معرفی ورزش پارکور و فوایدش

ورزش پارکور پرچالش و هیجان برانگیز بوده که ارتباط فرد با محیط را افزایش می دهد. هنگامی که به این رشته ورزشی وارد شوید، دیگر نمی توانید آن را رها کنید. تمرینات پارکور برای جسم و ذهن عالی می باشند. با وارد شدن به جهان پارکور با افرادی بسیاری آشنا شده و دوستان زیادی پیدا می کنید. در صورتی که به این ورزش مهیج علاقمند هستید تا پایان این مطلب همراه ما باشید تا از لوازم و تجهیزات، حرکات و تمرینات و فواید ورزش پارکور بیشتر بدانید.

همه چیز درباره ورزش پارکور

پارکور یک شیوه تمرین فیزیکی می باشد که ویژگی فرد را برای پیروزی بر مشکلات فیزیکی و روحی توسعه می دهد. این شیوه شامل حرکاتی است که اگر فردی از وضعیت فوریت بگریزد، کمک کننده است. مهارت های پارکور تنها در محیط شهری استفاده نمی شود و می تواند در هر جای دیگری مانند بیابان، جنگل،؛ کوهستان و… مورد استفاده واقع شود.

این ورزش صرفا انجام حرکات نمایشی نبوده بلکه ترکیبی از اعمالی همچون راه رفتن،؛ دویدن و پریدن می باشد. به بیان دیگر پارکور محبوب ترین ورزش شهری محسوب می شود که در آن تعادل و قدرت بدنی برای به چالش کشیدن نیروی جاذبه استفاده می شود.

در این ورزش بدون ابزار خاصی و تنها با دویدن، پریدن، غلتیدن و بالا رفتن سعی می کنید که به سریع ترین و کارآمدترین شیوه ممکن از موانعی همچون نرده ها، پله ها، دیوارها و خانه ها عبور نمایید. در اصل پارکور در فضاهای عمومی شهری صورت می گیرد اما مراکز و سالن های خاصی هم برای این ورزش وجود دارند.

باید اشاره کرد این ورزش سخت بوده زیرا به قدرت، استقامت، تعادل و هماهنگی نیاز دارد. اکثرا منشا پارکور را روش های تربیت بدنی و ورزشی می دانند که ژرژ هبرت در سال های پیش از جنگ جهانی اول ابداع کرد. سیستم آموزشی وی شامل دویدن، پریدن، بالا رفتن، شنا، حفظ تعادل، و گذر از موانع بود.

لازم به ذکر است پارکور تمرینی است که همه بدن را به چالش می کشاند و عناصر ورزش های مختلفی مانند دویدن، کوهنوردی و … را با یکدیگر ترکیب نموده و تمام ماهیچه های بدن را به کار می گیرد. پریدن از روی موانع، بالا رفتن از ساختمان ها، حفظ تعادل روی نرده و … به نوعی تمام ماهیچه ها را درگیر می کند.

همچنین این ورزش حس جهت یابی، تفکر استراتژیک و تمرکز را تقویت می کند. فرد می آموزد تمرکز کرده و ارتفاعات و فاصله ها را خیلی خوب تشخیص دهد. حرکات هر فرد بسته به توانایی ها و سرعتش تعیین شده و هیچ درست و غلطی در کار نیست. تنها باید به محدودیت های فیزیکی خود آگاه باشید.

نکته جذاب پارکور این است که روابط اجتماعی شکل گرفته و به نوعی ارتباطات اجتماعی فرد تقویت شده و می توانید با افراد زیادی آشنا شده و به تمرین بپردازد و بهترین مسیرها را پیدا کند. در این ورزش افراد حرفه ای از دیوارها بالا می روند و از پشت بام هایی با ارتفاع زیاد می پرند.

دوندگان این رشته در فیلم ها کارهای خطرناک و مرگ باری را انجام می دهند. دویدن در محیط شهری و در میان اتومبیل ها، موانع یا کوچه های باریک یقینا خطرات زیادی به همراه داشته و هر اشتباهی منجر به آسیب می شود. از این رو باید بتوانید توانایی های خود و ارتفاع و مسافت های مسیر را خوب تخمین بزنید.

به خاطر داشته باشید در این ورزش قرار نیست با کسی رقابت کنید. از این رو با احتیاط به موانع نزدیک شده تا ریسک آسیب احتمالی کاهش یابد. در صورتی که برای اجرای حرکات پارکور در خیابان آمادگی ندارید می توانید در مراکز و سالن های مختص آن تمرین نمایید.

چه لوازم و تجهیزاتی برای انجام پارکور نیاز است؟

برای انجام این ورزش به برخی تجهیزات و لوازم نیاز است تا به فرد آسیب و صدمه ای وارد نشود. از جمله این لوازم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. لباس و کفش مناسب

یک جفت کفش ورزشی محکم و انعطاف پذیر تهیه کنید که سبک و ضربه گیر باشد. هنگام اجرای حرکات پارکور، سطوح را حس می کنید و از پا و مفاصل محافظت می نمایید. لباس انتخابی برای پارکور باید لباس ورزشی راحتی باشد که در حین حرکت مجبور به مرتب کردن آن نباشید و تمام حواس شما به اجرای حرکات درست متمرکز باشد.

بهره گیری از تجهیزات حفاظتی مانند دستکش پارکور برای افراد مبتدی مفید خواهد بود. زیرا بهتر است زمان اجرای حرکات پارکور سطوح را با دست خود حس نمایید. از این رو از دستکش های بدون انگشت بهره بگیرید. دستکش باید منعطف و راحت باشد. از دستکش کوهنوردی هم می توانید کمک بگیرید. آرنج بند و زانو بند هم گزینه های خوبی هستند.

۲. دیپ استند

یکی بهترین حرکات تمرینی پارکور به کمک دیپ استند صورت می گیرد که به آن حرکت دیپ گفته می شود. این وسیله ارزان و قابل حمل بوده و به نصب نیازی ندارد. البته می توانید از انواع قابل نصب آن هم استفاده نموده که ثبات بیشتری دارند. در صورتی که می خواهید دامنه حرکات کاملی داشته باشید، باید از دیپ استندهای با ارتفاع زیاد کمک بگیرید. از صندلی هم می توانید به جای دیپ استند بهره برد.

۳. جعبه چوبی

بدون آموختن پریدن از روی جعبه و بهبود مهارت های پریدن نمی توان پارکور را تقویت کرد. در صورتی که از جعبه های با سایز مناسب استفاده نمایید،

۴. میله بارفیکس

بارفیکس یکی از روش های موثر برای افزایش قدرت عضلات بالاتنه می باشد. میله بارفیکس را در چهارچوب نصب کرده یا از بارفیکس های دیواری استفاده کنید که روی دیوار قابل نصب هستند. ضمنا میله بارفیکس ایستاده نیز گزینه خوبی است که در حیاط منزل قرار داده  با آن تمرین نمایید.

می توانید دیگر تمرینات پا و حرکات پایه ای خرک را تمرین کنید. برای تمرین تکنیک ها و حرکات منطقه مناسب یا سالن پارکوری را بیابید و برای تقویت عضلات تمرین داشته باشید.

مربی هم می تواند برای یادگیری سریع و درست پارکور به شما کمک کنید. اول باید به فکر تقویت عضلات و بهبود تعادل بود. با اجرای تمرینهایی مانند شنای سوئدی، بارفیکس و اسکوات آسان تر می توانید حرکات و تکنیک های پارکور را انجام دهید.

بعد از تقویت عضلات بدن، باید حرکات فرود و غلتیدن را تمرین کنید. می توانید با پریدن از ارتفاع نیم متری تا یک متری شیوه فرود آمدن و غلتیدن نرم را تمرین کرده بعد حرکات خرک، پریدن و بالا رفتن را انجام دهید. همانطور که این تمرینات را انجام می دهید باید به کشف حرکات محبوب متناسب با توانایی جسمی خود پرداخته و سبک خود را پیدا نمایید.

آیا می توان در منزل پارکور تمرین کرد؟

احتمالا جای سوال است که چطور می توان از روی کاناپه پریدن به پریدن از روی ساختمان رسید؟ در پاسخ باید اشاره کرد کار سختی است ولی غیر ممکن نخواهد بود. تنها تمرین ، زمان و پشتکار لازم است. می توانید در منزل آموزش پارکور را شروع کرده البته باید بهترین مکان برای تمرین را در منطقه خود بیابید.

در صورتی که مبتدی هستید و نمی دانید از کجا شروع کنید، تمریناتی را اجرا کنید که با توانایی های فعلی شما سازگار باشد. تمرینات مبتدی کمک می کند حرکات ساده و پایه ای پارکور را زودتر فرا بگیرید. در ادامه به برخی از حرکات پارکور اشاره می شود.

انواع حرکات پارکور

برای این که با حرکات پارکور آشنا شوید در ادامه لیستی از انواع حرکات ارائه می شود.

۱. بالا رفتن

در این حرکت با دست و پاها از سطحی عمودی یا سطحی که شیب تندی دارد، باید بالا بروید. این حرکت قسمتی از پارکور بوده زیرا سریع ترین روش رسیدن به مقصد به شمار می رود. حرکت مذکور در مسیرهای شهری زیاد استفاده می شود و تمرین مطلوبی برای آماده سازی بدن می باشد.

۲. بالا کشیدن از دیوار

از این حرکت جهت رسیدن به بالای دیوار از حالت آویزان استفاده می شد. این تمرین مشابه ماسل آپ بوده اما در آن از پاها هم برای بالا کشیدن بدن استفاده می شود.

۳. حرکت گراندکونگ

این حرکت شیوه سریعی برای پریدن به جلو در امتداد زمین در حالت چهار دست و پا می باشد. برای این کار در وضعیت اسکوات پایین روی زمین قرار می گیرد و بعد با فشردن پاها روی زمین و کشیدن تنه ، دست های خود را به جلو دراز می کنید. دست ها را روی زمین قرار داده و با کنار هم نگاه داشتن زانوها پاها را بالا برده تا پاها به جلو رفته و به دست ها برسند.

اول سعی کنید انگشتان پا نزدیک کف دست ها قرار بگیرند و بعد پاها را از بین بازوها تاب دهید تا به جلوی بدن برود. حرکت به جلوی خود را حفظ کرده تا بتوانید در امتداد زمین جهش یابید.

۴. زیر میله

در این حرکت به طور نرم و روان زیر میله ای تاب می خورید.

۴. خرک دو دستی

خرک دو دستی یا خرک جانبی، حرکتی برای مبتدیان می باشد که قدرت کمی دارند. این حرکت در ارتفاع کمر تا سینه صورت می گیرد.

۶. جهش گربه

از این حرکت جهت فرود آمدن روی اشیای عمودی مثل لبه ها، دیوارها و نرده ها استفاده می شود. این روش تکنیک رایجی است که باید در مراحل ابتدایی آن را فرا گرفته و تمرین کنید.

۷. سفتی والت

سفتی والت ساده ترین حرکت های خرک بوده و به طور معمول اولین حرکت خرکی می باشد که آموزش داده می شود. این حرکت را می توانید به آرامی انجام داده و ترسناک و سخت نیست. برای انجام آن یک دست و پا روی مانع قرار داده و از روی آن می پرید.

۸. حرکت لِیش

در حرکت لِیش  فرد روی شاخه یا میله ای تاب خورده و با شتابی که ایجاد می شود بدن به جلو پرتاب و میله را رها می کند. بعد از رها کردن میله، می توانید میله یا شاخه دیگری را گرفته یا به کمک یکی از تکنیک های فرود، فرود آیید.

۹. تیک تاک

در حرکت تیک تاک پاها با زاویه به مانعی فشار وارد می کند تا از آن دور شود. تیک تاک از روش های ساده تمرینی پارکور می باشد که برای عبور از شکاف ها و فواصل میان موانع، ارتفاع گرفتن و جهش از روی موانع  و تغییر جهت کاربرد دارد.

فواید پارکور

تمرین های پارکور همه تمرین های تناسب اندام را شامل می شود. و به نوعی یک بازی در حین انجام تمرین ها و حرکات اصولی به وجود می آورد و مهارت های تفکر سریع را بالا می برد. از جمله فواید پارکور می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • خلاقیت را پرورش می دهد

در این ورزش ، افراد ترغیب می شوند تا خلاقیت به خرج دهند. هر مانعی که در پارکور وجود دارد راه حل مشخصی نداشته و فرد باید از خلاقیت برای پیروزی بر آن کمک بگیرد.

  • اعتماد به نفس بالا می رود.

این ورزش اعتماد به نفس به وجود می آورد . چرا که به فرد اجازه می دهد موانعی را شکست دهد که هرگز با آن ها روبرو نشده است. به طور مثال عبور از یک دیوار بزرگ که قبلا آن را یک سد بزرگ می پنداشته است.

  • تناسب اندام مهارتی صورت می گیرد.

تناسب اندام مربوط با مهارت شامل تعادل، سرعت، قدرت، چابکی، هماهنگی و زمان واکنش می باشد. در پارکور فرد باید همه مهارت ها را به کار گیرد. اگرچه این مهارت ها به تمرین روزانه نیاز ندارند ولی برای بدن سودمند هستند.

  • استحکام استخوان ها افزایش می یابد.

همانند بیشتر ورزش ها، این ورزش نیز به افزایش استحکام استخوان کمک می کند. با انجام تمرینات متعدد شما بدن را قادر می کنید تا استخوان های قویتری تحت تاثیر تحملی که دارید ، بسازد.

  • تحمل قلب و عروق افزایش می یابد.

این ورزش به افرادی نیاز دارد که شدیدا فعال هستند. حرکت و پرش مداوم به افزایش استقامت ورزشکار منجر می شود. در ضمن اطمینان به وجود می آید که قلب قوی شده و ذخیره اکسیژن در بدن بالا می رود.

  • فعالیت های ضد اجتماعی کاهش می یابد.

ثابت شده که پارکور سبب کاهش رفتار ضد اجتماعی می شود. در مطالعه صورت گرفته میان جوانان، مشخص شده است که انگیزه با فعالیت های پارکور مرتبط است.

در پایان در صورتی که می خواهید از نحوه افزایش پرش و افزایش سرعت دویدن اطلاع پیدا کنید شما می توانید بر روی لینک های قرار داده شده کلیک نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا