مکان های دیدنی نوکنده و نگاهی به زیبایی های چشم نواز این منطقه

شهر نوکنده در استان گلستان قسمت جنوب غربی بندر گز واقع می باشد. این مکان جذاب با جنگل های انبوه و موقعیت جغرافیایی خاص در کنار آب و هوا ملایم و خاک  و مساعد با رشد خوبی برخوردار می باشد. نوکنده در واقع از ۲ قسمت جلگه ای و کوهستانی با پوشش گیاهی و جنگل جهان مورا که در رشته کوه البرز می باشد، تشکیل شده است. که جمعیتی بالغ بر ۷۰۰۰ نفر دارد و در گذشته از روستایی در دهستان انزان بخش بندر گز در استان گلستان بوده است. از محصولات کشاورزی و سنتی آن می توان به برنج، غلات، کنجد، زراعت، پارچه بافی و چادر شب نام برد.

بررسی مکان های دیدنی نوکنده

مکان های دیدنی نوکنده

نوکنده از شهر های قدیمی با گذشته تاریخی عمیق است که در جنوب غرب بندر گز قرار دارد. این شهر با تمام آب و هوای خوبش و مراتع سبز و حاصل خیزش از پیشرفت خوبی برخوردار می باشد. از روستاهایی که در توابع نوکنده جای دارد می توان به مزنگ، لیوان شرقی، کهنه کلباد و بنفش تپه اشاره کرد. واژه نوکنده از قدیم به بنایی قدیمی تلقی می شد که دهستانی با قدمت وجود نداشتن مشخصه خاصی در شهر به وجود آمد. عده ای بر این عقیده بودند که به دلیل خاک تازه آن اسم شهر را نوکنده بگذارند و از زمان صفویه که متعلق به سال ۹۱۹ هجری قمری می باشد این شهر به وجود آمد. سال ها حکومت در قبل پیدایش بندر گز در انزان منطقه جلوه ای ویژه داشت که به ۵۰۰ سال گذشته می رسد. این شهر همواره در آخر حکومت کریم خان زند و قاجار بود که در زمان مرتضی خان برادر محمد خان قاجار حکومت می کرد. حاکم کل منطقه انزان بود که رابینو انگلیسی در شفر خود به شمال نوکنده گفته است انزان او ده بزرگی با ششصد نفر خانوار که دارای ۱۲ سکنه طایفه قسمت بندی می شود. زبان این مردم مازندرانی با مردمانی خون گرم و پهلوان که به ورزش کشتی تیم ملی مشغول هستند. در طول تاریخ ۵۰۰ ساله شهر نوکنده افراد علما و بزرگان زیادی در این زحمت کشیده اند که در بخش فرهنگی و مذهبی می توان نام برد آقایان: مرحوم بهرام خان ملاحی، حجت السلام مصطفوی (ره)، مرحوم حاج کریم اسلامی، آیت اله سبطینی (ره)، آیت اله ربانی (ره)، حجت السلام حسینی (ره)، آیت اله فاضل (ره)، آیت اله نصیری (ره) و مرحوم رحیم خان ملاح می باشند که برای مردم نوکنده فداکاری های زیادی را انجام دادند.

مکان های دیدنی نوکنده کجاست؟

جنگل های واقع در استان گلستان گه از جاذبه ها و مکان های دیدنی نوکنده است در شمال کشور دارای آبشار های کوچک و زیبایی می باشد. اگر اهل طبیعت گردی هستید پیشنهاد می کنیم سری به این مکان گردشگری بزنید که از لطف خدا بی بهره نمانده است. برای رفتن به جنگل و دیدن آبشار نوکنده باید از راه جاده اصلی شمال به مشهد حرکت کنید و به نزدیک بندرگز رسیدید به نوکنده می رسید. سپس در ابتدا تابلو فرعی به سمت آبشار هستید که با گذراندن چند کیلومتر در آخر جاده ۳ راهی به جاده دیگر می رسید. طرف بالای آن این جاده با طبیعت دل انگیزش شاهد چند آبشار خواهید بود که در منطقه هزار جریب در روستای وزوار و لیوان شرقی و غربی با پرسیدن از مردم اهالی می توانید به راحتی پیدا کنید.

طبیعت گردی در شهر نوکنده

  • بارگاه امام زاده حبیب اله (ع)

اماکن متبرکه در شهر نوکنده که جایگاه فرزند امام موسی کاظم می باشد ملقب به امام زاده حبیب اله علیهم السلام بارگاهی در این شهر تاریخی دارد. این جاذبه مذهبی همجوار با درخت زیتونی در کنار عصا بزرگوار می باشد که در فاصله پنج کیلومتری نوکنده قرار دارد.

شهر نوکنده از توابع بندر گز

وجود چنین جنگلی در قسمت غرب گلستان که از لیوان شرقی یا غربی و تلور قابل دسترسی می باشد از بی همتا ترین تفریح گاه های و جنگل های طبیعی این استان می باشد که به شکل بکر باقی مانده است. که این منطقه در یک کیلومتری نوکنده در بندر گز قرار گرفته است. در این جنگل حیواناتی مثل؛ گربه و گراز وحشی، روباه، خرس، عقاب، شغال و برخی از پرندگان شکاری و وحشی در این طبیعت مشغول زندگی هستند. از مکان های دیدنی نوکنده در قسمت جنگل نرگسی می توان به وجود آبشار و رودخانه جذاب آن اشاره کرد.

مکان های دیدنی نوکنده کجا قرار دارد؟

ساحلی در شهر زیبای نوکنده که با زیبایی چشم نوازی همراه است در مسیر جاده بین المللی آسفالته در راه گردشگری خوبی برای مسافران می باشد که دارای آب شرب به همراه کمپینگ و سرویس بهداشتی است. از وجود خاک مناسب آن دلیل در نزدیکی دریا پنبه کشت می شود که در این دریا وجود ماهی های برای خوردن با انواع متعددی وجود دارد. این ساحل با وجود دیدنی های زیبا و خدادادی اش همواره جایی برای بازدیدکنندگان و توریستان می باشد.

درباره مکان های دیدنی نوکنده

  • کتابخانه سرهنگ جعفری

یکی از مکان های دیدنی نوکنده وجود کتابخانه ای است که به ساخته سرهنگ جعفری در سال ۱۳۸۹ افتتاح گردیده می باشد. این کتابخانه از سه بخش سالن که به قسمت خواهران، برادران و کودکان تقسیم می شود از معماری برجسته ای با مهندسی خاص جلوه بخشیده است. این مکان فرهنگی دارای نه هزار جلد کتاب به همراه ۱۳۰۰ نفر عضو کتابخوان در آن جا شرکت دارند که به مدیریت خانم خواجه مسئولیت می شود و از معماری زیبایی برخوردار است.

در پایان پیشنهاد می کنیم برای مشاهده مکان های دیدنی آق قلا و نیز مکان های دیدنی بندر ترکمن کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا