مورچه‌ها مي‌توانند به راحتي تفاوتهاي ژنتيكي مورچه‌هاي مشابه اما متعلق به جوامع غريبه را تشخيص بدهند و به آنها حمله كنند.

درحالي كه به طور مثال انسانها ابزاري كارآمد براي تشخيص ظاهر دوستان از دشمنان خود در اختيار ندارند، مورچه‌ها مي‌توانند به راحتي تفاوتهاي ژنتيكي مورچه‌هاي مشابه اما متعلق به كلني‌ها يا جوامع غريبه را تشخيص بدهند و به آنها حمله كنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرزبه نقل از “لايوساينس”، مورچه‌هاي “مهاجم آرژانتيني” در كلوني‌هاي بسيار بزرگ در كاليفرنيا زندگي مي‌كنند. اين كلني‌ها گاه تا صدها كيلومتر وسعت دارند و ميليونها لانه را شامل مي‌شوند.

در حالي كه مورچه‌هاي لانه‌هاي مختلف درون هر كلني معمولا در صورت مواجهه با يكديگر با يكديگر درگير نمي‌شوند، مورچه‌هاي متعلق به كلوني‌هاي مختلف معمولا با يكديگر درگير مي‌شوند و نبردهايي بزرگي ميان آنها رخ مي‌دهد كه به مرگ تعداد بسيار زيادي از مورچه‌هاي كارگر منجر مي‌شود.

بزرگترين كلني مورچه‌هاي آرژانتيني در كاليفرنيا حدود هزار كيلومتر طول دارد و با سه كلني كوچكتر از همين نوع مورچه‌ها داراي مرز مشترك است.

محققان دانشگاه “وسترن استراليا” در مطالعه‌اي جديد متوجه شدند مورچه‌هاي كارگر اين كلني بزرگ به طور مداوم با مورچه‌هاي كارگر كلني‌هاي همسايه كه فاصله جغرافيايي بسيار اندكي با آنها دارند، درگير مي‌شوند و اين درگيري‌ها هر هفته موجب مرگ ميليونها مورچه مي‌شود.

اين در حالي است كه چنانچه يك مورچه از ابتداي همين كلني در صدها كيلومتر دورتر به ابتداي آن كلوني آورده شود، به راحتي توسط مورچه‌هاي آن منطقه پذيرفته مي‌شود.

به گفته محققان، مورچه‌هاي هر كلوني به رغم گستردگي ابعاد جغرافيايي از لحاظ ژنتيكي مشابه يكديگرند اما مورچه‌هاي كلوني‌هاي همسايه به رغم آنكه فاصله اندكي با يكديگر دارند، از لحاظ ژنتيكي متفاوتند و مورچه‌ها اين تفاوت را تشخيص مي‌دهند.

اين تحقيقات نشان مي‌دهد توانايي مورچه‌ها در تشخيص ژنتيكي يكديگر بدانها امكان مي‌دهد مورچه‌هاي متعلق به لانه‌هاي ديگر از كلني خود را از مورچه‌هاي متعلق به كلني‌هاي ديگر تشخيص بدهند و بدانها حمله نكنند كه همين امر در بقاي كلني‌هاي بزرگ مورچه‌هاي مهاجم آرژانتيني نقش بسيار مهمي داشته‌است.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا