

جمهوری روآندا ( Republic of Rwanda ) کشوری است واقع در مرکز متمایل به شرق آفریقا ، جنوب اوگاندا ، شمال غرب تانزانیا ، شمال بوروندی و شرق جمهوری دموکراتیک کنگو ، ( دریاچه ی کیوو ” Lake Kivu ” در غرب روآندا و در امتداد مرز با جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارد ) .

پایتخت روآندا ، شهر کیگالی ( Kigali ) با 610 هزار نفر جمعیت می باشد . مساحت روآندا 26.338 کیلومتر مربع و جمعیت آن 9 میلیون و 908 هزار نفر است . از شهرهای مهم روآندا می توان به ، گیتاراما 85 هزار نفر ، بوتاره 77 هزار نفر ، روهنگری 70 هزار نفر و گیسن یی 67 هزار نفر اشاره کرد . روآندا از نظر پوشش گیاهی دارای کوههای پر شیب و دره های عمیق می باشد ، همچنین این کشور دارای آب و هوایی مرطوب و استوایی است .

از مهمترین رودهایی که در روآندا جریان دارند می توان به نیابارونگا ( Nyabaronga ) و امووگو ( Mwogo ) اشاره کرد . شمال غرب روآندا را رشته کوههای ویرونگا ( Virunga Mountains ) در بر گرفته اند که بلندترین نقطه ی روآندا نیز قله ی آتشفشانی ” کاریسیمبی ” ( Karisimbi ) نام دارد که با 4519 متر ارتفاع درمیان رشته کوههای ویرونگا در شمال غرب روآندا واقع شده است.

روآندا از نظر ازدیاد تراکم جمعیت در آفریقا در رتبه ی نخست قرار دارد . ساکنان اصلی روآندا را سابقا قبایل توآ ( Twa ) تشکیل می دادند که اکنون فقط 1 % از جمعیت روآندا را شامل می شوند . سپس دو گروه نژادی مجزای هوتو و توتسی که دارای زبان یکسان بودند در همچنین دارای رسوم مشترک مانند برون همسری و خصوصیات فرهنگی مشترک بودند در منطقه ی فعلی روآندا مستقر شدند .

مطابق روایات ، درگیری بین این دو قوم بیش از اینکه نژادی باشد شغلی بوده است ، قبایل هوتو کشاورز بودند ولی توتسی ها با عنوان دامدار شناخته می شدند . فرضا توتسی بلند و لاغر بوده ولی هوتو ها کوتاه و چاق . این نشان دهنده ی اختلافات و کدورت های ریشه ای بین این دو قوم می باشد .در سال 1933 بلژیکی ها این دو قبیله را مجبور به حمل کارت های هویتی می کردند که یکی را بر دیگری رجحان نژادی می داد ، آتش زیر خاکستر کم کم شعله ور شد که آتش آن در دهه ی 90 مردم این دو قبیله را به خاک و خون کشید که اثرات آن به بوروندی نیز گسترش پیدا کرد .

روآندا در سال 1890 روآندا به یکی از مستعمرات شرق آفریقای آلمان تبدیل شد . البته نخستین ورود اروپایی ها به این منطقه به سال 1854 باز می گردد .

در طول جنگ جهانی اول و در سال 1916 روآندا توسط قوای بلژیکی اشغال شد . پس از جنگ جهانی اول قیومیت روآندا همچنین بوروندی با عنوان ” روآندا – یوروندی ( Ruanda-Urundi ) به بلژیک واگذار شد که تا سال 1946 و تاسیس سازمان ملل ادامه داشت ، با استقلال دیگر مستعمره ی بلژیک ” زئیر ” در سال 1960 ، اداره ی روآندا به صورت مستعمره ی بلژیک به این کشور محول شد . بلژیک در ابتدا حامی توتسی ها بود ولی سرانجام به تقسیم قدرت بین این دو قوم تشویق شد .

تنش های نژادی ، روآندا را به سوی یک جنگ داخلی سوق داد ، پس از استقلال روآندا در 1 جولای 1962 از بلژیک و به قدرت رسیدن هوتو ها ، بسیاری از توتسی ها از کشور تبعید شدند .

” ژاونال هابی آریمانا ” ( Juvenal Habyarimana ) طی کودتای در سال 1973 رئیس جمهور روآندا شد . جنبش انقلاب ملی برای توسعه بین سالهای 1975 تا 1991 تنها حزب قانونی در روآندا به شمار می رفت . درگیری های قومی و نژادی بین قبایل هوتو و توتسی منشا جنگ های داخلی در روآندا بود ، در سال 1994 هواپیمای رئیس جمهور هابی آریمانا که یک هوتو بود طی سانحه ای سقوط کرد ، هوتوها مسبب این حادثه را توتسی ها قلمداد کردند ، بدین ترتیب نسل کشی هولناک و خانمان براندازی در این کشور به وقوع پیوست که در جریان آن نزدیک به 800 هزار نفر کشته شدند .

جبهه ی میهن پرستان روآندا که گروهی شورشی تلقی می شدند با تسخیر کیگالی پایتخت ، کنترل کشور را در دست گرفتند .

در این جریان میلیون ها آواره به کشورهای همسایه فرار کردند . در ماه می 2003 پارلمان روآندا تا تغییر قانون اساسی قانونی را تصویب کرد که به موجب آن نوعی تعادل و توازن بین سهم دو قوم هوتو و توتسی در حکومت برقرار شود تا بار دیگر نسل کشی سال 1994 تکرار نشود . در 22 آوریل 2000 سرلشکر پاول کاگامه ( Paul Kagame ) به عنوان اولین رئیس جمهور توتسی منتخب مردم روآندا در یک انتخابات دموکراتیک آزاد و در 8 مارچ 2000 برنارد ماکوزا ( Bernard Makuza ) به سمت نخست وزیر روآندا انتخاب شدند .

نژاد 84 % مردم روآندا را هوتو ها ، 15 % را توتسی ها و 1 % را قبایل توا تشکیل می دهند ، همچنین دین 56 % روآندایی ها کاتولیک ، 26 % پروتستان ، 11 % ادونتیست ، 4 % مسلمان و 1 % نیز عقاید سنتی دارند .

زبان های رسمی روآندا ، انگلیسی ، فرانسوی و کینیاروآندا هستند ، در کنار این سه زبان رسمی ، زبان سواحلی نیز رایج است .

واحد پول روآندا ، فرانک با واحد جزء ( سانتیم ) نام دارد . صادرات روآندا را قهوه ، چای و قلع تشکیل می دهند . روآندا از اعضای کشورهای اتحادیه ی آفریقاست .

کشور روآندا شامل 12 استان می باشد :

1 – بوتاره ( Butare )
2 – بیومبا ( Byumba )
3 – کیانگوگو ( Cyangugu )
4 – گیکنگورو ( Gikongoro )
5 – گیسنی ( Gisenyi )
6 – گیتاراما ( Gitarama )
7 – کیبونگو ( Kibungo )
8 – کیبویه ( Kibuye )
9 – کیگالی ( Kigali )
10 – کیگالیویل ( Kigaliville )
11 – روهنگری ( Ruhengeri )
12 – یوموتارا ( Umutara )

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *