ورزش “تای چی چوان” ، باعث کاهش قند خون و التهاب و افزایش طول عمر، سلامتی و آرامش روان می‌شود

ورزش “تای چی چوان” قند خون را کاهش می‌دهد
تای چی یا تای چی چوان نوعی ورزش سبک رزمی کشور چین است. بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که این ورزش نه تنها باعث طول عمر، افزایش سلامتی و آرامش روان می‌شود، بلکه در کاهش قند خون و التهاب‌ها نیز مؤِثر است.
به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از دویچه وله ،  دیابت بیماری شایعی در سطح جهان است. در این بیماری میزان قند خون بالاتر از حد طبیعی است. بیماری دیابت دو نوع دارد. در نوع اول، تولید هورمون انسولین از غده‌ی پانکراس یا لوزالمعده به طور کامل از بین می‌رود.

اما در دیابت نوع دوم بدن نمی‌تواند نیاز خود به افزایش ترشح انسولین را تأمین کند. یعنی بین نیاز بدن برای افزایش ترشح انسولین و ترشح این هورمون، هماهنگی لازم وجود ندارد. بدن به انسولین نیاز دارد تا بتواند گلوکز موجود در خون را برای تولید انرژی به مصرف سلول‌ها برساند.

دیابت نوع یک در میان کودکان و نوجوانان شایع است، در حالی که دیابت نوع ۲ که در نزدیک به ۹۰ درصد از مبتلایان به این بیماری دیده می‌شود، بیشتر در بزرگسالان دیده می‌شود.

تای‌چی در خدمت درمان دیابت نوع ۲

تای چی یا تای چی چوان (Tai Chi Chuan) نوعی ورزش رزمی چینی است‌، شامل تمرین‌های بدنی نرم و ساده که به طور معمول به هنگام صبح و به صورت گروهی انجام می‌شود. در این ورزش که حرکات در آن بر خلاف ورزش‌های رزمی شدید، کند است عضلات آرام‌آرام تقویت می‌شوند.

به نقل از هفته‌نامه‌‌ی آلمانی فوکوس، یک گروه تایوانی از بیمارستان چانگ‌گونگ‌مموریال به تازگی بر روی گروهی از مبتلایان به نوع دوم دیابت تحقیقاتی انجام داده است.

در این بررسی یک تیم ۳۰ نفره از مبتلایان به دیابت نوع  ۲ به مدت ۱۲ هفته در کلاس‌های تای چی شرکت کرده و تمرین‌های آن را انجام دادند. در کنار گروه بیماران، گروه ۳۰ نفره‌ی دیگری قرار داشت که وظیفه‌اش‌بررسی نتایج تای چی بر روی گروه اول بود.

نتیجه‌ی بررسی این بود که بعد از ۱۲ هفته هموگلوبین گلیکوزیله‌‌ی یا HbAlc بیماران از ۷/۵۹ درصد به ۷/۱۶ درصد کاهش پیدا کرد. اندازه‌‌گیری این هموگلوبین نشان می‌دهد که قند خون بیمار در طول چند روز یا چند هفته‌ی گذشته چه میزان بوده است.

به علاوه تای چی سبب شد که روند پنهان ایجاد التهاب در این بیماران از طریق بهبود عملکرد سلول‌های T در سیستم ایمنی تا حدودی مهار شود. به این ترتیب که ماده‌ی اینترلویکین ۱۲ که سبب تسریع روند التهاب می‌شود، ‌کاهش پیدا کرد و ماده‌ی اینترلویکین ۶ که واکنش‌های التهابی را مهار می‌‌کند، افزایش یافت. 

تای چی چوان ( Tai chi chuan)  چیست ؟
معروفترین سبک سیستم نرم ووشو به شمار می آید و از نظر جغرافیایی جزو سبک های
شمالی محسوب
می گردد.تای چی چوان اساساً یک هنر رزمی است که تکنیک های آن با روش های پرورش و
انتقال انرژی درونی که در زبان
چینی آن را چی (Chi) می نامند درآمیخته است. تای چی چوان دارای استیل های متعددی
است که پنج استیل یانگ، وو، وُ،
سون و چن از محبوبیت بیشتری برخوردارند. امروزه میلیون ها نفر اعم از بانوان و آقایان در
سنین مختلف در سراسر جهان به
تمرینات تای چی چوان می پردازند و آن را به عنوان ورزشی مفید و سلامت بخش می
شناسند. اثرات درمانی تای چی چوان به
نوعی است که آن را در زمره ی طب مکمل به شمار آورده و با نام داروی متحرک از آن یاد می کنند.

تای چی چوان , از شاهکار های ورزش باستانی ووشو می باشد . این ورزش وسیله ای است. برای نگهداشتن وضع بدن در حالت طبیعی و جلوگیری و بهبود امراض . انجام دادن بخشی از این تمرینات در بیمارستانها و آسایشگاهها تجویز می شود . تای چی روی بهبود بیماریهای مزمن مانند فشار خون , ضعف اعصاب و ناراحتی های ریوی اثر دارد . تمرین منظم تای چی , می تواند خاصیت ارتجائی نسوج , ششها و ریه ها و حجم تنفسی سینه و ظرفیت تهویه کردن ششها را افزایش دهد و تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن را بهبود بخشد . تمرینات تای چی همچنان می تواند استخوانها , ماهیچه ها و مفاصل را قوی کند .

حركات هماهنگ تای چی جسم و روح را متحول ساخته , در نتیجه کارآئی ما را در زندگی بالا می برد و از آنجائی که

 حرکات آن بسیار آرام می باشد , باعث ذخیره انرژی شده و به تمرکز ما کمک می نماید و باعث افزایش کارآیی فرد

در تمامی ابعاد زندگی شخصی و اجتماعی می گردد . هر فردی با هر سن و سالی می تواند از آن بهره بگیرد . تای

چی به دلیل نقش عمده ای که در سلامتی انسان بر عهده دارد , بسیار حائز اهمیت می باشد .

تای چی «روشی» برای زندگی است که چینیان به مدت هزاران سال از آن پیروی کرده اند. برخلاف تمدن غرب که جسم و ذهن رااز یکدیگر جدا کرده اند، چینیان هزاران سال پیش غایت انسان را در جسم و ذهن جستجو کرده اند.آنان ذهن بشر را دارای ابعاد بیشماری می دانستند ، ولی برای دامنه فعالیتهای انسان محدودیت قائل بودند. تای چی ،توانایی های جسمی بالقوه انسان را از ظرفیتی که تصور می کند بسی «فراتر» می داند.

تای چی بمعنی «غایت» است،بمعنی پیشرفت و«رشد» در مسیری «بی پایان» و بمعنی جوهره عظیم و جاودان هستی.

بر اساس فلسفه تای چی ،عالم هستی بر اساس تبادل جوهره دو نیروی «یین» و «یانگ» برپا شده است (اصل یین و یانگ) که از «عدم» یا «نبود» بوجود آمده و تمام آفرینش از این اصل پیروی

 می کند.در مطالعه تای چی ، درک رابطه دینامیک انرژی های یین و یانگ اهمیت شایانی دارد.

تای چی بمعنی اتحاد و یکی شدن نیز می باشد،یین و یانگ بهم می پیوندند وفردیت خود را از دست می دهند تا واحدی را تشکیل دهند.ساده ترین مثال در این مورد پیوند زن و مرد برای تشکیل خانواده است..هردو فعالیت،اندیشه،تفکر،مفهوم،حرکت و…که در مفابل یکدیگر قرار دارند یا یکدیگر را بتعادل در می آورند،رابطه یین و یانگ بین آنها برقرار است. سخت و نرم، روز و شب ، آسمان و زمین، مثبت و منفی ،سردوگرم ،سفیدوسیاه، نمونه هایی از یین و یانگ می باشند

در بدن ما این تعادل اغلب اوقات مختل شده است .تمرینات تای چی ،تعادل را در بدن برقرار می سازد.

هسته تای چی (که به آن رقص تای چی یا بقول برخی ازغربیان «باله چینی» گفته می شود) هماهنگی ذهن و جسم وتنفس است که از تعادل نظام اشیاء الهام گرفته شده است.همین امر سبب تمایز کامل این هنر از سایر مکاتب رزمی شده است.

در این هنر رزمی، بجای عضلات ،تاکید بر پرورش ذهن است؛ زیرا ذهن را می توان فراسوی محدودیت زمان و مکان تا بی نهایت گسترش داد.

«تای چی بجای زمان، بر نفس تغییر و بجای مکان، بر نفس نسبیت تاکید دارد.»
 هنگامی که تای چی را بچشم هنر و خود را هنرجوی رزمی درنظر می آورید، باید در منش خود مدام در جستجوی «کمال» باشید.

اصول تاي چي چوان
سرمنشا تحولات تاي چي چوان  

تاي چي چوان از مهمترين هنرهاي رزمي در کشور چين بشمار مي رود . اين رشته رزمي بر اساس 3 نظريه که ريشه در طب سنتي چين دارند پايه ريزي شده است . اين سه نظريه عبارتست از :

1- نظريه تنفس تائوئيست

2- نظريه يين و يانگ

3-   نظريه انرژي jingluo

حرکات هماهنگ تاي چي جسم و روح را متحول ساخته , در نتيجه کارآئي ما را در زندگي بالا مي برد و از آنجائي که حرکات آن بسيار آرام مي باشد , باعث ذخيره انرژي شده و به تمرکز ما کمک مي نمايد و باعث افزايش کارآيي فرد در تمامي ابعاد زندگي شخصي و اجتماعي مي گردد . هر فردي با هر سن و سالي مي تواند از آن بهره بگيرد . تاي چي به دليل نقش عمده اي که در سلامتي انسان بر دارد , بسيار حائز اهميت مي باشد .

تاي چي چوان , از شاهکار هاي ورزش باستاني ووشو مي باشد . اين ورزش وسيله اي است . براي نگهداشتن وضع بدن در حالت طبيعي ، جلوگيري از بيماري و بهبود امراض . تاي چي روي بهبود بيماريهاي مزمن مانند فشار خون , ضعف اعصاب و ناراحتي هاي ريوي اثر دارد . تمرين منظم تاي چي , مي تواند خاصيت ارتجائي نسوج , ششها و ريه ها و حجم تنفسي سينه و ظرفيت تهويه کردن ششها را افزايش دهد  و تبادل اکسيژن و دي اکسيد کربن را بهبود بخشد . تمرينات تاي چي همچنان مي تواند استخوانها , ماهيچه ها و مفاصل را قوي بکند .

حرکات تاي چي به سبکي و آهستگي و به حالت طبيعي صورت پذيرد . منظور از طبيعي بودن به اين معنا نيست که انها را شل و بي روح و بي جان انجام دهيم , بلکه ضروري است که قدرت و ملايمت با هم ترکيب شوند . ديگر آنکه ذهن بايد آرام و در عين حال هوشيار باشد و با هوشياري به بدن فرمان دهد . در حرکات تاي چي ضروري است که حرکات با هوشياري انجام شود و در آنها آرامش وجود داشته باشد . بنابراين در تاي چي لازم است که حالتهاي فيزيکي توام با اراده و تمرينات تنفسي تعليم داده شوند . وقتي درجه بالائي از تمرکز ايجاد شود , حرکت با کيفيت بالاتري صورت مي گيرد و اعمال فيزيکي بدن به صورت بهتري تنظيم ميشود. در تاي چي دستها , چشمها , بدن و اعضاي ديگر به عنوان يک واحد عمل مي کنند , که در آن پاها به عنوان پايه و کمر به عنوان محور مي باشد . هر بخش از بدن حرکات ثابتي را بصورت ملايم و آهسته انجام مي دهند . مورخان بر اساس تحقيق و بررسي , برروي قدمت تاريخ چين به اين نتيجه رسيده اند که تاي چي براي اولين بار در روستاي Wenxian  واقع در ايالت Henan   نزديک شهر Dinasty Qing  انجام شده است . گسترش و پيشرفت اين هنر رزمي به مدت 300 سال طول کشيد و استادان اين حرفه در اين مدت پربارتر و غني تر شدند .

سبکهاي مختلفي که در مدارس تاي چي تدريس مي شودعبارتنداز سبک Chen , سبکYang , سبکWu , سبک Wuyaxiang و سبک Sun مي باشد.دليل تمايزاين سبکها از يکديگر ويژگيهاي خاص هر کدام از آنهاست .

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا