موارد استفاده و تاثیرگذاری قارچ آگاریکوس

قارچ آگاریکوس [ Agaricus mushroom ] نوعی قارچ است که ریشه اش به برزیل برمی گردد اما در حال حاضر در چین ، ژاپن و برزیل برای فروش ، پرورش داده میشود . عصاره این گیاه به عنوان دارو استفاده میشود .

قارچ آگاریکوس برای درمان سرطان ، دیابت نوع ۲ ، کلسترول بالا ، سفت شدن عروق ( تصلب شرایین ) ، هپاتیت B ، مشکلات گوارشی مثل کولیت ها و بیماری کرون و کاهش عوارض جانبی به واسطه  شیمی درمانی و هم چنین برای پیشگیری از بیماری های قلبی ، استخوانهای ضعیف شده و زخم معده ها استفاده میشود .

در ژاپن ، عصاره قارچ آگاریکوس به عنوان چاشنی غذایی مورد تایید قرار گرفته است . هم چنین به عنوان غذا یا چای مصرف میشود .

چطور کار می کند ؟
قارچ آگاریکوس حاوی مواد شیمیایی است که ممکن است استفاده از انسولین بدن را بهبود بخشد و مقاومت انسولینی را در بیماران مبتلا به دیابت ۲ کم کند . ممکن است سیستم ایمنی را تقویت کند و با رشد تومور مبارزه کند و یا به عنوان انتی اکسیدانت عمل کند .

موارد استفاده و تاثیرگذاری
مدارک ناکافی برای این موارد وجود دارد
درمان عوارض شیمی درمانی . بر اساس تحقیقات در حال انجام مصرف قارچ آگاریکوس ممکن است عوارض جانبی شیمی درمانی مثل ضعف و کم شدن اشتها را کاهش دهد .
بیماری کرون . تحقیقات اولیه نشان میدهد عصاره ی این قارچ خستگی را کم نمی کند و علائم بیماری کرون را بهبود نمی بخشد .
دیابت نوع ۲ . افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ اغلب مقاومت انسولینی دارند . در نتیجه فرد نمی تواند به درستی از انسولین استفاده کند . انسولین هورمونی است که  سبب میشود قند وارد سلولها شود که در نهایت به عنوان انرژی استفاده میشود . تحقیقات اولیه نشان میدهد داروهای خاصی هستند که  در کاهش مقاومت انسولینی بهتر عمل می کنند در صورتی که  با عصاره ی قارچ آگاریکوس مصرف شوند
هپاتیت B . بر اساس تحقیقات اولیه مشخص شده است مصرف قارچ آکاریوس ممکن است آسیب کبدی در افراد مبتلا به عفونت مزمن هپاتیت B را کم کند .
سرطان خون به نام مولتیپل میولما  . بر اساس تحقیقات اولیه اثبات میشود عصاره قارچ آگاریکوس در طول شیمی درمانی و  سرطان خون درصد زنده ماندن را بالا نمیبرد.
زخم های کولیتی. تحقیقات اولیه نشان میدهد مصرف آگاریکوس ممکن است علائم خستگی و ضعف را در این افراد کم کند .
کلسترول بالا
تصلب شرایین
پیشگیری از بیماری قلبی
پیشگیری از پوکی استخوان
پیشگیری از زخم معده
مدارک بیشتری لازم است تا اثر بخشی قارچ آگاریکوس برای این موارد اثبات شود .

به نظر می رسد عصاره قارچ برای افراد به مدت ۱۲ ماه  بی خطر است . هم چنین مصرف پودر آگاریکوس به مدت ۶ ماه بی خطر است . محصولات آگاریکوس می تواند در بعضی افراد دیابتی قند خون را بسیار کم کند . هم چنین ممکن است سبب تهوع ، اسهال و دل پیچه شود . در افراد کمی ممکن است مصرف ان باعث آسیب کبدی و واکنش های آلرژیکی کمی شود.

احتیاط و هشدارها
حاملگی و شیر دهی. اطلاعات کافی در مورد استفاده بی خطر از ان در طول حاملگی و شیر دهی وجود ندارد . پس بهتر است از مصرف ان اجتناب کنید .

بیماری کبدی. نگرانی هایی وجود دارد که قارچ آگاریکوس ممکن است سبب بیماری کبدی شود و یا آن را تشدید کند . اگر بیماری کبدی دارید از ان استفاده نکنید .

جراحی. قارچ آگاریکوس ممکن است قند خون را کاهش دهد . نگرانی وجود دارد که در حین جراحی تداخلی ایجاد کند . حداقل ۲ هفته قبل از جراحی از ان استفاده نکنید .

تداخلات
واکنش متوسط: در مورد استفاده همزمان محتاط باشید
داروهایی که برای دیابت استفاده میشود ممکن است با قارچ واکنش دهد .
قارچ آگاریکوس ممکن است قند خون را در افراد مبتلا به دیابت ۲  کاهش دهد . داروهای دیابتی هم چنین برای کاهش قند خون استفاده میشود . مصرف قارچ آگاریکوس با داروهای دیابتی ممکن است قند خون را بسیار کم کند . به دقت قند خون را کنترل کنید . ممکن است لازم باشد دوز داروها تغییر کند .

بعضی داروها که برای دیابت استفاده میشود به این ترتیب می باشد ، گلیمپرید ، گلیبارید ( دیابتا ، گلیناز ، میکروناز ) ، گلی بارید ، انسولین ، پیوگلیتازون ، ریزوگلیتازون ، کلوزپروپامید ، گلیپیزید ، تولباتامین .

میزان دوز
دوزهای زیر در تحقیق علمی بررسی شده است

به صورت خوراکی
برای افراد دیابتی: ۵۰۰ میلی گرم قارچ آگاریکوس سه بار در روز
اسامی دیگر
Agaric, Agaricus, Agaricus blazei, Agarikusutake, Brazil Mushroom, Brazilian Mushroom, Brazilian Sun-Mushroom, Callampa Agaricus, Champignon Agaric, Champignon Brésilien, Champignon du Brésil, Cogumelo do Sol, Kawariharatake, Himematsutake, Mushroom, Sun Mushroom.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا