” ویاگرا ” دارویی که خطرات و عوارض جانبی آن جدی گرفته نمی شود !

پیش از اینکه ویاگرا و داروهای مشابه آن وارد بازار دارویی شود، درمان هایی که برای اختلال نعوظ مردان به کار می رفتند، چندان مطلوب نبودند. قرص «یوهمبین» که در آن دوران به کار می رفت، باید سه بار در روز برای دو تا سه هفته مصرف می شد تا آثار آن ظاهر شود. تازه فقط ۶۰ درصد مردان از مصرف این دارو سود می بردند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از مجله پزشکی هاروارد ،  درمان های دیگر شامل داروهایی بود که درون آلت تناسلی کاشته یا تزریق می شدند و اگرچه این روش ها به اندازه ای که به نظر می رسد، دردناک نبودند اما به هر حال، هیچ وقت پرطرفدار نشدند و وسایل بادکش و ایجاد خلا که برای افزایش جریان خون آلت تناسلی به کار می رفتند، مورد استقبال بیماران قرار نگرفت.

● چرا ویاگرا پرفروش شد؟

ویاگرا تنها در عرض یک ساعت (با معده خالی شاید سریع تر) عمل می کند، بنابراین تعجب آور نیست که به یک داروی پرفروش بدل شده است. هنگامی که یک درمان جدید کشف می شود، تقریبا همیشه عارضه ای که این درمان برای آن به کار می رود، بیشتر تشخیص داده می شود اما این افزایش در مورد ویاگرا بسیار بیش از حد معمول بوده است.

 شمار مردانی که در آمریکا در آنها اختلال نعوظ تشخیص داده می شود، از هنگام تایید ویاگرا در سال ۱۹۹۸ به وسیله سازمان غذا و داروی آمریکا، ۵/۲ برابر شده است.

در حال حاضر دو داروی دیگر وجود دارد که به همان شیوه ویاگرا عمل می کنند. سازمان غذا و داروی آمریکا در آگوست ۲۰۰۳ داروی «لویترا» را مورد تایید قرار داد و «سیالیس» در نوامبر ۲۰۰۳ مورد تایید این سازمان قرار گرفت. «سیالیس» نسبت به دو داروی دیگر این گروه، مدت بیشتری در بدن فعال می ماند.

ویاگرا و لویترا حدود ۴ تا ۵ ساعت در بدن باقی می مانند اما در مورد سیالیس، زمان فعال بودن دارو ۲۴ تا ۳۶ ساعت است. البته این امر به معنای آن نیست که در این مدت، فرد به طور مداوم در حال نعوظ خواهد بود.

سیالیس برخلاف ویاگرا و لویترا، به طور خودکار باعث نعوظ نمی شود بلکه ایجاد نعوظ را در صورت برانگیختگی جنسی امکان پذیر می کند.

● عوارض جانبی

تا به حال به نظر می رسد خطرات و عوارض جانبی این سه دارو تقریبا مشابه هم هست.

این داروها با شل کردن عضلات صاف دیواره عروق باعث گشاد کردن عروق عمدتا در آلت تناسلی و نیز در سایر بخش های بدن می شود.

عوارض جانبی ناشی از این داروها ممکن است شامل سردرد و گرگرفتگی باشد.

برخی از مردان دچار سوزش سر دل می شوند زیرا این داروها عضلات دریچه مری به معده را هم که از بازگشت اسید معده به درون مری جلوگیری می کند، شل می کنند.

پرخونی مخاط بینی و گرفتگی بینی یک عارضه جانبی دیگر است. ویاگرا در دوزهای بالا در حد ۱۰۰ میلی گرم، ممکن است در تشخیص رنگ ها در برخی از مردان (۳ درصد) اثر بگذارد و باعث شود که آنها چیزها را با سایه ای آبی رنگ ببینند. این عارضه به این دلیل است که این دارو با آنزیمی که در سلول های مخروطی و استوانه ای شبکیه وجود دارد تداخل می کند. همچنین مواردی از درد چشمی و خونریزی چشمی به دنبال مصرف ویاگرا گزارش شده است.

نگرانی عمده در مورد ویاگرا مشکلات قلبی و فشار خونی است که ممکن است ایجاد کند. یک تا دو ساعت پس از دریافت این دارو، فشار خون اندکی افت می کند: فشار خون سیستولی (ماکزیمم) ۸ تا ۱۰ میلی متر جیوه و فشار خونی دیاستولی (می نیمم) ۵ تا ۶ میلی متر جیوه پایین می آید.

معمولا پس از چهار ساعت هنگامی که دارو دیگر در بدن فعال نیست، فشار خون دوباره بالا می رود. تحقیقات نشان داده است که افزایش خطر مشکلات قلبی عروقی ناشی از ویاگرا به تنهایی اگر هم وجود داشته باشد، بسیار جزیی است. با این وجود، توصیه می شود مردانی که اخیرا دچار یک مشکل وخیم قلبی عروقی بوده اند، ویاگرا مصرف نکنند.

خطر عمده، مصرف هم زمان ویاگرا با داروهای دیگر حاوی نیترات (مثلا داروی نیتروگلیسیرین که برای درد قلبی تجویز می شود) است؛ زیرا این داروها اثر یکدیگر را در کاهش فشار خون تشدید می کنند اما نیترات ها، نیتریت ها و ال – آرژی نین که به عنوان افزودونی های غذایی به کار می روند، از این لحاظ مشکلی به وجود نمی آورند.

لویترا نیز مانند ویاگرا نباید با داروهای حاوی نیترات هم زمان مصرف شود.

همچنین سازمان غذا و داروی آمریکا توصیه می کند که داروهای مهارکننده گیرنده آلفا گروهی از داروها که برای درمان فشار خون بالا و بزرگی خوش خیم پروستات به کار می روند، همراه با لویترا مصرف نشوند. سیالیس نیز نباید همراه با داروهای حاوی نیترات یا داروهای مهارکننده گیرنده آلفا (به جز داروی فلوماکس) مصرف شود.

● قرص ها همه مشکلات را حل نمی کنند

شاید این قرص ها مشکل اختلال نعوظ را در مردان حل کنند اما در مورد اینکه در روابط زناشویی چه نقشی می توانند ایفا کنند، تردید هایی وجود داشته و دارد. نعوظ یک رویداد جسمی است که مدارهای مغز، هورمون ها، آنزیم ها و جریان خون در بدن مرد در ایجاد آن نقش دارند اما روابط زناشویی یک وضعیت بسیار پیچیده روانی است که در اغلب موارد به میزان صمیمیت و اعتماد همسران بستگی دارد.

اگرچه در مردان، بین این رویدادهای جسمی و روانی تا حدی هم پوشانی وجود دارد، ولی این دو رویداد، یکی نیستند. به یاد داشته باشید که این داروها تنها هنگامی عمل می کنند که میل جنسی وجود داشته باشد.

اگر مشکلات عاطفی، میل جنسی را در شما دچار اختلال کرده باشد، این قرص ها به شما کمکی نخواهد کرد. برای مثال، استرس و خستگی عوامل عمده ای هستند که میل جنسی را از بین می برند. در میانسالی، استرس ممکن است از هر جهتی به شما ضربه بزند و هر شکلی به خود بگیرد. نگرانی های مالی، مشکلات فرزندان، مسایل والدین در حال پیر شدن و ترس از ابتلا به سرطان از جمله استرس های شایع هستند.

تشویش در مورد سلامت خود یا همسر و اضطراب کلی در مورد پیر شدن نیز می تواند استرس عمده ای به فرد وارد آورد. با وجود فشار زیادی که برای صرف وقت و توجه به این موضوعات به شما وارد می آید، شما و همسرتان ممکن است ماهیت رابطه عاطفی تان را از یاد ببرید.

این بی توجهی ممکن است باعث شود که رابطه جنسی شما نیز از دست برود. هنگامی که به دنبال راه حل هایی برای اختلال کارکرد نعوظ هستید، تنها به فکر قفسه های داروخانه نباشید بلکه تصویر کلی روابط تان با همسرتان را در نظر داشته باشید.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا