معنی اسم جاوید و اسامی مترداف این نام پسرانه

اسم جاوید یکی از اسامی پسرانه زیبا با ریشه فارسی می باشد که برخی والدین آن را برای نامگذاری فرزند خود انتخاب می کنند. اگر علاقمند هستید تا معنی اسم جاوید را بدانید. پیشنهاد می کنیم با این مطلب از آرگا همراه ما باشید.

آشنایی با معنی اسم جاوید

برای اکثر والدین انتخاب نامی با ریشه فارسی و دارای معانی نیکو بسیار اهمیت دارد. چرا که بعضی از والدین تمایلی به انتخاب اسمی با ریشه غیر ایرانی ندارند. در این بین اسم جاوید یکی از اسامی پسرانه خاص و زیبا است که دارای ریشه فارسی بوده و تا کنون طرفداران زیادی دارد. اگر تصمیم دارید برای فرزند پسر خود این نام را انتخاب کنید و به دنبال معنی اسم جاوید می باشید، در ادامه با معنی ، فراوانی و اسم های مشابه آن بیشتر آشنا می شوید.

معانی اسم جاوید

برای اسم جاوید معانی متعددی ذکر شده است. از جمله همیشگی، جاویدان، ابدی، پاینده، دایم. جاودان، جاود، جاودانه، باقی، جاویدانه، انوشه، لایموت، لایزل، خالد، خلد، ابد. به طور کلی معنی اسم جاوید، جاویدان، همیشگی و ابدی ذکر شده و این اسم، نام پدر اردشیر یکی از یهدینان خراسان بوده است. گویش یهدینان به زبان دری زرتشتی یا زبان گورونی یا گبری هم مشهور می باشد.

مترادف اسم جاوید

اسم جاوید مترادف با اسامی ابدی، پایا، جاویدان، پایدار، دایم، دایمی، فناناپذیر، سرمد، مانا، ماندنی، همیشگی، مدام، قیوم، لایزال.

قابل ذکر است این ریشه در فهرست اسامی سازمان ثبت احوال وجود داشته و فراوانی آن بیش از ۱۶ هزار نفر می باشد.

اسامی پسرانه و دخترانه مشابه اسم جاوید

از اسامی پسرانه شبیه اسم جاوید می توان به جان مهر، جان افزا، جلال، جبار، جویا، جاسم، جابر، جاهد، جعفر، جلیل و جلال اشاره کرد. و اسامی دخترانه مشابه اسم جاوید، همچون جانان، جانا، جوانه، جیحون، جانانه، جیران، جان افروز، جواهر، جلوه اشاره نمود. ضمنا اسامی امیر جاوید و محمد جاوید جزو اسامی ترکیبی این اسم می باشند.

ابجد اسم جاوید

ابجد کبیر اسم جاوید برابر با ۲۴ است و ابجد صغیر اسم جاوید برابر با ۲۴ است.

شعر به همراه عکس نوشته اسم جاوید

نه بهرام گوهرت و نه اورمزد

فرزدی و جاوید نبود فرزد(ابوشکور)

****

جهان بی سر و تاج خسرو مباد

همیشه بماناد جاوید شاد (فردوسی)

****

نمایند برین خاک جاوید کس

تو را توشه از راستی باد و بس (فردوسی)

****

همی نام جاوید ماند نه کام

بینداز کام و برافراز نام (فردوسی)

****

فریدون فرخ ستایش ببرد

بمرد او و جاوید نامش نمرد(فردوسی)

****

پس از مطالعه معنی نام جاوید برای آشنایی با معانی اسامی هم وزن و هم آوا با این نام پسرانه می توانید کلیک کنید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا