نتايج تحقيقات متخصصان ايراني در مورد تاثير بازدارنده تزريق آمپول “اوستين” (‪ (Avastin‬روي بيماران ديابتي دچار اختلال شبكيه چشم، در اروپا مورد تاييد قرار گرفت.

نتايج تحقيقات متخصصان ايراني در مورد تاثير بازدارنده تزريق آمپول “اوستين” (‪ (Avastin‬روي بيماران ديابتي دچار اختلال شبكيه چشم، در اروپا مورد تاييد قرار گرفت.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دكتر” حسن رزمجو ” ، محقق و رئيس انجمن چشم پزشكي اصفهان  گفت: نتيجه تحقيق تزريق آمپول اوستين پس از طي مراحل آزمايشي در اصفهان، به كشورهاي اروپايي ارسال شد.

وي گفت: پس از طي مراحل آزمايشي در اروپا، نتيجه مثبت اين كارتحقيقي در پشت مجله “يورو تايمز” (‪ (Escrs‬با تصويري از آمپول اوستين و به نام كشور “ايران” در آخرين شماره آن منتشر شده است.

دكتر رزمجو ادامه داد: در اين مجله مقاله مفصلي در خصوص آثار مثبت و بازدارندگي از اختلالات چشم بيماران ديابتي به‌عنوان يك كار تحقيقي درج شده است.

وي گفت: تزريق آمپول اوستين روي بيماران ديابتي مي‌بايست بعد از مراحل اوليه، طي نوبت‌هاي متعدد و با فاصله، به طور مكرر ادامه يابد.

دكتر رزمجو گفت: در ساير بيماري‌هاي چشمي نظير خونريزي در مركز شبكيه “‪،”Macuola‬اين بهترين روش درماني است كه نسبت به اشعه درماني برتري دارد.

طرح تزريق آمپول “اوستين” “‪ “Avastin‬بر روي بيماران ديابتي دچار اختلال شبكيه چشم در اصفهان در قالب يك كار تحقيقي توسط گروه سه نفره متشكل از دكتر “رزمجو”، دكتر “جهانگير الياسي بختياري” داروساز و “مجيد جعفري” كارشناس پرستاري اسفند ماه گذشته با تزريق ‪ 1/5mg‬ماده دارويي “‪”Avastin‬ روي بيماران ديابتي انجام شد.

طرح تزريق آمپول اوستين روي بيماران ديابتي، طرح جديدي است كه در مركز چشم پزشكي “فيض” و مركز فوق تخصصي چشم پزشكي و ليزيك “صدرا” اصفهان با موفقيت اجرا شد.

در بررسي اوليه،اثرات درماني آمپول اوستين روي چهار هزار نفر از بيماران ديابتي مبتلا به اختلال شبكيه چشم، مشخص شد كه تزريق اين آمپول، در سه نوبت به فاصله يك ماه، نتيجه مثبت بر جاي گذاشته و بيش از ‪ ۷۰‬درصد از بيماران “بهبود” يافته و يا بيماري آنان در همان مرحله “تثبيت” شده است.

اين بررسي با عكسبرداري(آنژيوگرافي عروق شبكيه)به صورت تصادفي احتمالي از بين بيماران سراسر كشور و كشورهاي عربي حاشيه خليج فارس صورت گرفت.

نتيجه‌اين كار پژوهشي حاكيست، بعد از سه بار تزريق آمپول در داخل چشم از ايجاد شبكه‌هاي مويرگي غيرطبيعي جلوگيري شد و”ادم” ‪ Macula‬و همچنين ميزان مايع جمع شده در پشت و جلو “رتين” كاهش يافت و درنتيجه بيماران ديد بهتري نسبت به قبل از تزريق پيدا كردند.

داروي اوستين”‪ “Avastin‬كه اسم ژنريك آن “‪”Bevacizumab‬است يك هيومن‌آنتي بادي منوكلونال‌آنتي (‪ (VEGF‬است كه به صورت ويال‌هاي ‪400mg/16ml/100mg/4ml‬ يعني (‪25mg/ml)‬ساخت كارخانه ‪ Rosch‬سوئيس و به‌صورت مايع بدون رنگ و استريل و بدون ‪ Presernative‬مي‌باشد.

دكتر “جهانگير الياسي بختياري” داروسازگفت: اين دارو كه در شرايط بسيار حساس و در درجه ‪ 28‬سانتيگراد(در يخچال) و دور از نور نگهداري مي‌شود، بعد از رقيق شدن حداكثر تا‪ ۲۴‬ساعت در همان درجه حرارت پايدار مي‌ماند.

وي افزود: داروي اوستين توسط داروساز رقيق شده و توسط جراح چشم پزشك در شرايط خاص اتاق عمل در چشم بيمار تزريق مي‌شود.

دكتر الياسي گفت: در ابتداي طرح براي هر بيمار يك ويال استفاده مي‌شد اما با توجه به هزينه و انجام مطالعات داروسازي توسط تيم و در يك شرايط كاملا استريل، هر ويال به ‪ ۲۰‬تا‪ ۳۰‬چشم تزريق گرديد.

در اين تحقيق، بيماران ‪ ۳۰‬تا ‪ ۸۰‬سال اعم از مرد و زن و بي‌سواد تا دكترا به‌صورت تصادفي انتخاب و فاكتورهايي همچون ديد چشم در قبل و بعد از تزريق، ديد چشم‌چپ و راست،دو ماه و سه ماه بعد از تزريق، فشار چشم قبل و دو و سه ماه بعد از تزريق، مورد سووال قرار گرفتند.

در تزريق موضعي (داخل چشمي) عوارض تزريق اين آمپول بسيار كم و نادر است و دليل آن هم اين است كه با دوز ‪ 1/270‬و به صورت موضعي مصرف مي‌شود و تنها علائمي مثل درد در محل تزريق و خونريزي‌هاي خفيف سريع الجذب، خارش و سوزش ناچيزو گاهي ورم قرنيه والتهاب چشم ظاهرمي‌شود كه بامصرف قطره‌هاي “كورتون” و آنتي بيوتيك‌هاي داخل چشمي، اين علائم نيز از بين مي‌رود.

دكتر رزمجو در خصوص سازوكار عمل اوستين گفت: آمپول “اوستين” از ايجاد عروق جديد كه در شبكيه چشم افراد ديابتي صورت مي‌گيرد، جلوگيري مي‌كند.

وي گفت: عروق جديد در چشم بسيار شكننده است و با گذشت زمان پاره و در چشم خونريزي ايجاد مي‌گردد و بر اثر خونريزي‌هاي مكرر، شبكيه كنده شده و چشم نابينا مي‌شود.

وي يكي از عوامل مهم نابينايي در جهان را بيماري ديابت دانست و افزود:

در بسياري از موارد ليزر درماني نيز از پيشروي آن جلوگيري نمي‌كند.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا