واكنشها نسبت به نصب دوربين‌هاي مدار بسته در بخش پرستاري تعدادي از بيمارستانهاي تهران 19/8/84

واكنشها نسبت به نصب دوربين‌هاي مدار بسته در بخش پرستاري تعدادي از بيمارستانهاي تهران

چندي پيش جمعي از پرستاران برخي بيمارستانهاي تهران در طوماري به سازمان نظام پرستاري از نصب دوربين‌هاي مدار بسته در بخش پرستاري خبر دادند و ضمن محكوم كردن اين اقدام آن را تجاوز به حريم خصوصي خود بيان كردند و در پي آن خواستار احقاق حقوق خود شدند. در اين راستا نظرات مختلفي مطرح شد؛ برخي از كارشناسان اعتقاد داشتند مديريت يك مجموعه از نظر قانوني منعي براي استفاده از نصب دوربين‌هاي مدار بسته در بخش‌ ندارد اما در بخش‌هاي متعلق به كارمندان به هيچ وجه چنين مجوزي وجود ندارد. حال سوال و نكته مهم اينجاست كه آيا اين نحوه مديريت عواقب منفي به دنبال خواهد داشت؟ و يا اينكه نصب اين دوربين‌ها با وجود نبود منع قانوني، مديريت را از بدنه جدا نمي‌كند؟ و بسياري از چراهاي ديگر ….

اين اقدام بيمارستانها را محكوم مي‌كنيم

غضنفر ميرزابيگي رييس سازمان نظام پرستاري اقدام اخير برخي بيمارستان‌هاي تهران مبني بر نصب دوربين‌هاي مدار بسته در بخش ريكاوري و ايستگاه‌هاي پرستاري را به شدت محكوم كرد.

وي معتقد است: نصب دوربين‌هاي مدار بسته در بخش‌هاي ريكاوري، امنيت اجتماعي و حيثيت نواميس بيماران را به خطر مي‌اندازد.

وي ‌كار پرستاري را كيفي مي‌داند و اظهار مي‌كند: اگر قرار باشد كار پرستاري كنترل شود بايد در بخش‌هاي بيمارستاني كنترل شود زيرا ايستگاه‌هاي پرستاري محل كار پرستار نيست و پرستار فقط براي استراحت چند دقيقه‌اي به ايستگاه پرستاري مراجعه مي‌كنند.

وي تصريح كرد: پرستاران در بيمارستانها تنها درگير كار هستند و فرصت كار ديگري را ندارند و نيازي به كنترل كار آنها نيست زيرا مردم و بيماران همواره نظاره‌گر كارها و زحمات اين قشر هستند.

نصب دوربين مداربسته تجاوز به حريم خصوصي پرستاران است

دبير كل خانه پرستار نيز از اين اقدام انتقاد شديد كرد و آن را تجاوز به حريم خصوصي پرستاران اعلام كرد.

محمد شريفي مقدم با بيان اين كه نصب دوربين‌هاي مدار بسته در ايستگاه‌هاي پرستاري به منظور نظارت بر عملكرد كاركنان پرستاري به هيچ وجه از اين طريق ميسر نيست، خاطرنشان مي‌كند: عملكرد پرستار كيفي است و بايد تاثير كار پرستار را بر روي بيمار بررسي كرد.

وي مي‌گويد: مشخص نيست كه كنترل اين دوربين‌ها مدار بسته و شنود توسط چه كساني كنترل مي‌شود و اين كار به هيچ عنوان قابل توجيه نيست.

نصب دوربين مداربسته در بخش پرستاري دور از شئونات اسلامي است

راحمي، عضو شوراي عالي نظام پرستاري از نصب دوربين‌ها و ميكروفون‌ها در ايستگاه‌هاي پرستاري به شدت انتقاد مي‌كند و تاكيد دارد: ‌نصب دوربين در محل‌هايي مانند ايستگاه پرستاري به دور از شأن و شئونات اخلاقيست و اين دوربين‌ها معمولا در انبارهاي كارخانه‌ها، كارگاه‌ها و فضاي باز مكان‌هاي اداري براي حفاظت نصب مي‌شود.

وي ايستگاه‌هاي پرستاري را حريم خصوصي كار پرستاران مي‌داند و تصريح مي‌كند: متاسفانه بعضي از كارفرمايان و مديران بيمارستان‌ها براي بالا بردن كيفيت كار پرستاري اقدام به نصب دوربين‌ها كرده‌اند كه ما اين اقدام را به شدت محكوم مي‌كنيم و آن را دور از شئونات اخلاقي مي‌دانيم و آن را وارد شدن به حريم خصوصي افراد در محل كار آنان تلقي مي‌كنيم.

اين اقدام مديريت مديران بيمارستانها را زير سوال مي‌برد

سيامك عزيزي، دبير كل جمعيت اسلامي با بيان اين كه نصب دوربين‌هاي مدار بسته در ايستگاه پرستاري تعريف شده نيست، اظهار مي‌كند: ‌كنترل فعاليت و يا ارزشيابي كيفيت خدمات پرستاري با دوربين‌ مدار بسته امكان پذير نيست و قطعا مديريت مديران بيمارستان را زير سوال خواهد برد.

وي با اشاره به اين كه هيچ فردي حق وارد شدن به حريم خصوصي افراد را ندارد، به ايسنا مي‌گويد: ‌در صورت عدم رضايت پرستار يا بيماراني كه تحت كنترل دوربين‌هاي مدار بسته قرار گرفته‌اند اين عمل هم غير قانوني، غير اخلاقي و غير شرعي است.

وي با بيان اينكه جمعيت اسلامي پرستاران نصب دوربين‌هاي مدار بسته در ايستگاه‌هاي پرستاري را محكوم مي‌كند، اظهار مي‌كند: جمعيت اسلامي پرستاران در صورت صحت اين موضوع قطعا بعنوان يك تشكل با آن برخورد خواهد كرد.

اينگونه نظارت به كار پرستاران عامل بي‌اعتمادي است

دكتر انوشيروان محسني بندپي، نماينده نوشهر و چالوس در مجلس شوراي اسلامي نصب دوربين‌هاي مدار بسته در برخي بيمارستان‌هاي تهران براي نظارت به كار پرستاران را عامل ايجاد بي اعتمادي مي‌داند.

وي ادامه مي‌دهد: اگر نصب اين دوربين‌ها براي كارهاي ديگر غير از نظارت بر كار پرستاران باشد مورد تاييد است ولي اگر براي ارزيابي كار پرستاران باشد نادرست خواهد بود. چرا كه فاكتورهاي بسيار مطمئن تر و موثرتر از اين كار وجود دارد كه بخواهيم سيستم را ارزيابي كنيم.

نايب رييس كميسيون بهداشت و درمان خاطرنشان مي‌كند: از نظر حقوق و مديريت، اگر نصب اين دوربين‌ها براي نظارت بر كار پرستاران باشد از سوي كميسيون بهداشت مورد تاييد نيست و با آن برخورد مي‌كنيم و هم اين كه اين روش اصلا روش فني، علمي و كارشناسي نيست.

وي معتقد است: نصب دوربين‌هاي مدار بسته دخالت در حريم خصوصي نيست، بلكه دخالت در حريم عمومي است، در زيرا انجام وظيفه رسيدگي به بيماران، شرايط و استانداردهايي دارد، لذا حريم خصوصي محسوب نمي‌شود.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا