اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

موارد مصرف و عوارض هالوپریدول

هالوپریدول به دو شکل ۵ میلی گرم و نیم میلی گرم در داروخانه ها موجود است. دوز بیشتر این قرص برای اختلالات عصبی شدی و دوز نیم میلی گرم برای درمان ناراحتی های عصبی تجویز می شود. در واقع دوز کمتر به عنوان داروی ضد اضطراب مصرف می شود.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز، موارد مصرف هالوپریدول شامل موارد زیر است:

برای رفع اختلالات سایکوتیک، سندروم توهم شنیدن صدا، انواع تیک های عصبی، دلیریوم و مشکلات رفتاری کودکان، قرص هالوپریدول مصرف می شود.

اختلالات سایکوتیک

سایکوتیک نوعی افسردگی است که در صورت عدم درمان منجر پیشرفت کرده و شخص دچار توم شده و از واقعیت دور می شود. در این بیماری شخص دچار توهماتی مثل شنیدن صدا می شود. همچنین بیمار احساس بیهودگی و شکست می کند.

دلیریوم

در این بیماری شخص دچار روان آشفتگی و عدم هوشیاری می شود. در جهت یابی، زمان و مکان دچار اختلال می شود. همچنین شخص دچار ناراحتی هایی مثل عصبانیت و خشم ، توهم، هذیان گفتن و اضطراب هم می شود. این حالت معمولا بعد از عمل جراحی، ترک اعتیاد، عفونت، تب، خونریزی و یا بی خوابی بروز می کند.

مکانیسم اثر هالوپریدول

این قرص گیرنده های دوپامین یا عصبی را در سیستم اعصاب مرکزی مسدود می کند. گیرنده های موسکارینی، آدرنرژیک، آلفا و گانگلیونی نیز تا حدودی توسط قرص هالوپریدول مسدود شده و همچنین فعالیت های سروتونین و هیستامین هم مهار می شوند.

عوارض جانبی

سیستم اکستراپیرامیدال یا سیستم خارج هرمی (بخشی از سیستم اعصاب مرکزی است که کنترل حرکات را بر عهده دارد) از مهم ترین عوارض جانبی مصرف قرص هالوپریدول می باشد. عوارض و یا علایم خارج هرمی ( پیدایش اختلالات در حرکات عضلانی به دو شکل تاخیری و یا حاد) مخصوصا واکنش های آکاتزی (ناتوانی در بی حرکت بودن) و دیستونیک (منقبض شدن عضلات گردن) شایع تر هستند.

از عوارض دیگر مصرف این قرص عبارتند از خواب آلودگی و داشتن آرامش بیش از حد، کابوس های شبانه، بی ثباتی خلقی، سرخوشی و بی خوابی می باشد. در مصرف طولانی مدت نیز شخص ممکن است دچار دیسکینزی (یک نوع اختلال حرکتی است که باعث کند شدن حرکات ارادی و یا ایجاد حرکات غیر ارادی مثل تیک می گردد) شود.

عوارض دیگری مثل خشکی دهان، یبوست، تار شدن دید، خستگی و احساس ضعف، احتقان یا گرفتگی بینی، احتباس ادرار (تخلیه ناکامل مثانه) که گاها بروز می کنند، از عوارض مصرف قرص هالوپریدول می باشند. همچنین مصرف این قرص موجب کاهش و یا افزایش تعداد گلبول های سفید و افزایش تست عملکرد کبد (انجام آزمایش های خون برای مشخص شدن وضعیت کبد) و در سیستم قلبی و عروقی نیز موجب تغییرات EKG، هیپوتانسیون، تاکی کاردی و هیپرتانسیون می شود.
برای بهبود عوارض مصرف این نوع قرص پزشک داروهای دیگری تجویز می کند. به طور کلی چون این نوع دارو اثر طولانی مدت دارد، به زمان بیشتری هم برای رفع عوارض آن نیاز است.

موارد منع مصرف

حساسیت نشان دادن به داروی هالوپریدول، پارکینسون (لرزش در وضعیت استراحت) و ضعف در CNS از موارد منع مصرف این دارو می باشند.

سالمندان، بیمارانی که سابقه تشنج دارند، بیمارانی با بنییه ضعیف، ناراحتی های قلبی و عروقی، آلرژی، اختلالات الکتروانسفالوگرام، احتباس ادرار، گولوکوم یا آب سیاه چشم و بیمارانی که داروهایی مثل ضد انعقاد، ضد پارکینسون، ضد تشنج و لیتیم ( داروی تثبیت کننده خلق در بیماران دوقطبی) را مصرف می کنند، بهتر است قرص هالوپریدول را با احتیاط مصرف کنند.

تداخل دارویی

مصرف همزمان داروی هالوپریدول با داروهای زیر موجب کاهش اثرات درمانی آن ها می شود.

– داروهای سمپاتیک مثل فنیل‌ افرین، اپی‌ نفرین، افدرین، فنیل‌ پروپانول آمین و داروهای کاهش دهنده اشتها
– داروهای کاهش دهنده فشارخون مثل متیل‌ دوپا، گوانتیدین و رزپین
– داروی مضعف CNS، داروهای ضد درد، داروهای مخدر، باربیتورات‌ ها، آرام بخش ها، دارو های بی حس کننده و بیهوش کننده، که اثرات این نوع داروها را افزایش داده و موجب کم شدن فشارخون و ضعیف شدن تنفس می شود.
– کاهش دهنده اثرات داروهای ضد آریتمی
– اثرات درمانی انواع قرص ضد افسردگی را افرایش می دهد.

کاربرد و فواید داروی هالوپریدول

مصرف انواع آنتی اسیدها و داروهای ضد اسهال حاوی منیزیم و آلومینیوم، میزان جذب هالوپریدول را کاهش می دهند. ۲ ساعت و یا بیشتر بین مصرف داروها فاصله گذاشته شود. ریفامپین کارایی و سطح درمانی قرص هالوپریدول را کاهش می دهد.
نکات پایانی

– مصرف همزمان داروی هالوپریدول با مشروبات الکلی موجب افزایش CNS می شود.
– مصرف مواد مخدر حتی سیگار کشیدن زیاد، متابولیسم داروی هالوپریدول را افزایش می دهد.
– مصرف هالوپریدول را خودسرانه قطع نکنید حتی اگر عوارض شدیدی بروز کرده است. با پزشک خود مشورت کنید تا کم کم دوز دارو را کاهش دهد.
– بایستی بیماران به صورت دوره ای از نظر عوارض خارج هرمی یا اکستراپیرامیدال مورد بررسی قرار بگیرند.
– تا قبل از مشخص شدن آزمایش پاسخ CNS به داروی هالوپریدول، از انجام دادن فعالیت هایی که به تعادل و هوشیاری نیاز دارند، خودداری کنید.
– عوارضی مثل سرگیجه و خواب آلودگی بعد از گذشت چند هفته از مصرف دارو رفع می گردند.
– از مصرف قرص هالوپریدول با داروهای مضعف اجتناب کنید.
– سالمندان در صورت نیاز به مصرف این دارو، به مقادیر کمی از آن احتیاج دارند.
– مصرف این قرص برای کودکان کمتر از ۳ سال توصیه نمی شود.
– مصرف این قرص در دوران بارداری با نظر پزشک مجاز است اما مصرف آن در دوران شیردهی توصیه نمی شود.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *