مکان های دیدنی جاجرود و بهترین جاهای گردشگری این منطقه برای توریست ها

این منطقه به دلیل آب و هوای خوش و مطبوعی که دارد همیشه مورد توجه گردشگران و علاقه مندان به طبیعت گردی بوده و هست که علاوه بر طبیعت زیبای اطراف رودخانه جاجرود و طبیعت دریاچه سد لیتان آبشار و روستای کمرد که در ۲۰ کیلومتری جاده رودهن قرار دارد از جاذبه های زیبا این منطقه است که در ادامه این مطلب از مجله آرگا با موضوع مناطق گردشگری جاجرود شما دوستان را آشنا می کنیم با ما همراه باشید.

 منطقه گردشگری جاجرود

جاذبه های توریستی و مکان های دیدنی جاجرود

نام جاجرود از محله ای بسیار کهن و تاریخی به نام جائیج یا جاج واقع در شهر لواسان قرار دارد گرفته است که در شمال این رودخانه واقع شده است. جائیج به روزگاران قدیمی که شهری کوچک یا روستایی بزرگ که در منطقه لواسانات آبادتر بوده و این آبادی قدمتی دو چندان دارد از سرچشمه های این رود در بخش رودبار قصران تا انتهای این رود که از ورامین نیز می گذرد هیچ دهکده و یا مکانی به این نام جز در شهر لواسان وجود ندارد که در ادامه مطلب با چند نمونه از مکان های گردشگری جاجرود آشنا می شوید.

جاذبه های منطقه جاجرود

سدلیتان

نام یکی از روستا های زیر آب رفته لواسان کوچک بود که نزدیک به دیواره سد لیتان محسوب می شود که ساکنان لیتان پس از فروش اراضی خود به دولت در محله های شهر لواسان ساکن شدند. تاریخچه این سد در سال ۱۳۳۸ مطالعاتش آغاز شد که در سال ۱۳۴۲ عملیات احداث آن شروع و در سال ۱۳۴۶ به بهره برداری رسید. سدلیتان از دو بخش بتونی و خشکه ساخته شده که دارای ارتفاع ۴۵ متری از پی و ۳۰ متر از بستر رودخانه می باشد طول سد در قسمت بتنی ۸۸ متر و در قسمت خشکی چین ۶۵ متری است. سدلیتان سدی است که بر روی رودخانه جاجرود در ۱۰ کیلو متری شمال شرقی تهران در لواسانات قرار دارد.

جاذبه های منطقه جاجرود

این سد بتونی منابع اصلی تامین آب تهران می باشد که ۳۰ درصد از آب شرب شهر تهران را تامین می کند که به میزان ۲۹۰ میلیون متر مکعب از طریق تونل ۶ کیلومتری به تصفیه خانه تهران پارس و تامین آب زراعی دشت ورامین می رسد. دو پارک جنگلی زیبا به نام های لیتان و تلو دریاچه این سد را احاطه کرده است که در دره ای در میان کوه جاجرود و کوه بند ساخته شده است و در شمال آن کوه آلون قرار گرفته است که جزء یکی از معروف ترین مکان های تماشایی جاجرود به شمار می رود.

سد لیتان با سطح حوزه آبریزی به مساحت ۶۹۸۰۰ کیلومتری و با متوسط جریان آب سالانه به میزان ۳۵۰ میلیون متر مکعب می باشد. کف دریاچه سد لیتان در ارتفاع ۱۶۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد که در جنوب دیواره های بتنی مجتمع مسکونی کارکنان سد لیتان قرار دارد و در جنوب غربی دریاچه روستای مسکونی غیرمجاز نصرت آباد است که در سال ۹۱ تخریب شد و همه ساکنانش را به ورامین انتقال دادند.

آبشار کمرد

آبشار کمرد در میان جاجرود و شهر پردیس در روستای کمرد واقع شده است که این آبشار زیبا در کنار این روستا و منطقه سرسبزش قرار دارد. این مکان با این که در استان تهران و نزدیکی جاجرود قرار دارد منطقه ای شناخته شده ای نیست در این ایستگاه قایق رانی و اسکی روی آب که دریاچه زیر نظر نیروی هوایی در شهرداری لواسان است قرار دارد.

زیبایی های جاجرود

در این منطقه تفریحات لذت بخشی وجود دارد که می تواند خستگی کار و مسافرت را از تن شما در بیاورد و شادابی زیادی به شما بدهد. در این دریاچه انواع ماهی پرورش می شود که ماهی کپورکراس و ماهی سفید رودخانه ای و زردپر در این سد مشاهده شده اند و در سال های پیش ماهی قزل آلا یکی از ماهی های مشهور این سد بوده است که جزء مکان های دیدنی جاجرود می باشد.

پل تاریخی شاه عباسی

اماکن دیدنی جاجرود؛ یکی از قدیمی ترین آثار استان تهران پلی است که ۸۵۰ سال قبل بر رودخانه جاجرود در روستای سعید آباد ساخته شده است. این پل تاریخی در ۱۰ کیلومتری شمال شر استان تهران از آثار دوران سلجوقیان محسوب می شود که دوره صفویه و قاجاریه مورد باز سازی و مرمت قرار گرفته است. مردم آن را به پل شاه عباسی می شناسند و به نوشته منابع تاریخی و قدیمی این پل در زمان ناصرالدین شاه قاجار به دست حاج میرزا بیک نوری با هزینه ۲۴۰۰۰ تومانی بازسازی شده است.

مکان های دیدنی جاجرود زیبا

این پل تاریخی در فهرست آثار ملی و تاریخی به ثبت رسیده است، که به عنوان یکی از اصلی ترین بناهای تاریخی و مکان های دیدنی تهران در ۲ دهانه به عرض ۷ و طول ۱۲ متری از بستر رودخانه و دهانه کوچک شرقی و غربی به عرض ۴ و طول ۵ متری می باشد. این پل تاریخی در گذشته به علت بالا بودن از سطح رودخانه جاجرود معبر آبی خروشان بوده است که امروزه با احداث سد لیتان و کاسته شدن از حجم این شریان آب زیبای شمال شرق استان تهران فقط دهانه میانی به گذرگاه آب تبدیل شده و دو دهانه دیگر محل عبور عابرین و گردشگران است.

امیدواریم که توانسته باشیم شما عزیزان را در این مطلب گردشگری با موضوع مکان های دیدنی جاجرود آشنا کرده باشیم. همچنین پیشنهاد می کنیم با کلیک بر روی لینک رو به رو با مکان های دیدنی لواسان بیشتر آشنا شوید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا