ژن جدیدی به نام RhoC کشف شده که موجب گسترش سرطان سینه می شود

پژوهشگران علوم پزشکی می گویند موفق به کشف ژنی شده اند  كه موجب گسترش سرطان سینه می شود. آنان عنوان کرده اند که این كشف می تواند راه را برای ارائه درمانهای جدیدی برای این بیماری كشنده هموار كند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  كشف ژن RhoC می تواند به ارائه درمانهای منجر شود كه رفتار تهاجمی سلولهای سرطان سینه را هدف قرار می دهند.

در برخی موارد پزشك، مجبور به توقف شیمی درمانی می شود چرا كه این شیوه سلول های بنیادی سرطانی را كه موجب گسترش تومور می شوند ، از بین نمی برد.

پیش از این تاثیر ژن RhoC در تحریك متاستاز (گسترش سرطان) به استخوانها نشان داده شده بود.

میزان این ژن همزمان با پیشرفت سرطان سینه افزایش می یابد و هر چه میزان این ژن بیشتر باشد، عمر بیمار كوتاه تر می شود.

دانشمندان معتقدند شیمی درمانی و پرتودرمانی رایج اغلب بی تاثیر هستند چرا كه این شیوه های درمانی سلول های بنیادی عامل گسترش تومور را از بین نمی برند.

با این حال اكنون محققان شیوه نوینی برای هدف قرار دادن و كشتن سلول های بنیادی سرطانی یافته اند.

محققان دریافته اند بیان این ژن برای متاستاز سرطان در بین سلول های سرطانی و سلول های سالم لازم است .

محققان دانشگاه میشیگان با انجام آزمایش هایی بر روی موش ها دریافتند بیان بیش از اندازه ژن RhoC به تنهایی می تواند موجب گسترش سلول های سرطانی شود.

آنها اكنون در حال مطالعه یك داروی مولكولی كوچك برای مهار ژن RhoC هستند كه نتایج بررسی های اولیه آن در محیط ازمایشگاه امیدواركننده بوده است.

محققان دانشگاه میشیگان می گویند: از بین بردن سلول های بنیادی سرطان می تواند برای درمان سرطانهای خاص مهم باشد اما در حال حاضر ممكن است بتوانیم با این كشف جمعیت سلول های بنیادی سرطانی و رفتار های تهاجمی آنها را با ایجاد اختلال در سازوكار مولكولی شان را مدیریت كنیم.

نتایج این تحقیقات در نشریه PLoS ONE منتشر شده است.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا