مکان های دیدنی سقز و آشنایی با نقاط گردشگری و توریستی این شهر

سقز جزء آن دسته از شهر های سردسیر ایران است که در استان کردستان قرار دارد. سقز دوره ماد ها به ایران حمله کردند که قومی به نام سکا بودند و این شهر را به عنوان پایتخت انتخاب کردند. شهر سقز بر روی دو تپه بلند و بالا و وسیع ساخته شده است که وجود رودخانه ولی خان این شهر را به ۲ قسمت تقسیم کرده است. اگر سفری باتجربه ای دل انگیز می خواهید سقز را دست ندهید و از مکان های دیدنی سقز نهایت لذت را ببرید در ادامه مطلب با مجله آرگا همراه ما باشید.

مناطق دیدنی سقز

مکان های دیدنی سقز

شهرستان سقز واقع در شمال غربی کردستان که در همسایگی آذربایجان غربی است. مرکز سقز در فاصله ۱۸۸ کیلومتری شهر سنندج قرار گرفته است. که امگذاری این شهر قدمت دیرینه دارد. این شهرستان دارای آثار تاریخی با اهمیتی است که متاسفانه بیشتر آن ها بر اثر حادثه و بالا های طبیعی و هجوم اقوام مجاور ویران شده و در زیر خاک دفن شده اند. شهرستان سقز دومین شهر پرجمعیت استان بعد از سنندج است. آثار تاریخی با ارزش به جا مانده مانند: قلعه کاخ دژ، باستانی زیویه، قلعه قبلانتو بر اعتبار و اهمیت آثار تاریخی استان بیشتر شده است. از لحاظ طبیعی شهرستان سقز دارای منابع آبی فراوان و رودخانه‌های بسیاری مانند ‏زرینه‌ رود، سیمینه‌ رود و رود خورخوره در حوزه این شهرستان جاری بوده که در نهایت به ‏دریاچه ارومیه می‌ ریزند. بر روی رودخانه زرینه‌ رود در مرز آذربایجان غربی سد شهید ‏کاظمی احداث شده که دریاچه پشت سد از جاذبه‌های گردشگری استان به شمار می‌آید ‏همچنین از ارتفاعات مهم منطقه می‌توان به کوه زیبای نکروز، ونوشه و سایر ارتفاعات مانند ‏کوه چاقل، روش، دره‌ نان می توان اشاره کرد که همه این ها جزء مکان های دیدنی سقز به شمار می رود.

جاذبه های گردشگری سقز

مسجد دومناره

مسجد دومناره در خیابان امام خمینی در بافت قدیمی شهر سقز در محله میان قلعه و دامنه تپه تاریخی نارین قلعه قرار دارد. بنای این مسجد طبق روایات ساخته دست شیخ حسن مولانا آباد از علمای و عرفای حکیم و ریاضیدان مشهور عصر افشاریه بر می گردد که با وجود کاشی کاری های موجود به زمان زندیه بر می گردد. این مسجد دارای خوابگاهی به چهار ستون که ضخامت چوبی دارد. در ضلع جنوب غربی آن ایوان ستون دار ساخته شده که فرم مخصوص مساجد منطقه کردستان را تداعی می کند و در ضلع شرقی این دالان قرار دارد که به وسیله در از هم جدا شده اند. همینطور در قسمت بالای مسجد ۲ مناره بالا بلند وجود دارد که همین دلیل شده تا نام این مسجد را (مسجد دو مناره) نام گذاری نمایند.

جاهای باستانی شهر سقز

قلعه باستانی زیویه

این قلعه از لحاظ تاریخی و گردشگری جز یکی از مناطق گردشگری سقز محسوب می شود. قلعه زیویه به عنوان سمبلی از تاریخ کهن سقز شناخته شده که به دوران ماد ها بر می گردد این قلعه زیبا یادبودی قدیمی است که در سال ۱۳۲۵ شمسی بر اثر بارش باران و وزش باد ها از زیر خاک بیرون آمده است. قلعه باستانی زیویه بر روی تپه ای بلند بنا شده است تا از دست دشمنان در امان بماند و همچنان هم بر محیط پیرامونش بلندی دارد. در این قلعه قدیمی اشیا و ظروف قدمتی و عتیقه بسیاری یافت شده است.

مناطق جالب سقز

حمام حاج صالح

این حمام در بافت قدیمی که مجموعه بازار این شهر به سبک اصفهانی ساخته شده از مجموعه کاملی محسوب می شود. این حمام قدیمی شامل بخش های مختلفی از جمله؛ بینه، سربینه، گرمخانه، خلوتی ها، خزینه، توت انبار، سیستم آبیاری و فاضلاب است. که قدمت حمام حاج صالح به دوران صفویه می رسد و جزء مناطق گردشگری سقز به شمار می آید. آهک بری در حمام همان کاربرد گچ بری در بنا های دیگر را دارد. در تزیین و معماری حمام از گچ استفاده نمی کنند چون در بخار و هوای مرطوب مقاومتش از دست می رود و استحکام آهک بهتر است.

مکان های جذاب سقز

دریاچه زرینه رود (دریاچه سد شهید کاظمی)

دریاچه زرینه رود میان سقز و بوکان قرار دارد. این دریاچه در فاصله ۶۲ کیلومتری شمال شهرستان سقز که به طول ۶ کیلومتر می رسد. آب دریاچه زرینه رود از رودخانه های خورخوره، سیمینه رود، چم سقز و زرینه رود فراهم می شود که این دریاچه از جاذبه های طبیعی و گردشگری  سقز محسوب می شوند.

مکان دیدنی سقز کجاست؟

غار کرفتو

یکی دیگر از مکان های تماشایی سقز غار کرفتو است که در فاصله ۷۶ کیلومتری این شهر قرار دارد. غار کرفتو در بین رشته کوه آهکی که یکی از معماری های صخره ای و شاهکار محسوب می شود و در هزاران سال قبل محل زندگی انسان ها بوده است. ساخت متفاوت و جذاب این غار زیبا افراد بسیاری را به دیدن این مکان وادار می کند که با گذشتن از ۲۲۰ پله خود را به داخل غار می رسانند. این غار یکی از طولانی ترین و بزرگ ترین غار های تاریخی محسوب می شود. غر کرفتو به معنای غار خورشید که در زبان کرف یعنی خورشید و از دو بخش دستکن و طبیعی ساخته شده که به صورت ۴ طبقه برای سکونت انسان ساخته شده است.

جاهای دیدنی تاریخی شهر سقز

منطقه حفاظت شده عبدالرزاق

یکی دیگر از مکان های دیدنی سقز منطقه حفاظت شده عبدالرزاق است. این منطقه یکی از منطقه های مسیر حیوانات به خصوص قوچ و میش است. این مکان تاریخی و فرهنگی از جاذبه های فراوانی صورت گرفته است که پس از زمان ها محل زندگی انسان ها بوده و تا کنون ۸۰ گونه پرنده و ۱۷ گونه پستاندار و حدود ۳۵۰ مدل گیاه در این منطقه شناسایی شده است. در این مکان وجود آثار قلعه زیویه و غار کرفتو اهمیت فراوانی به منطقه حفاظت شده عبدالرزاق داده است. در پایان پیشنهاد می کنیم برای آشنایی با مکان های دیدنی کردستان کلیک کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا