موارد استفاده و تاثیرگذاری آگریمونی

آگریمونی [ Agrimony ] که در زبان فارسی غافث  نامیده می شود گیاهی دارویی است . مردم بخشهایی که روی زمین رشد میکند را خشک کرده و به عنوان دارو استفاده می کنند .

آگریمونی برای گلو درد ، دل پیچه ، اسهال خفیف ، سندروم روده ی تحریک پذیر ، دیابت ، اختلالات کیسه ی صفرا ، نگهداشت سیال، سرطان ، سل ، خونریزی ، میخچه ها و زگیل ها و به شکل محلول برای تقویت قلب ، داروی مسکن و یا به عنوان انتی هستامین استفاده میشود .

آگریمونی مستقیما روی پوست به عنوان یک ماده خشک کننده خفیف و برای برطرف کردن قرمزی و تورم پوست استفاده میشود . بعضی از مواد شیمیایی گرفته شده از آگریمونی برای مبارزه با ویروسها استفاده میشود .

چطور کار می کند ؟
آگریمونی حاوی مواد شیمیایی به نام تانیس است و به نظر میرسد برای برطرف کردن مشکلاتی مثل اسهال میتواند استفاده شود .

موارد استفاده و تاثیرگذاری
اطلاعات ناکافی برای این موارد وجود دارد

مشکل پوستی به نام پورفیری پوستی. در این بیماری ماده ی شیمیایی به نام پورفیرین در پوست جمع میشود . در این حالت پوست نسبت به نور خورشید بسیار حساس میشود . تحقیقات اولیه نشان میدهد مصرف خوراکی محلول آگریمونی ۳ تا ۴ بار  در روز زخمهای پوستی که در مواجه با نور خورشید در بیماری پورفیری ایجاد میشود را کاهش میدهد .
اسهال
سندروم روده تحریک پذیر
گلو درد
دل پیچه
مدارک بیشتری لازم است تا اثربخشی آگریمونی برای این موارد مشخص شود .

عوارض جانبی
احتمالا در صورتیکه برای دوره کوتاهی مصرف شود برای بیشتر افراد بی خطر است . اما به خاطر داشتن ماده ی تانیس مقادیر زیاد ان بی خطر نخواهد بود . آگریمونی میتواند حساسیت پوست نسبت به نور خورشید را تشدید کند و سبب سوختن ان شود .

احتیاط و هشدارها
حاملگی و شیردهی: مصرف ان در طول حاملگی و شیردهی به دلیل تاثیر گذاری بر دوره قاعدگی احتمالا بی خطر نیست .

اطلاعات قابل اعتمادی در رابطه با بی خطر بودن مصرف آگریمونی حین شیردهی وجود ندارد . با در نظر گرفتن جانب احتیاط از مصرف ان در این دورها اجتناب کنید .

دیابت ها: آگریمونی سطح قند خون را ممکن است پایین بیاورد . افراد مبتلا به دیابت باید به دقت قند خونشان را کنترل کنند . اگر دیابت دارید بهترین کار این است قبل از شروع مصرف با پزشک خود ملاقاتی داشته باشید تا موارد لازم کنترل شود .

جراحی: آگریمونی ممکن است بر سطوح قند خون اثر بگذارد در نتیجه ممکن است در طول جراحی یا بعد از ان مداخله ایی در سطح قند خون داشته باشد . حداقل ۲ هفته قبل از جراحی مصرف آن را قطع کنید .

تداخلات
تداخل متوسط: در مورد این تداخلات محتاط باشید
داروهای دیابت با آگریمونی واکنش میدهند
آگریمونی قند خون را کاهش میدهد . داروهای دیابت هم قند خون را کم می کنند . مصرف همزمان این دو با هم ممکن است سطح قند خون را بسیار پایین بیاورد . سطح قند خون را به دقت کنترل کنید . ممکن است لازم باشد دوز داروی شما تغییر کند .

بعضی از داروها مثل گلیبورید ( دیابتا ، گلیناز پری تب ، میکروناز ) ، انسولین ، پیوگلیتازون ، رزی گلیتازون ، کلوپروپامید ، گلیپیزید ، تولاتامید از این موارد می باشد .

میزان دوز
دوز مناسب آگریمونی به عوامل مختلفی مثل سن مصرف کننده ، وضعیت سلامتی و عوامل دیگری بستگی دارد . در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز مناسب ان وجود ندارد . به خاطر داشته باشید هر ماده ی طبیعی لزوما بی خطر نیست و دوز ان بسیار مهم است . با دقت دستورات روی بر چسب  محصول را انجام دهید و قبل از استفاده با پزشک یا داروساز  یا مراقب سلامتی مشورت کنید .

اسامی دیگر
Agrimone, Agrimonia, Agrimonia eupatoria, Aigremoine, Aigremoine Eupatoire, Church Steeples, Churchsteeples, Cockeburr, Cocklebur, Common Agrimony, Da Hua Long Ya Cao, Eupatoire-des-Anciens, Fragrant Agrimony, Francormier, Herba Agrimoniae, Herbe-de-Saint-Guillaume, Herbe de Sainte Madeleine, Philanthropos, Soubeirette, Sticklewort, Thé des Bois, Thé du Nord, Toute-Bonne.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا