نوشیدنی های انرژی زا

نوشیدنی های انرژی زا

آیا شده تا بحال از نوشیدنی های انرژی زا استفاده کنید ؟ اگه شما امتحان نکردید من چند نوع آنها را نوشیدم . سر یکی از آنها را که باز کردم بوی آمپول ویتامین B کمپلکس دور و برم را گرفت و خوردن آن تکانی به من نداد . نوع دیگرش را شب هنگام مصرف کردم و چشمتان روز بد نبیند ، تا کله سحر نتوانستم بخوابم و نوع سومش …
هم اکنون ممکن است که شما در یک فروشگاه به انواع نوشیدنی های انرژی زا دسترسی داشته باشید .  تهیه کنندگاه این نوشابه ها به مردم وعده احساس نیرو و فکری روشن را میدهند .
نمونه این محصولات عبارتند از :  Red Bull,Monster, Ripped Force, Speed Stack,5-Hour Energy   این نوشیدنی ها که عمدتا با کافئین غنی شده اند ، تقاضا و جذبه بیشتری بین طیف جوان را دارند . یک تیم تحقیقی از دانشگاه جانز هاپکینز در بالتیمور ، مریلند ، که پژوهش پزشکی روی مواد مخدر را دارد ، به علت محبوبیت این نوشیدنی ها دست به تحقیقی زده است .  سرپرست تیم می گوید که محققان به سه موضوع عمده پی برده اند : ۱- صدها نوع نوشیدنی انرژی زا در بسیاری از کشورها  وجود دارد. ۲- در بسته بندی نوشیدنی ، اطلاعات کافی و روشنی در مورد ترکیبات آن وجود ندارد . ۳- میزان کافئین آنها بسیار متفاوت است. بعضی از آنها به میزان پنجاه میلی گرم ، و بعضی تا پانصد میلی گرم کافئین دارند .
 
بعضی از نوشیدنی های انرژی زا حاوی ترکیباتی هستند که  مواد تشکیل دهنده آن با عنوان “ترکیب انرژی زا” معروف شده است . ترکیباتی مانند taurine ، guarana و inositol که موادی طبیعی هستند .
اما دانشمندان در مورد این مواد و تاثیر متقابل آنها با کافئین اطلاعات کافی ندارند . بدتر اینکه هیچ اطلاعات دقیقی از مقدار مواد نیروبخش در این نوشابه ها نگاشته نشده است . بعضی از افراد نوشیدنی انرژی زا را با الکل ترکیب میکنند . آنها فکر می کنند که از این طریق می توانند الکل بیشتری بنوشند و تحت تاثیر عوارض آن قرار نگیرند . بهر حال مطالعات نشان داده است با این عمل نیز آنها تحت تاثیر عوارض الکل قرار میگیرند .

 

برخی از سازندگان نوشیدنی های انرژی زا هشدارهایی را  ارائه داده اند . به عنوان مثال ، یکی از آنها در مورد عدم استعمال  توسط بانوان باردار ، مادران شیر ده ، و یا افراد زیر دوازده سال هشدار لازمه را داده است .

 

محققین پیشنهاد داده اند که میزان کافئین و فهرست سایر مواد تشکیل دهنده این نوشابه ها به وضوح در بسته بندیها درج گردد . در حال حاضر محققان به مطالعه خود روی نوشیدنی های انرژی زا ادامه میدهند . و بهتر است دوستداران این گونه نوشیدنی ها تا تکمیل شدن این تحقیقات کمی صبور باشند .
دکتر ع. ح. سردار

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا