موارد کاربرد قرص آتورواستاتین و عوارض آن

این قرص تنظیم کننده چربی های بدن می باشد که به استاتین نیز مشهور می باشد اغلب برای کاهش کلسترول و دیگر چربی ها مورد استفاده قرار می گیرد تا خطر ابتلا به اختلالات قلبی و خونی را کاهش دهد و به صورت قرص و قرص های جویدنی در دسترس می باشند. در این مطلب اطلاعاتی کامل در مورد استفاده از قرص آتورواستاتین را برای شما آورده ایم. تا پایان مطلب همراه ما باشید.

اطلاعات جامع و کامل در مورد قرص آتورواستاتین

آتورواستاتین، گروهی از داروهاست که HMG CoA مهارکننده یا استاتین نامیده می شود. که قادر است سطح کلسترول و تری گلیسیرید( با لیپوپروتئین پایین) در خون را کاهش می دهد در حالی که سطوح کلسترول خوب( با لیپوپروتئین بالا ) را افزایش می دهد. این دارو برای درمان کلسترول بالا و کاهش خطر حمله قلبی یا دیگر عوارض قلبی در افراد مبتلا به دیابت نوع دو، اختلالات قلبی_ عروقی یا دیگر عوامل خطرزا مورد استفاده قرار می گیرد. برای مصرف این دارو در افراد بزرگسال و کودکان حداقل با سن ده سال مورد استفاده قرار می گیرد. این دارو برای افراد زیر ده سال توصیه نمی گردد.

    قرص جویدنی آتورواستاتین

اطلاعات دارویی مهم

اگر حامله هستید یا بچه شیر می دهید یا اگر دارای اختلالات کبدی هستید نباید قرص آتورواستاتین را مصرف کنید. به محض اینکه حامله شدید استفاده از این دارو را متوقف کرده و دکتر خود را در جریان قرار دهید. هنگام استفاده از این این دارو به همراه دیگر دارو ها ممکن است واکنش های دارویی جدی اتفاق بیافتد. دکتر خود را در جریان تمام داروهایی که در حال حاضر از آن استفاده می کنید یا داروهایی که قرار است استفاده از آن را آغاز کرده و یا آن هایی که استفاده از آن را متوقف کرده اید قرار دهید.

در موارد نادر این دارو ممکن است باعث تجزیه بافت عضله اسکلتی شود که به نارسایی های کلیوی منجر می شود. به محض اینکه درد غیر قابل وصفی در ماهیچه، حساسیت، ضعف بویژه تب، خستگی غیر معمول و ادرار رنگ تیره را احساس نمودید با دکتر خود تماس بگیرید. از خوردن غذاها با کلسترول یا چربی بالا خودداری کنید.

اگر از یک برنامه غذایی کاهش دهنده کلسترول استفاده نکنید استفاده از از این قرص نیز موثر نخواهد بود. این دارو تنها بخشی از برنامه کامل درمان می باشد که شامل رژیم غذایی، تمرین و کنترل وزن می باشد. برنامه رژیم غذایی، دارو و تمارین خود را به طور روزانه دنبال کنید.

انواع قرص های آتورواستاتین

قبل از مصرف دارو:

اگر به موارد زیر حساسیت دارید یا به هر یک از موارد زیر مبتلا می باشید نباید از قرص آتورواستاتین استفاده کنید :

 • ناراحتی های کبدی
 • زنان حامله یا شیرده

مطمئن شوید آترواستاتین برای شما خطری در پی نداشته باشد، در صورت داشتن موارد زیر دکتر خود را در جریان قرار دهید:

 • درد ماهیچه یا ضعف
 • سابقه بیماری های کبدی
 • سابقه اختلالات کلیوی
 • سابقه حملات یا سکته
 • اختلالات تیروئیدی
 • اگر روزانه بیش از دو نوع نوشیدنی الکلی می نوشید

قرص های آتورواستاتین

نحوه استفاده از دارو

این دارو را دقیقا همانطور که دکتر توصیه کرده است مورد استفاده قرار دهید. از تمام توصیه های دکتر یا توصیه های موجود روی جعبه دارو پیروی کنید. دکتر شما ممکن است برای اطمینان از کسب نتایج بهتر دوز مصرفی دارو را تغییر دهد. استفاده از این دارو برای مدت طولانی تر در مقادیر کمتر یا بیشتر از تجویز پزشک توصیه نمی گردد. این دارو را باید روزانه یک بار همراه غذا یا بدون غذا مصرف کنید. اما بخاطر داشته باشید باید هر روز در یک ساعت مشخصی از آن استفاده کنید. قبل از استفاده آن را له نکنید و نشکنید.

اگر دارای موارد زیر بودید باید استفاده از آن را برای مدتی متوقف کنید:

 1. تشنج های کنترل نشده
 2. الکترولیته نامتعادل (سطوح پتاسیم بالا یا پایین در خون)
 3. فشار خون خیلی پایین
 4. عفونت یا بیماری شدید
 5. عمل جراحی یا فوریت های پزشکی

بسته قرص های آتورواستاتین

در هنگام استفاده از این دارو ممکن است به آزمایش خون مداوم نیاز داشته باشید. این دارو را در دمای اتاق و به دور از گرما، نور و رطوبت قرار دهید. به محض اینکه یادتان آمد مقدار دارویی را که باید در زمان خاص مصرف می کردید مورد استفاده قرار دهید اگر کمتر از ۱۲ ساعت به زمان بعدی مصرف باقی مانده بود از مصرف آن اجتناب کنید. برای جبران دوز فراموش شده مقدار زیاد آن را استفاده نکنید. اگر مقدار زیادی از آن را استفاده نمودید با فوریت های پزشکی تماس بگیرید.

استفاده از گریپ فروت و آب گریپ فروت همراه با این دارو خطرناک می باشد و ممکن است اثرات سویی را به همراه داشته باشد. در مورد استفاده از محصولات گریپ فروت با پزشک خود مشورت کنید. دوز آغازین این دارو برای پیش پیش گیری از بیماری ها ۱۰ تا ۸۰ میلی گرم روزانه می باشد. تنظیمات مصرف دوزها باید در فواصل زمانی دو تا چهار هفته انجام گیرد.

قرص آتورواستاتین

عوارض جدی

اگر علایم حساسیت به قرص آتورواستاتین مثل کهیر، مشکلات تنفسی، ورم صورت، لب ها، زبان یا گلو را احساس کردید با مرکز فوریت های پزشکی تماس بگیرید. در صورت داشتن مشکلات کلیوی (ادرار کم، ادرار دردناک یا مشکل، ورم در پا یا قوزک پا، احساس خستگی یا تنگی نفس)، مشکلات کبدی (حالت تهوع، درد بالای شکم، خارش، خستگی، از دست دادن اشتها، ادرار تیره، مدفوع خاکی رنگ، زردی، علایم سکته)، بی حسی یا ضعف ناگهانی (بویژه در یک سمت بدن)، سردرد های ناگهانی و شدید، مشکلات بینایی یا عدم تعادل با پزشک تماس بگیرید.

عوارض رایج این دارو ممکن است شامل:

 1. درد مفصل یا ماهیچه
 2. اسهال
 3. ناراحتی معده

این لیست کاملی از عوارض جدی داروی آتورواستاتین نمی باشد و برخی موارد دیگر نیز ممکن است پیش آید. پس در استفاده از این دارو احتیاط کنید.

موارد کاربرد داروی آتورواستاتین

 • افزایش کلسترول خوب در خون
 • کاهش کلسترول و چربی بد
 • کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری های قلبی
 • کاهش غلظت تام کلسترول، کلسترول LDL ، آپولیپوپروتئین B و تری گلیسرید در بیمارن مبتلا به افزایش خون
 • پیشگیری از سکته های مغزی و سکته های قلبی

نکاتی که در مورد داروی آتورواستاتین باید بدانید.

۱. در صورتی که به این دارو یا دیگر دارو های مشابه آن حساسیت دارید پیش از مصرف دارو به پزشک تان اطلاع دهید.

۲. سوابق پزشکی تان را با پزشک در جریان بگذارید.

۳. از اشتراک گذاشتن این دارو با دیگران خودداری نمایید.

۴. بیشتر از مقدار تجویز شده مصرف نکنید.

۵. پیش از انجام هر گونه عمل جراحی پزشک تان را در جریان استفاده از داروی آتورواستاتین بگذارید.

۶. در زمان استفاده از این دارو از مصرف نوشیدنی های الکی خودداری نمایید زیرا علاوه بر اینکه سبب تشدید عوارض این دارو می شود ریسک ابتلا به بیماری های کبدی را نیز افزایش می دهد.

نکاتی در مورد داروی آتورواستاتین

۷. به منظور تاثیر گذاری بیشتر دارو هر روز آن را در یک زمان مشخص مصرف نمایید حتی اگر احساس بهبودی داشتید.

۸. از قطع ناگهانی دارو خودداری نمایید.

۹. معمولا درمان با استفاده از این دارو طولانی می باشد از این رو به منظور انجام معاینات و آزمایشات باید با پزشک تان در ارتباط باشید تا پیشرفت درمانی شما را مورد بررسی قرار دهد.

۱۰. افراد مسن نسبت به عوارض جانبی این داو حساسیت بیشتری از خود نشان می دهد لذا باید در این دسته از افراد با احتیاط مصرف شود.

۱۱. تغییر در شیوه زندگی مانند ورزش، از دست دادن وزن در صورت داشتن اضافه وزن و ترک سیگار در تاثیر گذاری این دارو بسیار موثر است.

۱۲.در صورتی که در زمان مصرف این دارو می خواهید دارو دیگری را استفاده کنید حتما با پزشک یا دارو ساز مشورت کنید.

۱۳. از مصرف داروی تاریخ گذشته خودداری نمایید.

اطلاعات دارویی آتورواستاتین

در این مطلب قصد داشتیم شما عزیزان را با داروی آتورواستاتین آشنا کنیم تا در مورد آن اطلاعت کافی به دست آورید، برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دیگر داروها می توانید به بخش اطلاعات دارویی رجوع کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا