موارد استفاده و تاثیرگذاری آگاوه یا آگاو

آگاوه یا آگاو [ Agave ] گیاهی است که در بخشهایی از آمریکا ، مکزیک ، آمریکای مرکزی و امریکای جنوبی ، مدیترانه و بعضی از نواحی هند یافت میشود . ریشه ها ، شیره و آب آگاوه برای ساخت دارو استفاده میشود .

آگاوه به صورت خوراکی برای یبوست ، سوء هاضمه ، نفخ ، یرقان ، سرطان ، اسهال و برای تحریک درد زایمان و افزایش ادرار استفاده میشد . هم چنین نوشیدنی به دست آمده از این گیاه  به زنان شیرده برای افزایش شیرشان داده میشود هم چنین برای درمان کبودی های پوست و افزایش رشد  مو به کار میرود .

چطور کار می کند ؟
بعضی مواد شیمیایی آگاوه التهاب را کم می کند و هم چنین سبب انقباضات رحمی میشود و از رشد بعضی سلولهای توموری جلوگیری می کند .

موارد استفاده و تاثیرگذاری
مدارک ناکافی در این موارد وجود دارد
سوء هاضمه
گاز معده
یبوست
اسهال خونی
زردی پوست به علت کاهش بیلیرابین خون ( یرقان )
سرطان
تحریک درد زایمان
افزایش تولید شیر
برطرف کردن کبودی پوست
ریزش مو
مدارک بیشتری لازم است تا اثربخشی آنها در این موارد اثبات شود .

عوارض جانبی و بی خطر بودن
احتمالا زمانی که آگاوه روی پوست استفاده شود برای بیشتر افراد بی خطر نیست . تماس با گیاه تازه ممکن است سبب التهاب ، قرمزی ، تورم و التهاب عروق خونی بعد از چند دقیقه یا یک ساعت شود . به نظر میرسد شیره گیاه تحریک کننده ترین قسمت آن باشد .

اطلاعات کافی در مورد بی خطر بودن آگاوه به صورت مصرف خوراکی وجود ندارد .

احتیاط و هشدارها
حاملگی و شیردهی: احتمالا مصرف خوراکی ان در طول حاملگی و شیردهی بی خطر نیست . شواهد و مدارکی وجود دارد که نشان میدهد آگاوه ممکن است رحم را تحریک کند و سبب انقباضات رحمی شود .

هم چنین نوشیدنی آگاوه در طول حاملگی و شیردهی به دلیل داشتن الکل ، بی خطر نیست . نوشیدن ان سبب وزن کم نوزاد و کاهش کارایی مغزی در ۶ ماه اول تولد میشود . احتمالا در طول شیردهی هم بی خطر نیست . نوشیدن عرق زرد به دست آمده از آگاوه با رشد کمتر در ۵ سال اول زندگی مرتبط است .

تداخلات
در حال حاضر اطلاعاتی در مورد واکنشهای آگاوه نداریم .

میزان دوز
دوز مناسب آگاوه به عوامل مختلفی مثل سن مصرف کننده ، وضعیت سلامتی و عوامل دیگری بستگی دارد . در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین دوز مناسب ان وجود ندارد . به خاطر داشته باشید هر ماده ی طبیعی لزوما بی خطر نیست و دوز ان بسیار مهم است .

با دقت دستورات روی بر چسب  محصول را انجام دهید و قبل از استفاده با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

اسامی دیگر
Agave americana, American Agave, American Aloe, Amerikanische Agave, Century Plant, Garingboom, Hundertjährige Agave, Maguey, Pita Común, Pite, Spreading Century Plant, Wild Century Plant

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا