واكسن توام ضد ديفتري – كزاز براي خردسالان – نوجوانان و بزرگسالان

واكسن توام ضد ديفتري – كزاز براي خردسالان – نوجوانان و بزرگسالان
تركيب : اين واكسنها محتوي محلولهاي تصفيه و تغليظ شده توكسو ئيد هاي ديفتري وكزاز هستند كه بر فسفات آلومينيوم در حال توليد جذب شده اند .
نيومرسال به عنوان نگاه دارنده به نسبت يك در هزار به محلول اضافه شده است . استفاده از فسفات آلو مينيوم بدان جهت است كه با تاخير جذب واكسن در بدن ، قدرت ايمني زايي فزونتر مي شود . هر دز واكسن در حجم 5% ميلي ليتر براي كودكان محتوي مواد زير است :
توكسوئيد ديفتري            15 واحد فلوكا لان
توكسوئيد كزاز                 10 واحد فلوكولان
فسفات آلومينيوم ( بر مبناي يون فلز ) 3/0 تا 6/0 ميلي گرم
واكسن ويژه نوجوانان و بزرگسالان تركيبي شبيه واكسن كودكان دارد ، تنها مقدار نوكسوئيد ديفتري آن به دو واحد فلوكولان تقليل يافته است.
موارد استعمال : براي ايمن سازي كودكان زير شش سال بر ضد بيماري هاي ديفتري و كزاز از واكسن توام ديفتري- كزاز ويژه خردسالان استفاده مي شود . همچنين براي ايمن سازي كودكان بيش از شش سال و نوجوانان و بزرگسالان از واكسن توام ويژه استفاده مي نمايند .
روش استفاده : قبل از مصرف ، شيشه واكسن را خوب تكان دهيد تا واكسن كاملاً يكنواخت گردد. براي ايجاد ايمني اساسي وپايه اي دو تزريق نيم ميلي ليتري به فاصله 4 تا 8 هفته انجام مي گيرد و سومين تزريق 6 تا 12 ماه بعد بايستي انجام پذيرد . پس لز تكميل برنامه مايه كوبي ، ايمني حاصل براي مدت 5 سال قابل اعتماد است و با يك تزريق ياد آور براي 5سال ديگر دوام ايمني را تضمين مي نمايند . واكسن ويژه نوجوانان و بزرگسالان معمولاً به عنوان ياد آور و فقط يك بار تزريق مي شود .
موارد عدم استعمال : در كودكان تب دار يا مبتلا به بيماري هاي حاد تا رفع تب و بيماري تزريق واكسن را به عقب مي اندازند . در مورد كودكان مبتلا به آلرژي شديد و يا ضايعات و عوارض مغزي و عصبي مايه كوبي با احتياط و با نظر پزشك كودكان انجام گيرد . به كودكان پس از سن شش سللگي و به نوجوانان اگر مايه كوبي توام ضرورت يابد بايد حتماً واكسن ويژه بزرگسالان تزريق شود . چه در اين گروه سني واكسن خاص كودكان عوارض جنبي نسبتاً شديدي به علت مقدار بيشتر پادتن ضد ديفتري كه در آن وجود دارد ايجاد مي شود
عوارض جانبي : به دنبال تزريق واكسن توام عوارض موضعي ا ز قبيل قرمزي محل تزريق ، حساسيت موضع ، و گاهي واكنشهاي عمومي مانند تب ، سر درد ، و گاهي ظهور بثوراتي در سطح بدن مشاهده مي شود اما اين واكنشها به زودي مرتفع مي گردند . در موارد نادري به دنبال تزريق واكسن توام ضد ديفتري- كزاز ناراحتي هاي كليوي و عصبي ديده شده است . در چنين حالاتي تزريق هاي بعدي انجام نمي گيرند . بايستي همواره آدرنالين يك در هزار در دسترس تزريق كنندگان واكسن باشد تا اگر عارضه آنافلاكسي پيش آمد بلافاصله بمصرف برسد .
روش نگهداري : واكسن توام را در 2+تا 6+ درجه سانتيگراد و دور از نور نگهداري مي نمايند .
اين واكسن نبايد يخ بزند . در اثر يخ زدن و باز شدن ، تزريق واكسن ايجاد واكنشهاي شديد و مزاحم خواهد نمود.
بسته بندي : واكسن توام معمولاً در جعبه هاي محتوي دو آمپول 5/. ميلي ليتري و يا در شيشه هاي 5 يا 10 ميلي ليتري عرضه مي شود .

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا