معرفی قلعه دختر کرمان یا آتشکده آناهیتا

قلعه دختر کرمان یا آتشکده آناهیتا یکی از مکان های گردشگری در این استان به حساب می آید و سالانه هزاران گردشگر از این آثار دیدن می کنند. این اثر قدمتی دو هزار ساله دارد که در ادامه شما را بیش تر با آن آشنا می کنیم.

افسانه قلعه دختر

اطلاعاتی در مورد قلعه دختر کرمان

وجود آثار باستانی در استان کرمان باعث شده است که این استان جزء پنجمین استان تاریخی در کشور شده و حدودا ۷۰۰ مورد از این آثار به صورت آثار ملی به ثبت رسیده است و بسیاری از آن هنوز در لیست این آثار نیامده اند. قلعه های تاریخی و باستانی که در این استان قرار دارد باعث شده است که این شهر بیش تر از سایر شهرها در چشم مردم باشد. این قلعه یکی از کهن ترین قلعه های باستانی می باشد و در مجاور قلعه شیر کرمان قرار دارد. این قلعه در میان مردمان محلی به آتشکده آناهیتا نیز معروف می باشد که علت نامگذاری آن را برایتان در ادامه بررسی می کنیم.

قدمت آتشکده آناهیتا

این قلعه تاریخی از زمان مادها بوده است و قدمتی حدودا ۳ هزار ساله دارد. در برخی از کتب تاریخی این قلعه را از زمان ساسانیان می دانند و برخی دیگر نیز آن ها را از زمان مادها می دانند. این قلعه تاریخی در کرمان بر روی کوه ها قرار دارد و در بخش جنوب غربی کرمان کنونی می باشد. سالانه برای دیدن این مکان گردشگری توریست های بسیار زیادی به این شهر سفر می کنند.

نحوه ساخت این قلعه

این قلعه را از خشت و و کاهگل ساخته اند و بیش تر دیواره های آن از بین رفته است و تنها بخشی از دیوارهای کاهگلی آن باقی مانده است. دیواره هایی که از این قلعه به جای مانده است معمولا دارای ضخامت بسیار زیادی اند. به گفته بسیاری از مورخان و باستان شناسان بیان می کنند که یک سری از ستون های بلند و ضخیمی که در میان این قلعه و قلعه اردشیر وجود دارد باقی مانده از آتشکده ها و عبادتگاه های دوران زرتشتی می باشد.

قلعه دختر کرمان

علت نامگذاری

برای بسیاری از افراد سوال ایجاد می شود که چرا نام این قلعه را دختر گذاشتند از این جهت باید گفت که واژه دختر در ایران به معنای دست نخورده و پاک می باشد و ایرانیان در گذشته برای قلعه هایی که اهداف حفاظتی و دفاعی داشتند از این نام استفاده می کردند. در واقع آن ها اعتقاد داشتند که اگر این نام بر روی قلعه های آن ها باشد قلعه هایشان دست نخورده و بکر باقی خواهد ماند. از دیگر قلعه هایی که با این نام وجود دارد می توان به قلعه دختر فیروز آباد در فارس، قلعه دختر بشرویه و قلعه دختر میانه در آذربایجان شرقی اشاره نمود.

پارک این منطقه

یکی دیگر از مهم ترین کار هایی که باید در کنار آثار باستانی صورت بگیرد این است که برای مردمی که به دیدن آن جا می روند یک استراحتگاه ساخته شود. پارک قلعه دختر نیز به همین منظور در مجاورت همین قلعه ساخته شده است و شما می توانید از امکانات رفاهی که در این پارک وجود دارد مانند نماز خانه و سرویس بهداشتی استفاده نمایید.

آتشکده اناهیتا

برخی از مورخان اعتقاد دارند که این قلعه محل عبارت آتش بوده بوده و به همین دلیل می باشد که در گذشته چنین اسمی بر روی این قلعه گذاشته شده است. آناهیتا الهه آب، باروری گیاهان و بانوان می باشد و پرستش آن برای مردمانی که در زمان های قدیم زندگی می کردند بسیار ارزشمند بوده است. ساختمان های این قلعه به دو قسمت متفاوت و مجزا از یک دیگر تقسیم می شوند. در واقع بخش هایی از این قلعه در ارتفاع و روی کوه ها قرار گرفته است و بخش های دیگری در زمین های غیر مرتفع و پست واقع شده است.

آتشکده اناهیتا

افسانه ای در مورد این قلعه

یک افسانه بسیار معروف در مورد قلعه دختر کرمان وجود دارد که شما می توانید به راحتی به آن استناد نمایید. در این افسانه آمده است که فرمانروایی این قلعه بر عهده دختری بوده و این دختر با در دست داشتن طلسمی توانسته است این قلعه را از دست متجاوزان حفظ نماید. این قلعه نیز مانند سایر آثار باستانی محافظت نشده است و اکنون بخش های بسیار زیادی از آن از بین رفته اند و ارزش این آثار باستانی بسیار کم شده است.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا