نکات انتخاب اسم فرزند که باید مدنظر قرار بگیرد؟

هر پدر و مادری دوست دارد اسم خاصی را برای فرزند خود انتخاب نماید. در این مطلب نکات مهمی در راستای انتخاب اسم فرزند ارائه می شود که می تواند شما را در تصمیم گیری بهتر این موضوع کمک کند. با ما همراه باشید.

آشنایی با نکات انتخاب اسم فرزند

دغدغه انتخاب اسم یکی از موضوعاتی است که با نزدیک شدن به تاریخ تولد فرزند برای والدین ایجاد می شود. والدین دوست دارند اسمی را انتخاب کنند که خاص بوده و منحصر به فرد باشد. ولی باید اشاره کرد هر اسمی دارای معنی است که هر اندازه معنای متعالی تری داشته باشد شان صاحب نام را بالا خواهد برد.

ممکن است اسم شخصی را شنیده و از نامش خیلی خوشتان بیاید یا برعکس چندان خوشایند نباشد. البته بخشی از حس دوست داشتن که نسبت به اسامی پیدا می شود سلیقه ای می باشد. ممکن است نیمی از یک جامعه آماری یا واقعی اسمی را دوست داشته باشند و نیم دیگر نه.

جدا از موضوع سلیقه در بیشتر موارد دیده می شود که یک اسم برای بیشتر جامعه محبوب بوده و بالعکس. بدون شک در این مواقع دلایلی وجود دارد که سبب علاقه یا عدم علاقه عموم به یک نام می گردد. حقیقتا چه عواملی سبب می شوند که یک اسم محبوب باشد یا خیر.

و یا این که چرا در گذشته در کشورمان این اسامی صرفا با گشودن قرآن و به طور تصادفی انتخاب می شد ولی امروزه اهمیت زیادی پیدا کرده است و اکنون شاهد تنوع بالای اسامی هستیم. برای رسیدن به پاسخ این سوال و سوالاتی مشابه در این راستا، در ادامه مطلب به نکات مهمی درباره انتخاب اسم فرزند که به شما در تصمیم گیری بهتر این موضوع کمک می کند، اشاره خواهیم داشت.

۱. اسم انتخابی تداعی کننده چه چیزی است؟

همانطور که می دانید برای برندسازی و تبلیغات هر محصولی ابتدا اسم محصول مدنظر است. یعنی اسم انتخابی محصول چه حسی در مخاطب ایجاد می کند. و این که طنین زیبایی دارد و محصول را خوب معرفی می کند یا نه. در نامگذاری انسان نیز خوب است به این نکته توجه شود.

این که اسم انتخابی برای دختر یا پسر شخصیت وی را در جامعه جذاب و مورد پسند جلوه گر می سازد. برای اسم گذاری به نخستین نکته ای که باید توجه کرد دلالت اسم است. یعنی تداعی کننده چه چیزی در ذهن خواهد بود. آیا اسم انتخابی نماد شاعرانگی، اسم یک گل، فصل است یا نماد یک فرهنگ و سبک زندگی ایده آل است. ضمنا این اسم طنین گویش لاتین دارد یا باستانی مدنظرتان است.

۲. اسم انتخابی با فرهنگ خانواده و جامعه همسو است؟

با توجه به این که نامگذاری یک موضوع فرهنگی می باشد پس انتخاب اسم با توجه به فرهنگ خانوادگی و جامعه صورت می پذیرد. با این تفاسیر ممکن است این سوال مطرح شود که در فرهنگ ایرانی اسلامی چه اسم هایی شایسته انتخاب هستند؟ اسم انتخابی چه خصوصیات اخلاقی فرزند ما را جلوه گر نماید؟

در این راستا باید به سراغ نمادها رفت. یعنی مثلا نماد لطافت چیست؟ نماد زیبایی همچنین. نماد موفقیت یا معصومیت؟ لطافت را می توان با شبنم و باران، زیبایی را با پروانه، موفقیت را با فیروز و معصومیت را با غزال همسو دانست. ولی آیا این امکان و جود دارد که اسمی مجموع چند نماد باشد؟

در جواب باید گفت بله اسامی برخی نوزادان شهرهای مختلف کشور که در نقاط جغرافیایی مختلف به دنیا آمده اند همسو با منطقه مورد نظر انتخاب شده اند. این موضوع فرهنگ را یادآوری می کند. در انتخاب اسم برای فرزند، فرهنگ و میراث قومیتی مورد توجه است. زیرا یکی از زیبایی های اسم ریشه و اصالت قومی آن خواهد بود.

البته با توجه به ارتباطات حال حاضر بشر که از مرز اقوام و کشورها فراتر رفته و به ارتباطی جهانی مبدل شده است . باید به این نکته توجه کرد که اسم انتخابی برای غیر همزبانان نامانوس نبوده و با تلفظ یا نوشتار آن مشکلی نداشته باشند زیرا ممکن است فرزند شما در آینده بخش عمده ای از ارتباطاتش با افرادی از فرهنگ و زبان های دیگر باشد.

که عدم توجه به این نکته می تواند مشکل ساز شده به ویژه وقتی والدین هر یک فرهنگ و زبان متفاوتی داشته باشند. از این رو علاوه بر انتخاب اسمی که ریشه در زبان و گویش اجدادی دارد و با کرامت انسانی فرزند متناسب می باشد، توجه به تلفظ آن در فرهنگی دیگر نیز حائز اهمیت است.

۳. اسم انتخابی چه مفهوم و معنایی دارد؟

تحقیقات روانشناسان بیان می دارد که اسم دارای مفهوم و معنی بر آینده کودک تاثیر مهمی دارد و اگر اسمی که برای وی انتخاب می شود ، معنی خاصی نداشته باشد، سبب سرخوردگی فرزند می شود. در سال های اخیر استفاده از نام های اصیل پسرانه فارسی بسیار رایج شده است.

انتخاب یک اسم زیبا و شایسته برای فرزند یکی از وظایف والدین است که در دین اسلام نیز به آن تاکید شده است. اولین هدیه والدین به فرزند و البته نخستین حق فرزند به پدر و مادر، انتخاب یک اسم زیبا برای فرزند می باشد.

با انتخاب اسامی زیبا، اصیل که دارای معنی و مفهوم بوده و حتی استفاده از اسامی بزرگان تاریخ و فرهنگ که سبب الگوبرداری فرزند از این شخصیت ها گردد، می توان این حق فرزند را به بهترین شکل ممکن ادا کرد.

خوشبختانه این نگرش سبب تنوع اسامی اصیل ایرانی برای فرزندان شده است. انتخاب اسم زیبا و اصیل سبب اعتماد به نفس کودک شده و می تواند همه دوران کودکی، نوجوانی و حتی آینده فرد را تحت تاثیر بگذارد.

به عبارتی انتخاب یک اسم نامناسب و بدون مفهوم می تواند تاثیرات بدی در رفتار، شخصیت و زندگی فرزند بگذارد. و بعضا حس خجالت، شرم و حقارت از اسم را به فرزند را تا آخر عمر تحمیل کند. از این رو گزینش نام مناسب و با مفهوم از نکات مهم در انتخاب اسم برای فرزند می باشد.

بهتر است در انتخاب اسم، اسامی را انتخاب نمایید که معنی و مفهوم خوشبختی و خوبی را تداعی می کنند. در این زمینه خوشبختانه کتاب و سایت های زیادی وجود دارند که دسترسی به معنای اسامی را ممکن می سازند.

۴. اسم انتخابی هنگام صدا زدن چطور به نظر می رسد؟

یکی دیگر از نکات مهم در انتخاب اسم برای فرزند این است که چطور صدا زده می شود؟ همواره سعی نمایید اسامی فرزندان و سایرین را به همان شکلی که هست صدا بزنید و از تغییر برخی حروف آن که علاوه بر تغییر معنا می تواند اسم فرد را به حالت تحقیر آمیز یا تمسخر دربیاورد ، خودداری کنید چرا که آثار مخربی روی فرد می گذارد.

توجه به آهنگ و صدای اسم نیز یکی از نکات مهم در انتخاب اسم فرزند به شمار می رود. دقت کنید که اسم انتخابی هنگام صدا زدن چطور به نظر می رسد. این که اسم انتخابی گوش نواز و دلنشین است ، اهمیت زیادی دارد. در ضمن توجه داشته باشد که اسم با نام خانوادگی در تناسب باشد و کنار هم زیبا و متناسب به نظر برسند. به طور معمول اسامی کوتاه، دارای آوا و آهنگ زیباتری هستند.

۵. اسم انتخابی تا چه حد منحصر به فرد است؟

بیشتر والدین تمایل دارند اسمی برای فرزند خود انتخاب کنند که بسیار منحصر به فرد بود و وی را از سایرین متمایز نماید. ولی برخی مواقع این منحصر به فرد بودن اسم آن را به اسمی عجیب و غریب و غیر معمول تبدیل می کند. ممکن است افراد به دلیل اسامی عجیب و غریب و ناشناخته مورد تمسخر سایرین و سو استفاده قرار بگیرند. از این رو در خاص بودن اسم زیاده روی نداشته باشید.

۶. اسم انتخابی در آینده هم زیبا به نظر خواهد رسید؟

شایان ذکر است برخی اسامی در دوران کودکی بسیار زیبا ، جذاب و بامزه به نظر می رسند ولی وقتی فرد بالغ می شود جذابیتش را از دست می دهد و مناسب یک شخص بزرگسال نیست. از این رو اسمی را انتخاب کنید که به اندازه کافی جدی بوده و علاوه بر کودکی در تمام دوران زندگی فرزند مناسب باشد.

به عبارتی همانگونه که معنا و مفهوم اسم اهمیت دارد متناسب بودن آن با زمانه نیز مهم است. بعضی از اسامی مذهبی و ملی هیچ وقت قدیمی به نظر نمی رسند ولی اکثر اسامی چنین نیستند. به طور معمول افراد تمایل دارند اسم آن ها با شرایط کنونی زندگی در تناسب باشد و داشتن یک اسم قدیمی برایشان رضایت بخش نیست.

از این رو اگر بزرگترهای خانواده مصر به انتخاب اسم قدیمی بودند آن ها را در کمال احترام قانع نموده که این اسامی در آینده مورد رضایت و خرسندی فرزند نخواهد بود.

۷. اسم انتخابی با اسم سایر فرزندان تناسب داشته باشد یا خیر؟

بیشتر والدین تمایل دارند که اسم فرزندان شان به یکدیگر شبیه باشد. ولی برخی عقیده دارند که این کار ضرورتی ندارد و اسامی متفاوتی انتخاب می نمایند. اگر اسم فرزندان به یکدیگر شبیه است بهتر اسم فرزند جدید را نیز متناسب با اسامی آن ها انتخاب کنید تا احساس تفاوت با برادر و خواهر های خود پیدا نکند.

۸. اسم انتخابی تا چه حد در شخصیت فرزند تاثیر می گذارد؟

آیا می دانستید که معنی یک اسم تا چه اندازه روی شخصیت فرد تاثیر می گذارد. انتخاب اسمی که معنای زیبا داشته و نماد صفات زیبا و انسانی است می تواند موجب اعتماد به نفس فرزند شده و فردی که با این اسم صدا زده می شود به آن صفت زیبا و خوب گرایش و تمایل پیدا می کند به طوری که آن صفت را الگوی خود قرار می دهد و احتمال بروز آن صفت در فرد تقویت می گردد.

همانطور که اعراب به دلیل جنگ و خونریزی اسامی حیوانات را روی فرزند گذاشته تا خوی جنگجویی آن ها تقویت شده و سبب ترس دشمنان گردد. انتخاب اسامی زیبا هم در رفتار آن فرد و دیگران با آن فرد تاثیر زیادی خواهد داشت.

۹. اسم انتخابی در ترکیب با کلمه آقا و خانم هماهنگی دارد؟

همه افراد بعد از سنین کودکی و نوجوانی با پیشوند آقا / خانم صدا زده می شوند. این موضوع حتی در سایر فرهنگ ها نیز صدق می کند. با این وجود تلفظ برخی اسامی در ترکیب با کلمات آقا/خانم ممکن است دشوار باشد. این موضوع برای اسامی دو بخشی یا دو کلمه ای بیشتر مرسوم است.

با وجود این که اسامی زیبا و محبوب فراوانی در این دسته جای دارند. با این حال بهتر است اسم به نحوی انتخاب شود که در ترکیب با این کلمات تلفظ راحتی داشته باشد.

۱۰. اسم انتخابی به لاتین نگارش یکسان داشته باشد؟

از نکات مهم دیگر در انتخاب اسم برای فرزند این است که اسم انتخابی در لاتین به چه صورت نگارش و نوشته می شود. به عبارتی انتخاب نام به صورتی باشد که نحوه نگارش آن به لاتین به یک شکل و یکسان باشد. در سال های اخیر با گسترش ارتباطات بی المللی احتمال استفاده از اسم به صورت لاتین خیلی بیشتر شده و اسامی که دارای حالت نوشتاری متفاوت در لاتین باشند می تواند حس ناخرسندی در صاحب اسم ایجاد کند.

از این رو حتی الامکان سعی کنید اسمی برای فرزند خود انتخاب نمایید که حالت نوشتاری یکسان با حروف لاتین داشته باشد. تا در آینده برای ثبت نام در امور مختلف با مشکلی روبرو نشود و حس ناخوشایندی برای وی ایجاد نشود.

در پایان از همراهی شما با این مطلب از آرگا سپاسگزاریم. و امیدواریم از مطالب ارائه شده نهایت استفاده را برده باشید. همچنین پیشنهاد می شود در صورت تمایل برای آشنایی با معانی اسامی دختر و پسر ایرانی همچون شهربانو، شهرزاد و سام روی لینک ها کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا