چگونگی مقابله با هجوم پشه سیاه گلدان

با وجود اینکه داشتن گل و گیاه خانگی همیشه حس خوبی به افراد خانه القا می کند اما در کنار تمام خوبی هایی که دارد گاهی اوقات مهمان هایی ناخوانده همراه خود می آورد که از جمله آن ها می توان به پشه سیاه گلدان اشاره کرد که اغلب در زمان آبیاری گیاه به وجود می آیند و اگر برای درمان آن ها سریع اقدام نکنید در نهایت با پژمردگی گیاهتان مواجه خواهید شد.

آشنایی با پشه سیاه گلدان

بهتر است بدانید پشه سیاه یا پشه خاک که با نام علمی Fungus Gnat نیز شناخته می شود یک حشره کوچک سیاه رنگ است که شباهت بسیار زیادی به مگس میوه داشته و اغلب درون خاک گیاهان خانگی رشد خواهد کرد. اگر این حشرات درون خاک گیاهتان باشند در زمان آبیاری یا دستکاری خاک متوجه حضورشان خواهید شد.

چگونگی از بین بردن پشه سیاه گلدان

یکی از شایع ترین راه های ابتلای گیاه به این آفت قرار دادن آن در بیرون از خانه است هر چند که اغلب این حشرات از ابتدا در خاک پنهان هستند و شما در هنگام خرید ناخواسته آن ها را با خود همراه خواهید کرد. پشه های سیاه بیشتری تاثیر را از طریق لاروها بر روی گیاه تاثیر خواهند گذاشت.

این حشرات تخم های خود را در خاک قرار می دهند و لاروها پس از بیرون آمدن از تخم به سراغ ریشه گیاه می روند و از مواد مغذی درون ریشه استفاده می کنند. اگرچه در این سناریو لاروها بازیگران اصلی نقش منفی هستند اما نوع بالغ آن می تواند ناقل بیماری به ویژه بیماری های قارچی باشد که موجب مرگ خودشان نیز می شود. همچنین این حشره می تواند در مدت زمان کوتاهی صدها تخم بگذارد که موجب از بین رفتن ریشه گیاه خواهد شد.

لارو این حشره از ریشه گیاه تغذیه می کند و موجب تشکیل قارچ در خاک می شود و به محض اینکه لاروها از پوسته خود خارج شوند به سطح خاک خواهند آمد. پشه های سیاه معمولا در گروه های پر تعداد زندگی می کنند اما نکته مثبتی که دارند این است که نوع بالغ این حشره برای انسان بی آزاد است و نیش نمی زند.

همچنین پشه های سیاه بالغ نمی تواند به گیاهی قوی و سالم آسیب بزند اما موجب زرد شدن، کند شدن رشد و یا حتی مرگ بذر یا گیاهان ظریف تر شود. پشه سیاه در واقع یک گونه به خصوص نیست و شش خانواده مختلف از حشرات وجود دارند که در کنار یکدیگر دسته بندی پشه سیاه را ایجاد می کنند. این شش خانواده شامل پشه قارچ سیاه بال، پشه قارچ دوست، پشه بال مویی، پشه سماروغ، پشه صاف شاخک خواهند بود.

نشانه های هجوم پشه سیاه به گیاهان

با وجود اینکه این حشرات خطر خاصی برای گیاهان ندارند اما خطرناک ترین عضو این دسته بندی، پشه سیاه بال است. نوع بالغ این حشره خطر خاصی ندارد اما لارو پشه سیاه بال به سمت ریشه گیاه حرکت می کند تا از مواد غذایی درون آن استفاده کند. این لاروها در ریشه سوراخ هایی ایجاد خواهند کرد که در طولانی مدت موجب پژمردگی، زرد شدن و یا حتی مرگ گیاه خواهد شد.

زمان حمله پشه سیاه به گیاهان

توجه داشته باشید که معمولا پشه های سیاه در حوالی فصول پاییز و زمستان به گیاه حمله ور می شوند. زمانی که هوای محیط سرد می شود این حشرات به دنبال محیطی گرم تر می روند و محیط خانه و گلدان شما این شرایط را دارند که به محض اینکه حشرات وارد خاک شوند تخم گذاری را آغاز نمایند و به گیاه آسیب بزنند.

اگر مشکوک به حضور این حشرات هستید به برگ های گیاه دقت کنید که زرد می شوند و یا رشد گیاه بیش از حد آهسته شده است. اگر این نشانه ها را مشاهده کردید و یا پشه های سیاه بالغ را در اطراف گیاه دیدید بایستی سریعا واکنش نشان دهید.

روش های پیشگیری از هجوم پشه سیاه به گلدان

همانطور که می دانید همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و به همین خاطر توصیه می شود که پیش از هر کاری جلوی آفات را بگیرید. در ادامه سعی کرده ایم تا راه های مختلفی را برای پیشگیری از هجوم این آفت به گلدان شرح دهیم:

راه های پیشگیری از هچوم آفات

  • بیش از حد آبیاری نکنید:

به طور کلی نه پشه سیاه و نه لارو حشره نمی تواند در خاکی خشک زندگی کنند بنابراین سعی کنید تا جای ممکن اجازه دهید که خاک گیاه بین نوبت های آبیاری خشک شود.

  • خاک اضافی را درست نگه دارید:

اگر خاک اضافی گلدان تان را در محیطی باز یا پلاستیک اولیه آن نگهداری می کنید بایستی بدانید که بهترین محیط را برای رشد این پشه فراهم کرده اید. پیشه های سیاه برای رشد و زندگی به هوا نیاز دارند بنابراین بهتر است خاک اضافی خود را در محیطی در بسته که هوا در آن جریان ندارد نگه دارید.

  • از پایین آبیاری کنید:

توصیه می شود که آب را از پایین وارد گلدان کنید. انجام این کار موجب می شود تا سطح خاک گیاه کماکان خشک بماند در حالی که گیاه شما آب مورد نیازش را گرفته و خوشحال است.

راهکارهای موثر برای رفع پشه سیاه در گلدان

امروزه راهکار های مختلفی برای از بین بردن پشه سیاه در گلدان ها مطرح شده اند که در ادامه سعی داریم کاربردی ترین آن ها را بیان نماییم.

راه های موثر برای درمان پشه سیاه گلدان

  • روش های ارگانیک:

استفاده از مواد ارگانیک روش بسیار خوبی برای مبارزه با این حشرات محسوب می شود که شامل موارد فوق خواهند بود:

مایع سفید کننده می تواند به عنوان یک روش درمانی استفاده شود. یک قسمت سفید کننده را با چهار قسمت آب ترکیب نمایید و در قسمت مرکزی گیاه و بالای ریشه بریزید تا جایی که از پایین گلدان خارج شود. این کار موجب کشته شدن لاروهای اطراف ریشه خواهد شد.

روغن نیم نیز ابزاری مناسب برای از بین بردن لاروها محسوب خواهد شد. روغن نیم را بایستی بر اساس دستورالعمل بسته بندی اش رقیق نمایید و خاک گیاه را در قسمت ریشه با آن خیس کرد. همچنین می توانید با اسپری کردن این روغن پشه های بالغ را از بین ببرید.

حشره کش های حاوی آزاد پرداختن که از روغن نیم به دست می آید نیز بسیار مفید خواهد بود. از این نوع حشره کش می توان در روش های آب کشت که در گلخانه ها کاربرد دارد نیز استفاده نمود.

اسپری پیرترین نیز روشی ایده آل در برابر پشه های سیاه و لاروهای آن خواهد بود. برای استفاده از پیرترین کافی است سطح گیاه و خاک را کمی با آن مرطوب نمایید و مراقب باشید که آن را بیش از حد خیس نکنید. اگر لاروها در درون خاک لانه کرده اند بایستی با استفاده از اسپری سطح خاک را کاملا مرطوب نمایید و تا زمانی که ۵ سانتی متر بالایی خاک خشک نشده به آن آب ندهید.

روش های ارگانیک برای رفع پشه گیاه

  • تخریب زیستگاه:

شما بایستی محل زندگی این حشرات یعنی خاک گیاه را کاملا خشک نمایید زیرا لاروهای این پشه برای زندگی نیاز به خاکی مرطوب خواهند داشت. اگر اجازه دهید در فاصله دو آبیاری سطح خاک به خوبی خشک شود قطعا از شر این پشه ها خلاص خواهید شد و پشه های بالغ دیگر برای تخم ریزی به سراغ خاک نخواهند آمد.

  • ترکیب آب و صابون:

توصیه می شود که درون یک فنجان آب چندین قطره مایع دستشویی و یا ظرفشویی بریزید و آن را با اسپری به سطح خاک بپاشید. این کار باعث می شود تا لاروهای پشه سیاه بمیرند. این کار را هر چند روز یک بار انجام دهید تا مطمئن شوید تمام لاروها از بین رفته اند.

  • شن یا سنگ ریزه:

پشه سیاه معمولا تخم های خود را در چند سانتی متر بالایی خاک می ریزند و شما بایستی چندین سانت بالایی خاک را با شن یا سنگ ریزه تعویض نمایید و محیطی خشک بسازید که دیگر نیترات لازم برای رشد ان ها را ندارد. زمانی که مواد غذایی لازم برای این حشرات فراهم نباشد آن ها دیگر در خاک گیاه شما تخم ریزی نمی کنند.

علت های هجوم پشه سیاه به گیاه

همچنین در ادامه نیز پیشنهاد می شود با کلیک بر روی لینک های مقابل با مطالب بیماری گیاه یوکا و همچنین علل پوسیدگی ریشه گیاهان نیز آشنا شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا