هشدارهای مصرفی قرص سووداک و موارد استفاده این دارو

قرص سووداک که به اسم اصلی داکلاتاسویر در جهان شناخته می شود. یک داروی ضد ویروسی جهت درمان بیماری هپاتیت سی مزمن یا طولانی مدت است. در این مطلب اطلاعات دارویی بیشتری از قرص سووداک کسب می کنید.

اطلاعات دارویی قرص سووداک

قرص سووداک با اسم اصلی داکلاتاسویر برای درمان بیماری ویروسی هپاتیت سی تجویز می گردد. داروی سووداک به عنوان نخستین داروی موثر بر درمان کامل هپاتیت سی در همه ژنوتیپ ها توسط گروهی از محققین در شرکت دانش بنیانی ایرانی وابسته به پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی تهران تولید شد.

شایان ذکر است قرص داکلاتاسویر در ایران با اسم قرص سووداک شناخته می شود که توسط محققین ایرانی تولید شده است. این قرص نوعی داروی ضد ویروسی می باشد که جهت درمان بیماری هپاتیت سی مزمن یا طولانی مدت مورد استفاده واقع می شود. هپاتیت سی نوعی عفونت ویروسی است که بیشتر کبد را درگیر می کند.

این قرص نباید به هیچ وجه بدون داروی سوفوسبوویر مورد مصرف قرار گیرد. در ضمن گاهی همزمان با سووداک و سوفسبوویر ممکن است داروی ضد ویروس دیگری همچون ریباویرین هم تجویز گردد. مصرف این داروها به طور همزمان می تواند سبب کاهش ویروس هپاتیت سی در بدن شده، همچنین به سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عفونت و بهبود کبد کمک کند.

عفونت مزمن ناشی از ابتلا به هپاتیت سی می تواند سبب بروز مشکلات جدی کبدی همچون سیروز کبدی یا سرطان کبد شود. قابل ذکر است هنوز نمی توان با قطعیت بیان کرد که مصرف ترکیبی این داروها می تواند از انتقال ویروس هپاتیت سی هم پیشگیری کند یا نه. از این رو بهتر است موارد احتیاطی نظیر عدم استفاده از یک سرنگ در بیش از یک فرد و همچنین استفاده از کاندوم در رابطه جنسی رعایت شود تا خطر انتقال کاهش یابد.

موارد عدم مصرف استفاده سووداک

سووداک حاوی دو ماده فعال داکلاتاسویر (۶۰ میلی گرم) و سوفسوبوویر (۴۰۰ میلی گرم) است. قرص زرد رنگی که برای درمان افراد بالغ مبتلا به هپاتیت سی تجویز می شود. همانطور که پیشتر اشاره شد هپاتیت سی توسط نوعی ویروس ایجاد شده و یک بیماری عفونی است که کبد را درگیر می کند.

قرص مذکور مانع از تکثیر ویروس هپاتیت سی در بدن و تخریب سلول ها توسط آن می شود. این عملکرد به تدریج سبب کاهش سطح ویروس در بدن و خون فرد می شود. اگر به همراه این دارو، داروهای دیگری هم مصرف می شود بسیار اهمیت دارد که راهنمای مصرف آن ها را هم به دقت مطالعه نمایید. در صورتی که سوالی درباره داروهای خود دارید، حتما با پزشک یا داروساز مشورت نمایید.

مواردی که باید پیش از مصرف سووداک از آن اطلاع داشته باشید. تا از مصرف آن خودداری کنید، شامل گزینه های زیر می باشد:

  • اگر به طور همزمان از داروی تنظیم ضربان قلب استفاده می کنید از مصرف این دارو پرهیز نمایید.
  • اگر به داروی سوفسبوویر یا داکلاتاسویر و یا دیگر ترکیبات این دارو آلرژی یا حساسیت دارید.
  • در صورتی که از داروهای گیاهی استفاده می کنید که حاوی هایپیرکوم هستند از مصرف دارو خودداری کنید.
  • اگر در دوره بارداری یا شیردهی به سر می برید حتما با پزشک مشورت نمایید. معمولا در دوره شیردهی مصرف دارو باید قطع شود.

هشدارهای مصرف سووداک

پیش از مصرف سووداک اگر هر یک از موارد زیر در شما صحت دارد با پزشک یا داروساز خود مشورت نموده و در جریان قرار دهید.

  • در صورت ابتلا به هپاتیت بی یا ایدز
  • اگر سابقه پیوند کبد یا عضو دیگری دارید یا در لیست انتظار پیوند می باشید
  • در صورت آسیب کبدی که قادر به انجام فعالیت های معمول خود نیستید. مانند بیماری جبران نشده سیروز کبدی.
  • اگر نارسایی کلیه دارید پیش از مصرف دارو حتما با پزشک یا داروساز مشورت نمایید. چرا که تاثیر این دارو بر افراد مبتلا به بیماری های کلیوی به درست ارزیابی نشده است.

قبل از شروع مصرف سووداک یا هر داروی دیگری، بروشور اطلاعات دارویی آن را مطالعه نموده و اگر سوالی دارید از پزشک یا داروساز بپرسید. معمولا پزش مصرف روزانه یک عدد از این قرص را تجویز می کند که می توانید با معده خالی یا پر آن را استفاده کنید.

البته میزان مصرف دارو می تواند بر اساس شرایط پزشکی بیمار، نحوه پاسخ دهی بدن فرد به درمان و سایر داروهایی که بیمار مصرف می کند، تغییر کند. حتما پزشک خود را در جریان همه اشکال دارویی که مصرف می کنید اعم از داروهای تجویزی، بدون نسخه و داروهای گیاهی قرار دهید. تا بتواند تداخلات را تشخیص دهد.

لازم به ذکر است سووداک هنگامی بیشترین تاثیر را دارد که میزان آن در بدن در حد ثابت نگاه داشته شود. از این رو باید آن را در فاصله های زمانی مساوی مصرف نمود. پیشنهاد می شد در یک ساعت خاص از روز مصرف شده تا یادآوری آن راحت تر گردد. همچنین باید اشاره کرد مصرف این دارو و سایر داروهای ضد ویروسی را باید تا هنگامی که تجویز پزشک بوده مصرف نمایید. حتی اگر علائم بیمار برای مدت کوتاهی از بین برود، قطع زودهنگام دارو می تواند سبب بازگشت بیماری و عفونت شود.

در صورتی که مصرف یک دوز قرص فراموش شد، اگر در همان روز هستید به محض یادآوری مصرف نمایید و اگر روز بعد متوجه این موضوع شدید، دوز دارو را افزایش ندهید و صبر کنید تا تایم مصرف دوز بعدی رسیده و آن را مصرف نمایید.

برای کسب اطلاعات دارویی دیگر داروها همچون قرص موتیلوور و قرص اورسوفار می توانید کلیک نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا