میوه شب یلدا ” پرتقال ” _ ترکیبات ، خواص درمانی ، عوارض و…( مرجع کامل اطلاعات )

پرتقال

۶۷۵۶۵۴۶۵۵۶۷۶۷۸۸۸۸۸.jpg
پرتقال ميوه اي است از نوع مركبات كه بسيار لذيذ و خوش طعم است و درخت آن معمولاً در شمال و جنوب كشورما پرورش داده مي شود. ميوه ، گل و برگ قسمت هايي از درخت پرتقال هستند كه مورد استفاده قرار مي گيرند.پرتقال را به صورت خام و پخته در شربت، مربا، بستني و… استفاده مي كنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ، پرتقال Orange درخت كوچكي است با نام علمی آن  Citrus sinensis داراي برگهاي سبز و گلهاي سفيد پوست پرتقال نارنجي رنگ ، كمي ناصاف و يموه آن بسته بانواع مختلف شيرين و ترش ، زرد رنگ و يا قرمز مي باشد .
پرتقال يكي از قديمي ترين ميوه هايي است كه بشر از آن استفاده مي كرده است و در حدود 500 سال قبل از ميلاد مسيح كنفوسيوس از آن نام برده است .
در حال حاضر بيشتر از 200 نوع پرتقال در آمريكا كشت مي شود و آمريكا نصف كل محصول پرتقال دنيا را توليد مي كند .
پرتقال اوليه ، كوچك ، تلخ و پر از هسته بوده است كه در اثر تربيت مهندسي ژنتيكي و همچنين انتخاب نوع بهتر و كود كافي درشت تر و شيرين تر شده است .
پرتقال ابتدا از چين به هندوستان برده شده و سپس از آنجا به نقاط ديگردنيا راه يافت .

تركيبات غذايي ـ شيميايي پرتقال

از نظر شيميايي پرتقال را منبع غني ويتامين ث مي‌دانند و جالب آنكه پوست آن در بسياري موارد حتي مغذي‌تر از پرتقال است‌.

لازم است بدانيد كه يك ليوان آب پرتقال، داراي 120 ميلي گرم ويتامين ث يعني دو برابر مقدار توصيه شده در روز است و علاوه بر آن داراي مقاديري كلسيم، پتاسيم، نياسين و اسيد فوليك است‌. آب پرتقال سرشار از الياف فيبر است به ويژه اگر با گوشت ميوه مصرف شود. آب پرتقال هر اندازه كه سردتر باشد و در يخچال نگهداري شود ويتامين ث آن بيشتر حفظ خواهد شد.

تركيب پرتقال بطور خلاصه : اسانس – دياستاز – مواد صمغي و پكتيني – ويتامين ا- ب – ث- اسيد ماليك و سيتريك – گلو كز .

مواد تشکیل دهنده پرتقال:
ویتامینA –  ویتامینB – پروتئین – موادقندی- سلولز -اینوریتول، پكتین، لیگنین، هورمون های نمو، اسانس ها، آنزیم های پروكسیداز، پروتئين، چربي(به مقدار بسیار کم)، مواد قندي، املاح معدني، كلسيم، آهن، فسفر، پتاسيم، سلولز، اسانسها، كاروتن، اسيدماليك، اسيد سيتريك و…
 مواد معدنی ۱۰۰ گرم پرتقال شامل موارد زیر است: سدیم 3 میلی گرم، منیزیوم 12 میلی گرم، فسفر22 میلی گرم، گوگرد10 میلی گرم، كلر3 میلی گرم، پتاسیم 187 میلی گرم، كلسیم 43 میلی گرم، منگنز05/0 میلی گرم، مس 04/0 میلی گرم و روی 17/0 میلی گرم.

همچنین هر 28 گرم پرتقال، 11 كيلو كالري ارزش انرژي زايي دارد.
توصیه هایی درباره مصرف پرتقال
1- آب پرتقال با مزه شیرین متمایل به ترش، سرشار از انواع ویتامین ها می باشد، مخصوصاً از نظر مقدار ویتامینC بسیار غنی است؛ بنابراین توصیه می شود به منظور تأمین ویتامینC و ایجاد نیرو و مقاومت در مقابل انواع بیماری ها، در طول 24 ساعت به میزان یك تا دو لیوان از آب پرتقال بنوشید.
هر 28 گرم پرتقال حاوی 11 كیلوكالری ارزش انرژی زایی است.

2- آب پرتقال به علت دارابودن پروتئین و كلسیم قابل جذب و نیز قند كافی، یك ماده مغذی و مقوی محسوب می شود كه می توان به منظور تقویت عمومی بدن از آن استفاده نمود.

3- وجود هورمون های نمو، كلسیم، فسفر، آهن، ویتامینA و ویتامین C در پرتقال، شرایط لازم را برای رشد ونمو استخوان ها و عاج سازی به منظور استحكام دندان ها فراهم می كند؛ برای تقویت و رشد اطفال و نیز تأمین موادلازم بدن، مصرف آن به زنان باردار و شیرده توصیه می شود.

4- مصرف پرتقال به دلیل این كه حاوی موادمعدنی كافی به ویژه پتاسیم است، منجر به افزایش حجم ادرار در طول شبانه روز می شود و از این طریق سموم بدن دفع می گردد؛ در نتیجه انسان را با نشاط می سازد.

لازم به ذكر است آن عده از بیماران آسمی، رماتیسمی و پوستی كه روزانه مقداری تركیبات كورتون مصرف می كنند برای جلوگیری از خیز و عوارض دیگر، پیوسته باید مقداری پتاسیم مصرف كنند كه البته طبیعی ترین راه، مصرف پرتقال است.

5- در فصولی كه پرتقال فراوان است، بهترین و طبیعی ترین راه مبارزه با یبوست خوردن روزانه یك تا دو لیوان آب پرتقال است.

6- قبل از این كه پرتقال كاملاً رسیده شود، با فشردن قسمت خارجی پوست پرتقال تازه، اسانس پرتقال به رنگ زرد و بوی معطر و طعم ملایم جدا می شود كه از آن در تهیه ادكلن، محلول های زیبایی و معطر كردن شربت های طبی استفاده می نمایند.

7- اسانس پرتقال خاصیت ضدعفوی كنندگی دارد؛ بنابراین در تهیه پمادهای ضدعفونی كننده به كار می رود.

8- پرتقال بهترین محرك برای افزایش اشتها است؛ به همین دلیل سعی كنید آن را قبل از غذا میل كنید نه بعد از آن.

۵۶۴۴۶۷۶۷۸.jpg
اثرات شفابخش برگ پرتقال:
دم كرده برگ پرتقال عمل هضم غذا را آسان مي كند و در درمان ميگرن مؤثر است
دم كرده برگ پرتقال با پوست نارنج يا بهار نارنج جهت آرام كردن تپش قلب به كار مي رود.
همچنين نوشيدن يك فنجان از اين دم كرده در چند شب پي درپي، بي خوابي را معالجه مي كند.

خواص پرتقال بطور خلاصه : ضد تشنج – مقوي معده – تب بر – باد شكن – مقوي عمومي – ضد اسكور بوت – مسكن – ضد عفوني.

همچنین می توان پرتقال را در موارد زیر استفاده کرد: سو هاضمه – نقا هت – حالتهاي عصبي – اضطراب – بي خوابي .

همیشه به یاد داشته باشیم:

پرتقال دارای املاح معدنی ،فسفرو آهن است.
پرتقال در شفاف و درخشان شدن پوست صورت موثر است و کمبود کلسیم ،عفونت های مختلف ،میگرن، کم اشتهایی ،لاغری ،تب،یبوست،ناراحتی های معده ،تپش قلب ،سرفه ، دل دردهای کهنه و بی خوابی را درمان می کند و باعث تصفیة خون می شود.
پرتقال دارای املاح معدنی فسفر و آهن و مخصوصاً کلسیم است.یک پرتقال متوسط دارای تقریباً شصت و پنج میلی گرم کلسیم است.
پرتقال بزرگترین عامل تصفیه خون است و برای کلیه امراض مخصوصاٌ اسکربوت و خونریزی های شدید و تشنجات فوق العاده مفید است.
پرتقال مقدار زیادی ویتامین D دارد که برای جذب کلسیم نهایت لزوم را دارد و استخوان ها را تقویت می کند.
پرتقال معده را سبک می کند و رنگ های تیره را باز می نماید، بهترین تنظیم کنندة ماشین انسانی است و از این جهت می توان گفت آن جا که پرتقال نیست سلامتی وجود ندارد.

پرتقال در موارد زیر باعث بهبود و کاهش علائم می گردد:
1_ پرتقال ميوه اي است لذيذ که با خوردن آن کمبود مواد معدني بدن تا حدودي رفع مي شود و قدرت مقاومت طبيعي بدن افزايش مي يابد
2_ پرتقال به علت داشتن فسفر و کلسيم اشتها آور خوبي براي کودکان مي باشد و حتي در رشد و نمو آنها نيز تاثير دارد و سوخت و ساز  و فعاليت سلولهاي بدنشان را افزايش مي دهد
3_ کودکان شير خواري که از خوردن شير مادر محروم هستند بايستي هر روز 2 الي 3 قاشق چايخوري آب پرتقال مصرف کنند
4_ خوردن ميوه پرتقال براي افرادي که به ناراحتي هائي نظير : تعريق زياد ، سردرد ، سرطان لوزالمعده ، فشار خون ، اسيد اوريک و تپش قلب مبتلا مي باشند مفيد بوده و اثر درماني به مرور زمان ظاهر مي گردد
5_ مصرف پرتقال از آب مرواريد ، فساد دندانها و سکته مغزي جلوگيري مي کند و براي رفع سياهي چشم نيز توصيه شده است که بايد هر روز بطور ناشتا يک ليوان آب پرتقال نوشيد
6_ پرتقال داراي مقدار زيادي ويتامين A، B ،C  و مواد معدني است 
7_ آب پرتقال به علت دارا بودن پروتئين بويژه قند کافي يک ماده غذايي و تقويت کننده است که براي تقويت عمومي بدن مصرف مي شود
8_ بهترين و طبيعي ترين راه مبارزه با يبوست ، خوردن روزانه يک تا دو ليوان آب پرتقال است
9_ آب پرتقال براي کساني که از بستر بيماري بر خاسته اند و دوره نقاهت را مي گذرانند مفيد است
10_ آب پرتقال براي درمان تب مفيد است 

۶۷۶۵۶۴۶۵۳۴۵۶۷۸۶۸.jpg

۱۱)دانشمندان سوئدي كشف كرده اند كه خوردن پرتقال از سرطان لوزالمعده جلوگيري مي كند .
۱۲)خوردن پرتقال كلسترول را پائين مي آورد .
۱۳)پوست سفيد پرتقال و ورقه هاي نازك بين قسمت هاي داخل پرتقال بهترين دارو براي كاهش كلسترول خون است .
۱۴)اسانس پرتقال ضد عفونت هاي ميكربي است .
۱۵)پرتقال مقوي معده و ضد گاز معده است .
۱۶)پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم كننده سينه و ضد استفراغ است .
۱۷)جوشانده برگهاي پرتقال براي شست وشوي ورم ها و كاهش درد مفيد است .
۱۸)خوردن پرتقال ضد اسپاسم و آرام بخش است .
۱۹)اسانس پرتقال را براي ضد عفوني كردن بكار مي برند .
۲۰)پرتقال خون را تميز مي كند .
۲۱)براي برطرف كرده چين و چروك صورت وشادابي آن قسمت خوراكي پرتقال را روي صورت بماليد و بعد از 15 دقيقه با آب بشوئيد .
۲۲)از پرتقال براي كم كردن وزن مي توانيد استفاده كنيد . طرز استفاده بدين صورت است كه يك عدد پرتقال و 3 عدد ليموترش را پوست كنده و به قطعات كوچك تقسيم كنيد بعد آنرا داخل ديگي ريخته و بان نيم ليتر آب اضافه كنيد و بمدت 10 دقيقه بجوشانيد . سپس سه قاشق عسل به آن اضافه كرده و مجددا بمدت 5 دقيقه بجوشانيد و آنرا صاف كنيد . از اين شربت 3فنجان در روز بنوشيد . تا وزن شما بمقدر ايده آل در آيد .
۲۳)پرتقال گرچه اسيدي است ولي خاصي قليايي به بدن مي دهد و براي كسانيكه گوشت زياد مصرف مي كنند و بدنشان اسيدي شده است مفيد است .
۲۴)براي استفاده بيشتر از مواد غذاي پرتقال بهتر است كه پوست زردرنگ آنرا بگيريد و با پوست سفيد و پره هاي داخل آن بخوريد زيرا در پوست سفيد آن مواد معدني زيادي وجود دارد كه اثر اسيد موجود در پرتقال را خنثي مي كند .
۲۵)خواص گفته شده فقط منحصربه پرتقال رسيده مي باشد و آب پرتقال موجود در فروشگاهها و سوپر ماركت ها اين خواص را ندارند .

همچنین به بيماران آسمي، روماتيسمي و پوستي كه مقداري تركيبات كورتون مصرف مي كنند، توصيه مي شود براي جلوگيري از عوارض اين دارو، حتماً پرتقال مصرف كنند.

خواص ضد سرطاني پرتقال

موسسه مبارزه با بيماري سرطان آمريكا چندين سال پيش در اثر مطالعات زياد دريافت كه علت اينكه سرطان معده در آمريكا كمتر از نقاط ديگر است اين است كه مردم آمريكا در تمام مدت سال پرتقال مصرف مي كنند . البته شايد علت آن وجود ويتامين C در پرتقال است .

كارشناسان مؤسسه ملي سرطان آمريكا معتقدند موارد سرطان معده در آمريكا تقريبا كم است، زيرا در تمام ماه‌هاي سال پرتقال و مركبات در دسترس همه قرار دارد و بيشتر مردم آن‌ها را مصرف مي‌كنند‌.

ويتامين ث يكي از عوامل مهم مهار كننده سرطان است به طوري كه اين ويتامين را دشمن نيرومندي بر عليه يكي از عوامل شناخته شده سرطان‌زا يعني نيتروزامين‌ها (Nitrosamines) مي‌شناسند.

مصرف زياد پرتقال علاوه بر پيشگيري از سرطان معده در پيشگيري از انواع ديگر سرطان‌ها نيز مؤثر است. از جمله سرطان مري در اشخاصي كه زياد پرتقال مي‌خورند، پنجاه درصد كمتر از اشخاصي است كه آن را كمتر مصرف مي‌كنند و يا اصلا نمي‌خورند‌. همچنين ميزان ابتلا به سرطان لوزالمعده در مصرف كنندگان پرتقال در پايين‌ترين حد قرار دارد.

محققان دريافته‌اند كه پرتقال و ساير مركبات در پايين آوردن كلسترول خون نيز مؤثرند و اين خاصيت مديون وجود پكتين  (Pectin) يا ماده اليافي پوست و ورقه‌هاي نازك ما بين پره‌هاي پرتقال است‌. در مواردي كه هدف كاهش كلسترول و تامين سلامت شريان‌ها باشد، براي استفاده از حداكثر نيروي درماني پرتقال توصيه مي‌شود كه پرتقال را با لايه سفيدرنگ زير پوست و لايه‌هاي نازك داخل پرتقال كه حاوي پكتين هستند مصرف كنيد‌.

پيشگيري از عفونت‌هاي ويروسي از خواص ديگر پرتقال است كه در عصاره آن وجود دارد. ‌دانشمندان اين خاصيت را فقط به دليل ويتامين ث موجود در آن نمي‌دانند، بلكه معتقدند كه ممكن است يك تركيب ناشناخته ضدويروسي نيز در عصاره پرتقال موجود باشد‌.

بر اساس تحقيقات اخير، محققان علوم تغذيه دريافتند كه پرتقال داراي خواص ضد سرطاني است.  محققان علوم تغذيه دريافتند كه پرتقال داراي خواص ضد سرطاني است .
به گفته اين محققان پرتقال به علت داشتن ويتامين C و مواد آلي ديگر بعنوان خاصيت ضد سرطاني شناخته شده است.
محققان اثبات كردند كه ويتامين C در درمان و پيشگيري از سرطان مفيد است و با تجزيه موادي كه داراي اين خاصيت هستند و مشاهده فاكتورهاي موجود در پرتقال آنرا به عنوان منبع سرشار از ويتامين C و پيشگيري كننده از سرطان معرفي كردند.
از ديگر منابع ويتامين C،‌ مركبات از قبيل گري فروت،‌گوجه فرنگي، سبزيجات تازه است.

۳۲۴۲۹.jpg

آب پرتقال صحيح چگونه به دست مي‌آيد؟

پرتقال را پوست كنده البته مانند پوست كندن يك سيب، يعني پوست دوم سفيد رنگ روي آن بماند و بعد به قطعات كوچك ببريد و در آب ميوه‌گيري بيندازيد، درست مثل زماني كه مي‌خواهيد آب هويج بگيريد. آب پرتقال شما بايد شيري رنگ باشد و نه كاملا نارنجي (از ديدگاه طب نتروپت و درمان‌هاي طبيعي). افرادي كه فشار خونشان بالاست و براي كنترل آن دارو مصرف مي‌كنند، به احتمال زياد به دليل استفاده از داروهاي ضد فشار خون  و يا براي بالا بودن سديم در بدنشان، پتاسيم آنها از حد طبيعي پائين‌تر آمده و مشكلاتي در وضع سلامت آنها به وجود مي‌آورد. اين بيماران بايد به طور مرتب پتاسيم خونشان را مورد آزمايش قرار داده و كاملا زير نظر باشند. البته درمان كمبود پتاسيم به طور مصنوعي امكان‌پذير است و با تجويز پزشك صورت مي‌گيرد.

ولي اين بيماران بايد هميشه در تغذيه روزانه خود از مواد غذايي حاوي پتاسيم بالا استفاده كنند. آب پرتقال سرشار از پتاسيم است و در يك ليوان بزرگ آب پرتقال حدود  350 ميلي‌گرم پتاسيم وجود دارد‌.

ميوه‌هاي زرد مانند موز،‌ انواع مركبات، زردآلو، هلو، انگور، خرما و طالبي نيز داراي پتاسيم فراوان هستند، ولي چون آب پرتقال كالري كمتري دارد مناسب‌تر است. زيرا مواد خوراكي كه كالري زياد توليد مي‌كنند براي مبتلايان به فشارخون مناسب نيستند.

فشار خون بالا و نوشیدن آب پرتقال
افرادی كه فشار خونشان بالاست و برای كنترل آن دارو مصرف می كنند، به احتمال زیاد به دلیل استفاده از داروهای ضد فشار خون و یا به دلیل بالابودن سدیم در بدنشان، پتاسیم آنها از حد طبیعی(5-5/3) پائین تر آمده و مشكلاتی در وضع سلامت آن به وجود می آورد. این بیماران باید به طور مرتب پتاسیم خونشان را مورد آزمایش قرارداده و كاملاً زیر نظر باشند.
البته درمان كمبود پتاسیم به طور مصنوعی امكان پذیر است و با تجویز پزشك صورت می گیرد، ولی این بیماران باید همیشه در تغذیه روزانه خود از موادغذایی حاوی پتاسیم بالا استفاده كنند. آب پرتقال سرشار از پتاسیم است و در یك لیوان بزرگ آب پرتقال حدود 350 میلی گرم پتاسیم وجود دارد.

میوه های زرد مانند موز- انواع مركبات- زردآلو- هلو- انگور- خرما و طالبی نیز دارای پتاسیم فراوان هستند، ولی چون آب پرتقال كالری كمتری دارد مناسب تر است، زیرا مواد خوراكی كه كالری زیاد تولید می كنند برای مبتلایان به فشار خون مناسب نیستند.

مضرات پرتقال
1_ در پرتقال موادي از نوع آلکالوئيد ها وجود دارد که در مبتلايان به نارسائي کبد ايجاد حساسيت و ناراحتي مي نمايد ، بنابراين اينگونه اشخاص بايد در مصرف پرتقال احتياط کنند
2_ خوردن پرتقال به همراه ماهي شور و يا گوشت موجب سوء هاظمه مي گردد

۶۷۲۵۶۵۲۷۶۲۶۷۸۷۲۲.jpg

نشانه هاي يك پرتقال خوب
1ـ پوست پرتقال نازك باشد.
2ـ پوست آن هنگام لمس نرم باشد.
3ـ پر گوشت و سنگين باشد نه پوك و كم آب زيرا پرتقالهاي سنگين، گوشت و آب زياد دارند و شيرين هستند.
خواص غذايي ـ دارويي آب پرتقال
آب پرتقال با مزه شيرين متمايل به ترشي، سرشار از ويتامين مخصوصا ويتامين ث ـ C است. به همين خاطر براي ايجاد نيرو و مقاومت در برابر بيماري ها و سختي هاي زندگي بسيار مؤثر است. همچنين به كساني كه تازه از بستر بيماري برخاسته اند و دوران نقاهت را مي گذرانند، خوردن آن بسيار توصيه شده است.
آب پرتقال به علت دارا بودن پروتئين ، بويژه قند كافي، باعث تقويت عمومي بدن مي شود.
وجود مواد معدني كافي در آب پرتقال بويژه پتاسيم، باعث مي شود كه حجم ادرار افزايش بيابد و از اين طريق سموم بدن دفع شود و انسان حالت نشاط پيدا كند.
وجود هورمونهاي رشد و نمو، كلسيم، فسفر و ويتامينهاي (آ ـ A) و (ث ـ C) در آب پرتقال، شرايط لازم براي رشد و نمو استخوانها و عاج سازي براي استحكام دندانها را فراهم مي كند. لذا براي تقويت و رشد اطفال و براي تأمين مواد لازم جهت بانوان شيرده و حامله بسيار مفيد است.
پرتقال به وسيله املاح فراوان خود، موجب قليايي شدن خون مي شود و هنگام پيري از بالا رفتن ترشي خون جلوگيري مي كند.
پرتقال هم مثل ديگر مركبات، نيروي الكتريكي بدن را زياد مي كند و مانع از رسوب خون در جدار رگها مي شود.آب پرتقال و اسانس پرتقال خاصيت ضدعفوني كننده دارند، از اين رو معمولاً در تهيه پمادهاي ضدعفوني كننده، ادكلن، محلولهاي زيبايي و معطر كردن شربتهاي طبي به كار مي رود.
بهترين و طبيعي ترين راه مبارزه با يبوست، خوردن روزانه يك تا دو ليوان آب پرتقال است.
از آب پرتقال براي درمان تب استفاده مي شود.
با اينكه پرتقال داراي قند است ولي براي مبتلايان به مرض قند (ديابت) مفيد است.
فعاليت سلولها را زياد مي كند و بر قدرت اعصاب مي افزايد.
پرتقال براي نرم و لطيف كردن پوست بسيار مفيد است.
جوشانده پوست پرتقال و نارنج خيلي زود بي اشتهايي را درمان مي كند.
براي معالجه زكام و گريپ، مي توانيد آب يك عدد پرتقال را در يك فنجان آب جوش بريزيد و با دو حبه قند شيرين كنيد، سپس شب موقع خواب، داغ داغ آن را بنوشيد.
خون را تصفيه مي كند و براي معالجه خونريزي هاي شديد و تشنج ها فوق العاده مفيد است.
خلال پوست و گوشت پرتقال در شيريني پزي مصرف مي شود.
همچنين در تهيه سالاد، كمپوت و… نيز از آن استفاده مي كنند.

*****بازدید کننده محترم :جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با شب یلدا مقالات زیر را مطالعه کنید:۱- میوه شب یلدا ” انار” _ ترکیبات ، خواص درمانی ، عوارض و…( مرجع کامل اطلاعات )
۲- میوه شب یلدا ” هندوانه” _ ترکیبات ، خواص درمانی ، عوارض و…( مرجع کامل اطلاعات )
۳- میوه شب یلدا ” پرتقال ” _ ترکیبات ، خواص درمانی ، عوارض و…( مرجع کامل اطلاعات )
۴- شب يلدا، شب سلامتي و سلامتي در شب انار و هندوانه

5- جشن شب یلدا  یلـدا یعنی تولد خورشـید

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا