چند درمان خانگی طبیعی و مطمئن برای بیماری آسم

امروزه آسم در بیشتر کشورها به ویژه در کشور های دارای آلودگی هوا به شدت شایع شده است. آسم دارای انواع مختلفی است که با توجه به علائم موجود به سه دسته؛ خفیف، متوسط، شدید تقسیم بندی می شود. در این مطلب به اطلاعاتی از این بیماری و درمان خانگی آسم در منزل می پردازیم.

آشنایی با علائم بیماری آسم

درمان خانگی آسم

آسم یک بیماری التهابی است که مختص دستگاه تنفسی بدن می باشد. بیمارانی که به آسم مبتلا می شوند عموما بخه تنگی نفس نیز مواجه می شوند که نشان از التهاب سیستم تنفسی به ویژه ها ریه ها می باشد. بیماری آسم با درگیر کردن قسمت های مختلف بدن کم کم بر روی بافت ها اثر می گذارد. آسم بر اساس شدت به سه دسته خفیف، متوسط، شدید تقسیم می شود که د ادامه به توضیحی از هریک می پردازیم.

صورت گرفتن حمله آسم در تمامی نقاط بدن رخ می دهد اما شدت آن بسیار کم است. درمان هایی برای این نوع حمله در نظر گرفته شده است که اثر آن تا دو روز باعث خس خس سینه می شود و بعد از آن روند درمان را ظی می کند. کودکانی که دچار این نوع آسم هستند می توانند به راحتی مدرسه رفته و فعالیت ورزشی انجام دهند اما ممکن است یکی دوبار در ماه این حمله ها برای کودک رخ بدهد.

در آسم متوسط شاهد حملات بیشتری هستیم که روند درمان را کمی سخت تر می کند، در این آسم سرفه و خس خس سینه بیشتر می شود و فرد خیلی سخت قادر به ورزش می باشد. در این نوع آسم کودکان خیلی سریع تر از درمان نا امید می شوند اما درمان خانگی بسیاری برای این نوع آسم وجود دارد.

این نوع آسم نیاز به بستری شدن متعدد فرد در بیمارستان دارد. در این آسم حملات بسیار شدید رخ می دهد و روند درمان به سختی اتفاق می افتد. این نوع افراد باید تحت مراقبت شدید دکتر خود باشند که این برای کودکان به شدت آزار دهنده است. تنگی نفس شدید از علائم این بیماری است که بسیاری از کودکان را از رفتن بهخ مدرسه و انجام فعالیت های ورزشی باز می دارد.

آشنایی با بیماری آسم

عوامل موثر در ابتلا به آسم

هنوز علت دقیق بیماری آسم مشخص نشده است اما می توان گفت که عمال ژنتیک و محیط چندان بی اثر در بروز این بیماری نیست. قرار گرفتن در محیطی که باعث ایجاد آلرژی می شود و دارای محرک های ویروسی می باشد می تواند احتمال به آسم را افزایش دهد، همچنین در ادامه به ذکر مواردی از آن می کنیم؛

 • عفونت های ناشی از سرما خوردگی
 • آسم ناشی از ورزش
 • قرار گرفتن در معرض هوای سرد
 • آلودگی هوا و قرار گفتن در معرض مداوم بوی سیگار و دخانیات
 • ریزگرد ها و مواد موجود در هوا، بذر قارچ ها
 • استرس شدید
 • رفلاکس معده
 • استفاده از دارو های آسپرین، ایپوپروفن، ناپروکسن
 • مواد نگهدارنده برخی غذاها و نوشیدنی ها

علائم نشان دهنده ابتلا به آسم

بیماری آسم در همه افراد یکسان نیست و برای هر فرد به شیوه ای خاص بروز می کند. در ادامه به برخی از این علائم می پردازیم؛

 1. درد در ناحیه قفس سینه
 2. تنفس صدادار
 3. نفس تنگی
 4. اذیت شدن در هنگام حواب به علت عدم تنفس صحیح
 5. سرفه های شدید همراه با خس خس کردن سینه

افرادی که به علائم ذکر شده در بالا مبتلا هستند و در هنگام سرما خوردگی سرفه و خس خس سینه در آن ها افزایش می یابد احتمال ابتلا به این بیماری دارند. بهتر است قببل از تشدید آن به دکتر مراجعه کنید.

بهترین زمان برای درمان آسم چه موقع است؟

با مشاهده علائم بالا در بدن خود باید از مواد تحریک کننده دوری کنید و به توصیه های پزشک و یا درمان خانگی آسم توجه کنید. در صورتی که روند درمان آن را جدی بگیرید هیچ گونه ممانعی برای شما ندارد و می توانید با خیال راحت به انجام فعالیت های مورد علاقه خود بپردازید.

نکته:

در حال حاظر برای آسم درمان قطعی وجود ندارد اما با دارو و درمان خانگی آسم می توان از حملات و شدت آن جلوگیری کرد.

روند درمان بیماری آسم

معرفی روشهای خانگی رفع آسم

۱- نفس عمیق

نفس عمیق موجب ورود مقدار بیشتری از اکسیژن به شش ها می شود که نتیجه آن از بین بردن انقباض ایجاد شده بر اثر آسم می باشد.

۲- روزه و ورزش

هفته ای یک بار روزه گرفتن از علائم آسم می کاهد. تنفس در هوای تازه و انجام دادن تمرینات ورزشی از حملات عصبی جلوگیری می کند.

۳- ماساژ

ماساژ قفسه سینه با روغن خردل انقباض هارا برطرف کرده و حملات آسمی جلوگیری میکند و به عنوان یک درمان خانگی آسم شناخته شده است.

۴- بهداشت

نظافت محیط در کاهش علائم آسم بسیار اثر گذار است. سعی کنید بیشتر وسایلی که در طول روز از آن ها استفاده می کنید تمیز باشند. تا می توانید از گرد و غبار، حشرات، حیوانات خانگی، بوی عطر و گیاهان، اسپری های شیمیایی، نیز بپرهیزید.

آشنایی با درمان طبیعی آسم

خوراکی های مناسب برای بهبود آسم

۱- انجیر

۳ یا ۴ عدد انجیر خشک را بعد از شستشو در ظرف آب گرم به مدت یه شب قرار دهید و سپس آن را میل کنید. انجیر با خواص درمانی موجب کاهش علائم مختلف آسم می شود و می تواند در درمان حملات آسمی کمک فرائان بکند.

۲- لیمو ترش

مصرف یک لیوان آب به همراه یک عدد لیمو ترش بعد از وعده های غذایی در درمان حملات آسم بسیار تاثیر گذار است. لیمو ترش میکروب هایی که در زیر مجرا های هوایی وجود دارد از بین می برد و به عنوان یک ضدعفونی کننده قوی عمل می کند.

۳- آمله یا انگور فرنگی هندی

این میوه میتواند حملات آسم را از بین ببرد و مخلوط ۵ گرم از این انگور با یک قاشق غذاخوری عسل به عنوان یک درمان خانگی آسم به طور قوی عمل می کند.

۴- خیار چنبر تلخ

مصرف این نوع خیار به همراه سبزی ریحان با عسل به مدت یک ماه در شب برای درمان و کاهش علائم آسم بسیار تاثیر گذار است.

تاثیر گیاهان دارویی بر بدن

۵- برگ درخت گز روغنی

با جوشاندن برگ های این نوع درخت می توان ترکیبی عالی برای درمان آسم تهیه کرد. برای طعم دار کردن این نوشیدنی می توانید از مقداری لیمو ترش استفاده کنید.

۶- سیر

جوشاندن چند حبه سیر در شیر از شیوع این بیماری جلوگیری می کند. همچنین این سیر ها را می توان با مخلوطی از نوشیدنی زنجبیل در صبح و عصر استفاده کرد.

۷- زنجبیل

با مخلوط کردن یک قاشق چایی خوری زنجبیل به جوشانده شنبلیله و عسل می توان شربتی خلط آور تهیه کرد که استفاده روزانه دوبار از این نوشیدنی در روز باعث مشاهده نتایج خوب در روند بهبود شد.

۸- زرد چوبه

اضافه کردن یک قاشق چایی خوری زنجبیل به یک لیوان آب و نوشیدن آن باعث کاهش مخاط و علائم آسم شود.

۹- شیرین بیان

این گیاه ضد ویروس و ضد التهاب است که برای کاهش علائم و درمانهای خانگی آسم بسیار موثر است.

تاثیر قارچ ری شی بر کنترل آسم

۱۰- قارچ ری شی

این نوع قارچ در تقویت سیستم ایمنی بدن و عفونت های ویروسی مثل آنفولانز، اختلالات ریوی، آسم و برونشیت استفاده مکرر دارد.

۱۱- دارچین

مصرف مخلوط ۱ ثاشق چایی خوری پودر دارچین با عسل د شب پیش از خواب می توئاند علائم آسم را کاهش دهد.

۱۲- عسل

مصرف یک لیوان آب داغ به همراه یک قاشق چایی خوری عسل در برطرف کردن تجمع مخاط و کاهش علائم آن بسیار موثر است.

۱۳- گلرنگ

این گیاه از حملات آسم جلوگیری می کند و مصرف ان با یک قاشق غذا خوری عسل در روز به عنوان درمانهای خانگی عسل عمل می کند.

تاثیر وعده غذایی مناسب بر بدن

۱۴- رژیم غذایی

فرد مبتلابه اسم باید یک رزیم غذایی مناسب برای خود درست کند و در آن برنامه انواعی از دانه ها، میوه های تازه، سبزی های سبزه را مصرف کند.

درمان تنگی نفس با دمنوش

دمنوش هایی مثل نعناع، گلپر، آویشن، پونه و شلتوک دارای خواص زیادی بوده و برای بهبود آسم نیز مورد استفاده قرار می گیرند، در زیر با دو مورد از دمنوش مفید برای رفع آسم آشنا می شوید :

چلتوک برنج

برنج از جمله غذای اصلی مردمان آسیا می باشد که در کشورهایی همچون چین، هندوستان، تایلند، ژاپن، فیلیپین و ایران بیشترین کشت را دارد، در ژاپن تا مدتها از سبوس برنج برای مصارف آرایشی و بهداشتی استفاده می کردند. زیرا سبوس برنج می تواند رطوبت را در خود حفظ کرده و پوست را روشن و صاف نماید.

دمنوش چلتوک غنی از ویتامین B بوده و تقویت کننده مغز و اعصاب، قلب و ضد یبوست مزمن است، ضمن اینکه مانع ریزش و سفید شدن مو، تحریک سوخت و ساز سلول های زنده و پیاز موها، کاهش کلسترول خون، رفع اختلالات تنفسی، تنظیم ضربان قلب و کنترل قند خون می شود.

درمانهای خانگی آسم

نکته : زیاده روی در مصرف سبوس برنج می تواند موجب اسهال شود، ضمن اینکه التهاب روده و التهاب آن را در پی دارد.

حال برای تهیه دمنوش شلتوک برنج می توانید به مقدار یک قاشق غذاخوری از آن را  در مقداری آب جوش با شعله مستقیم و به مدت ۵ دقیقه بجوشانید و سپس حدود یک ساعت روی حرارت غیر مستقیم قرار دهید تا دم بکشد.

دمنوش پونه

پونه یک گیاه معطر از خانواده نعناع است و مصرف دمنوش آن به عنوان یک آنتی بیوتیک قوی، ضد نفخ، رقیق کننده خون، ادرار آور، انرژی زا، ضد حساسیت، ضد نقرس، رفع حالت تهوع، ضد خستگی، درمان آسم و تنگی نفس و رفع ناراحتی های کبدی موثر می باشد.

درمان طبیعی آسم

از آنجا که مصرف پونه موجب تعریق زیاد در بدن می شود، بنابراین مصرف آن می تواند موجب تشدید سردرد شود، حال برای استفاده از دمنوش پونه برای رفع آسم و تنگی نفس می توانید به صورت زیر عمل کنید :

یک قاشق غذا خوری پونه کوهی را داخل یک قوری چینی با مقداری آب در دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۱۵ دقیقه دم کنید، در صورت تمایل می توانید از نبات و عسل برای شیرین کردن دمنوش استفاده کنید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا