مقدار غذای سگ در روز چقدر باید باشد؟

یکی از چالش‌های صاحبان سگ‌ها این است که در طول روز سگ یا توله سگ آنها به چه مقدار غذا نیاز دارد. این که چقدر به سگ خود غذا بدهند تا سیر شود یا اینکه مطمئن شوند در دادن غذا زیاده روی نکرده باشند. فهمیدن مقدار دقیق غذای سگ راحت نیست، چون غذای سگ با توجه به سن، وزن و شرایط سلامتی که دارد میتواند تغییر کند. اما خبر خوش این است که به صورت حدودی و با تعیین میزان کالری مورد نیاز سگ و مقایسه آن با غذایی که می خورد، میتوانید میزان غذای سگ خودتان را بفهمید. در این مطلب درباره نحوه محاسبه مقدار مناسب و مورد نیاز غذای سگ و نکات سوالات مهم تغذیه‌ این حیوانات پشمالو توضیح می‌دهیم.

مقدار غذای سگ در روز چقدر باید باشد؟

چرا مقدار غذای سگ مهم است؟

دانستن پاسخ این سوال به شما کمک می کند تا اهمیت تغذیه درست در سگ ها را بهتر درک کنیم. ارائه غذای مناسب و به اندازه، در طولانی مدت سلامت کلی سگ شما را تضمین می کند. دادن غذای بیش از حد به سگ می‌تواند باعث بروز مشکلات سلامتی مانند چاقی و اضافه وزن در سگ شود.

به گفته سایت vcahospitals چاقی و اضافه وزن در سگ نیز عوارض مختلفی مانند بیماری های قلبی، دیابت، فشار خون و مشکلات مفصلی در سلامت سگ می گذارد.

پس دادن مقدار غذای مناسب با اندازه، سن و سطح فعالیت سگ می‌ تواند به ثابت و نرمال نگه داشتن وزن ایده آل در سگ ها کمک کند و از بروز بیماری های جلوگیری کند.

چه عواملی بر میزان غذا دادن به سگ تاثیر می گذارد؟

عوامل مختلفی وجود دارد که هم بر نوع غذا و هم بر میزان غذای سگ تاثیر می گذارد. این فاکتورها عبارتند از:

وزن سگ:

مهمترین فاکتوری که مقدار غذا را تعیین میکند، وزن سگ شماست. حفظ وضعیت بدنی ایده ال برای سگ ضروری است، چون همانطور که بالاتر گفتیم تاثیر مستقیمی در سلامت سگ دارد. پس با توجه به نژاد سگ خود، باید بدانید که وزن ایده آل برای سگ شما چقدر است. اگر نمیدانید از دامپزشک متخصص بپرسید تا شما را راهنمایی کند.

میزان فعالیت سگ:

معمولا روی بسته های غذای تجاری مقدار غذایی که باید به سگ داده شود نوشته شده است، اما این اعداد برای سگ‌هایی است که فعالیت متوسطی دارند. در صورتی که سگ شما میزان فعالیت بالایی دارد نمی توانید از این راهنما استفاده کنید، چون نیازهای تغذیه ای سگ را تامین نمی کند. سگ هایی که روزانه فعالیت بیشتری دارند، معمولا به میزان کالری بیشتری در روز نیاز دارند.

سن سگ:

همانطور که سن سگ شما بالا می رود و از یک توله سگ کوچک به سگی بالغ تبدیل می شود، نیازهای تغذیه ای سگ نیز تغییر می کند. کالری مورد نیاز یک توله سگ در حال رشد با یک سگ مسن و یا بالغ تفاوت زیادی دارد. به همین دلیل است که در بازار غذاهایی مخصوص سگ های مسن، توله سگ ها، سگ های مادر  و … وجود دارد. این غذاها برای تامین کالری مورد نیاز سگ‌ ها در شرایط سنی و سلامتی مختلف تهیه شده است.

محاسبه مقدار غذای سگ در روز

معمولا بهترین روش برای تعیین میزان دقیق غذا، استفاده از وزن سگ است. به طور کلی یک سگ بالغ به ازای هر یک کیلوگرم از وزنش به ۱۱ گرم غذای خشک نیاز دارد. به عنوان مثال اگر سگ شما ۲۵ کیلوگرم وزن دارد، باید حدودا ۲۷۵ گرم غذا بخورد.

جدول زیر همین مقادیر را به ازای فنجان و بر اساس وزن سگ نشان می‌دهد.

میزان غذای خشک سگ در روز براساس وزن سگ به این صورت است:

مقدار وزن سگ میزان غذای روزانه برای سگ
۱.۵ تا ۵.۵ کیلوگرم یک سوم تا ۱ فنجان
۵.۵ تا ۹ کیلوگرم ۱ تا ۱.۵ فنجان
۹.۵ تا ۱۵ کیلوگرم ۱.۵ تا ۲ فنجان
۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم ۲ تا ۲.۵ فنجان
۲۱ تا ۳۴ کیلوگرم ۲.۵ تا ۳.۵ فنجان
۳۵ تا ۴۵ کیلوگرم ۳.۵ تا ۴ فنجان
بالای ۴۵ کیلوگرم ۴.۵ فنجان + یک چهارم فنجان (به ازای هر ۵ کیلو از وزن بدن سگ بالای ۴۵ کیلو)

البته این نکته هم یادمان باشد که وزن ایده آل سگ را باید در نظر بگیریم. پس اگر سگ شما دچار کمبود یا اضافه وزن است، قبل از استفاده از این جدول بهتر است با دامپزشک تغذیه مشورت کنید.

نکته: در صورتی که تعداد وعده های غذایی شما بیشتر از یک وعده است، باید این مقادیر بالا را بین تعداد دفعاتی که به سگ غذا میدهید تقسیم کنید.

همچنین ممکن است مقدار تغذیه سگ از محصولی به محصول دیگر بر اساس محتوای کالری و فرمول متفاوت باشد. در این صورت بهتر است از دامپزشک مشورت بگیرید و میزان کالری مورد نیاز روزانه سگ خودتان را بر اساس نمودار آن محصول تنظیم کنید.

برای توله سگ ها این مقدار متفاوت است، زیرا توله سگ ها برای رشد نیاز به کالری بیشتری دارند و به همین دلیل باید مقدار غذای آنها بیشتر از یک سگ بالغ باشد.

جدول مقدار غذای توله سگ در روز

وزن بدن توله سگ مقدار غذای توله سگ روزانه
۳ کیلوگرم ۶۰ گرم
۵ کیلوگرم ۱۰۰ گرم
۱۰ کیلوگرم ۲۰۰ گرم
۱۵ کیلوگرم ۳۰۰ گرم
۲۰ کیلوگرم ۴۰۰ گرم

 

تعداد وعده های غذایی سگ چقدر باشد بهتر است؟

تغذیه سگ ها نیازمند داشتن یک روتین مشخص است. ثابت نگه داشتن وعده‌های غذایی و همچنین نوع و مقدار غذایی که به سگ می‌دهید، کمک می‌کند هم سلامت گوارش و هم وزن سگ خود را حفظ کند. تعیین تعداد وعده های غذایی براساس سن سگ ممکن است متفاوت باشد.

به عنوان مثال یک توله سگ چند ماهه، در روز به ۳ تا ۴ وعده غذایی نیاز دارد. رفته رفته با بالغ شدن سگ این عدد کمتر می شود.

معمولا تعداد دفعات مناسب برای یک سگ بالغ ۲ وعده غذایی در طول روز است. بهترین زمان برای دادن غذا، ابتدای صبح (حدود ساعت ۷) و سرشب ( حدود ساعت ۷ شب) است. زمان ۱۲ ساعتی بین ۲ وعده غذایی، حداکثر فاصله زمانی است که سگ می تواند غذا بخورد. در صورتی که این زمان بیشتر شود، معده سگ اسیدی شده و حالت تهوع به سگ دست میدهد.

مقدار غذای سگ در روز چقدر باید باشد؟

 

چطور بفهمیم غذای سگ به اندازه کافی است؟

هیچ صاحب حیوان خانگی دوست ندارد که سگ خود را اذیت کند و یا باعث بیمار شدن و یا ضعیف شدن سگ شود.اما گاهی اوقات نداشتن اطلاعات و تجربه کافی درباره تغذیه سگ ها باعث بروز مشکلات تغذیه ای می شود. در این قسمت به شما میگوییم که علائم کمبود غذا و پرخوری در سگ ها چیست.

علائم کمبود غذا در سگ:

  • دیده شدن استخوان های دنده و ستون فقرات سگ
  • کاهش حجم توده عضلانی و حجم چربی ها
  • داشتن موهای ضخیم و مات و گاهی اوقات پوست خشک و همراه با شوره
  • سطح انرژی پایین
  • استفراغ و حالت تهوع

علائم پرخوری و زیاد بودن غذای سگ:

  • مشکلات مفصلی به خصوص در قسمت بین مهره ای
  • مشکلات قلبی و تنفسی
  • کلسترول بالا، پانکرانیت، دیابت و مشکلات گوارشی

مشاهده هر کدام از این علائم در سگ ها می تواند نشانه ای از پرخوری و یا سوء تغذیه سگ باشد که باید به آن حساس باشید. عدم توجه به این علائم و عدم تغذیه سالم در سگ ها می تواند در دراز مدت باعث مشکلات سلامتی متعددی در سگ شود. داشتن اطلاعات کافی و البته درست در بحث رژیم غذایی سگ می تواند از بروز مشکلات و بیماری های مختلف در سگ شما جلوگیری کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره غذای سگ پیشنهاد می کنیم این مقاله از سایت پت پرس را مطالعه کنید.

یادتان باشد که سگ ها ممکن است تا حد مرگ غذا بخورند، پس باید در تعیین مقدار مناسب غذای سگ دقت کنید. در صورتی که احساس کردید سگ شما به اندازه کافی غذا نمی خورد یا بیش از حد غذا می خورد، حتما با دامپزشک متخصص در این باره مشورت کنین.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا