پرورش فیلودندرون بلک و نحوه قلمه زنی و کاشت بذر این گیاه

به طور کلی از دسته محبوب ترین گلهای آپارتمانی می توان به خانواده بزرگ فیلودندرون ها اشاره کرد که در عین مقاومت نگهداری ساده و ظاهر منحصر به فردی دارند و امروزه پرورش نوع فیلودندرون بلک آن از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار شده است.

آشنایی با نحوه پرورش فیلودندرون بلک

بهتر است بدانید که فیلودندرون بلک در واقع یکی از گونه های جذاب گیاه فیلودندرون محسوب می شود که جزو گونه های بالارونده و متعلق به خانواده آراسه ها خواهد بود. این گیاه بومی مناطقی از آمریکای جنوبی و همچنین جنگل های استوایی است که اغلب به صورت تزئینی مورد استفاده قرار می گیرد و گاهی اوقات نیز برای دکوراسیون خانه و محل کار پرورش داده می شود.

چگونگی پرورش فیلودندرون بلک

در واقع فیلودندرون دارای بیش از ۲۷۵ گونه همیشه سبز است که در چندین سال اخیر در کشور ما در رنگ های مختلف از جمله سبز و سفید، سبز و سفید مایل به زرد و قرمز و مشکلی تکثیر می شد. اغلب گونه های گیاه به صورت بالارونده هستند و الب واریته هایی به شکل بوته ای خواهند داشت.

فیلودندرون در هر گره تولید ریشه هوایی می کند و به همین خاطر به راحتی می توانید آن را پرورش دهید و به خاطر برگ هایش زیبایش به عنوان یک گیاه آپارتمانی مورد استفاده قرار دهید. توجه داشته باشید که برگ های جوان فیلودندرون نسبت به برگ های بالغ دارای اختلاف در شکل و رنگ خواهند بود.

به طور کلی این گیاه در زیستگاه اصلی خود می تواند تا ارتفاع ۱۸ متر به خوبی رشد کند و در این حالت با ریشه های هوایی که دارد می تواند بدون ریشه های زمینی خود به زندگی ادامه دهد. همچنین طول برگ های آن نیز در محیط های مرطوب اغلب بین ۲۰ تا ۴۰ سانتی متر خواهد بود.

گیاه فیلودندرون بلک با وجود تمامی جذابیت و زیبایی که دارد کاملا سمی خواهد بود. در واقع در برگ ها و ساقه های این گیاه به مقدار زیادی اگزالات کلسیم وجود دارد که هنگام خوردن هر قسمت از گیاه چه توسط حیوانات اهلی و چه توسط انسان می تواند موجب ناراحتی شدید از جمله سوزش و تورم لب ها، زبان و گلو شود. علاوه بر این تماس با شیره گیاه نیز می تواند موجب سوزش پوست گردد.

انواع مختلف فیلودندرون ها

دستورالعمل کاشت و تکثیر گیاه

توجه داشته باشید که گیاه فیلودندرون بلک معمولا از طریق دو روش کاملا مجزا یعنی روش قلمه زنی و کاشت بذر انجام خواهد شد. که معمولا روش کاشت بذر زمانی انجام خواهد شد که بخواهید نمونه جدیدی از فیلودندرون داشته باشید.

اما با این حال روش معمول و شایع برای پرورش فیلودندرون بلک روش قلمه زنی ساقه است که در ادامه به مراحل آن پرداخته ایم:

برای انجام قلمه زنی در ابتدا بایستی قلمه ای از اساقه انتهایی حاوی ۲ الی ۳ برگ که بعد از حداکثر ۴ هفته ریشه دار می شوند را انتخاب نمایید.

قلمه هایی از ساقه انتهایی گیاه که حاوی ۱ برگ هستند اغلب در مدت زمان بین ۷ تا ۸ هفته ریشه می زنند.

همچنین قلمه از ساقه انتهای گیاه که بدون برگ هم هستند در مدت بیشتری یعنی ۳ ماه ریشه خواهند زد و برگ می دهند.

دستورالعمل کاشت فیلودندرون بلک

شرایط مورد نیاز برای نگهداری فیلودندرون بلک

همانطور که می دانید تمامی گیاهان برای اینکه بتوانند روند رشد خود را به خوبی طی کنند نیاز به شرایطی خواهند داشت که شما بایستی آن را فراهم نمایید. به همین منظور در ادامه به بیان مهم ترین شرایط برای پرورش و نگهداری آفیلودندرون بلک پرداخته ایم.

فیلودندرون بلک به طور متوسط به ۲ الی ۳ مرتبه آبیاری در طول هفته نیاز دارد. همچنین بهترین زمان برای انجام آبیاری زمانی خواهد بود که خاک رویی گیاه به صورت کامل خشک شده باشد. چنانچه برگ های گیاهتان پژمرده شدند می تواند نشانه ای از آبیاری کم یا بیش از حد لازم باشد.

در هر صورت با برطرف نمودن مشکل گیاه مجددا به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت اما این نکته را از یاد نبرید که آبیاری بیش از حد موجب پوسیدگی ریشه گیاه تان خواهد شد.

فیلودندرون بلک برای رشد نیاز به بازه دمایی ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتی گراد نیاز دارد و برای نگهداری صحیح آن لازم است تا میزان نمک موجود درون خاک بررسی گردد. زیرا میزان بالای نمک در خاک موجب پیر و قهوه ای شدن برگ های گیاهتان خواهد شد. فیلودندرون بلک برای رشد نیاز به آبیاری و نور بیش از حد ندارد و در دمای خنک نیز نیاز به آب کمتری خواهد داشت.

شرایط لازم برای مراقبت از فیلودندرون بلک

  • خاک و تغذیه غنی:

به طور کلی خاک غنی با قابلیت زهکشی خوب که امکان عبور آب اضافی گیاه را داشته باشد قطعا مناسب ترین خاک برای رشد فیلودندرون بلک خواهد بود. همچنین ساختار خاک گلدان این گیاه نیز بایستی قابلیت هوادهی و تخلیه آسان آب را داشته باشد.

دقت داشته باشید که ترکیبی از خاک برگ پوسیده، ماسه نرم، کوکوپیت، پیت ماس و پیت ماس می تواند بهترین گزیه برای پرورش گیاه فیلودندرون باشد. برای تغذیه گیاهتان نیز می توان گفت که فیلودندرون برای رشد نیاز بسیار کمی به کود های فسفره خواهد داشت زیرا این نوع کدو بر رشد و نموی گیاه تاثیر معکوسی می گذارد.

در واقع فرمول کود مناسب این گیاه برای عناصر ازت، فسفر و پتاسیم به نسبت های ۲_۱_۲ بوده و همچنین افزودن ازت به صورت نیترات بر رشد فیلودندرون تاثیر مطلوبی خواهد داشت.

فیلودندرون بلک در شرایط کم نور با محیط به خوبی ارتباط برقرار خواهند کرد اما با این حال برای رشد سریع تر و تولید برگ های بشتر گیاه بایستی با نور متوسط غیر مستقیم دریافت کند. از این نکته غافل نشوید که آفتاب مستقیم برای این گیاه مناسب نیست و ممکن است موجب سوختگی برگ ها شود.

کنترل آفات و بیماری های فیلودندرون

  • کنترل آفات و بیماری ها:

بهتر است بدانید که فیلودندرون چندان دچار آفات نمی شود اما با این حال بهتر است مراقب شته ها و حشرات مکنده باشید. برای دفع حشرات روی گیاهتان می توانید حشرات مکنده را با استفاده از یک پارچه کتان آغشته شده به الکل ریشه کن کنید. همچنین در فواصل زمانی منظم نیز بایستی گیاه را با آب بشویید و از صابون ضد حشرات برای جلوگیری از بروز آفات استفاده نمایید و به دفع حشرات و آفات گیاه بپردازید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا