معرفی قلعه آمبرد ایروان با معماری به جا مانده از قرن دهم میلادی

این قلعه یکی از جاذبه های توریستی ایروان واقع در کشور ارمنستان است که بر فراز کوه و در ارتفاعی بالا از سطح دریا واقع شده است. هم قلعه و هم کلیسا خیلی جذاب و دیدنی می باشند و توریست ها و گردشگران علاقه زیادی به بازدید از این بقایای تاریخی و باستانی دارند.

کلیسا دو درب ورودی داشته و درب شمالی آن فاقد هر نوع تزئینی است ولی درب جنوبی آن دارای دو کمان است که به تدریج گسترش یافته است. چند قدم دورتر، بقایای بر جای مانده از کلیسای کوچک وجود دارد که تقریبا مربوط به قرن دهم است. ویرانه های این قلعه حدود ۱۵۰۰ متر مربع وسعت دارد و دیوارهایش با بلوک های سنگ بازالت نسبتا تراشیده با ملات درست شده است.

دیوارهای برج اندکی شیب داشته که شلیک به مهاجمان را آسان تر می سازد. فضای درونی قلعه سه طبقه بوده و هر طبقه با تخته چوبی که روی تیرک های چوبی بسته شده اند، از یکدیگر جدا می شوند. در طبقه اول و دوم نیز ۵ اتاق وجود دارد که هر یک در یک ردیف جای گرفته و از هر اتاق می توان وارد اتاق بعدی شد.

راهرویی نامنظم هم اتاق های داخلی را از راهروی داخلی جدا نموده و در طبقه سوم، سالن پذیرایی و اتاق های خصوصی برای ساکنان سلطنتی طراحی شده است. به نظر می رسد پیکره اصلی ساختمان از قرن دهم تا کنون تغییری پیدا نکرده است. همچنین کاوش ها نشان داد که فضای درونی دژ و اتاق ها کاملا مجلل با تزئینات ظریف حجاری بوده و در اتاق ها، چراغ های نفتی، عود، دیوارهای تزئین شده با ابریشم و تزئینات برنزی، نقره ای و طلایی وجود داشته است.

تاریخچه قلعه امبرد

به قلعه امبرد، قلعه کهربا نیز اطلاق می شود. این بنای سنگی در عصر برونز دوره اوراتو تاسیس شده است. دژی استوار و مستحکم که در آن زمان ساخته شده و امروزه به ویرانه ای تاریخی تبدیل شده است. به گفته برخی منابع، این قلعه در گذشته های دور مکان استراحت پادشاهان بوده است. بعضی از قسمت های دیوار دژ در قرن هفتم ساخته شده که از تصرفات خانه اشرافی کانستراکان می باشد.

حدود چهار قرن بعد از آن، اطراف قلعه و همچنین خود دژ به بهرام پهلوانی فروخته شده و مجددا توسط این شخص بازسازی شده است. دیوارهای قلعه از سنگ بازالت ساخته شده و طوری بنا شده که بتوان به راحتی به دشمنان حمله کرد. یافته ها نشان می دهد در گذشته های بسیار دور این دژ مبلمان و چیدمان خیلی زیبایی داشته است. چراغ های اتاق ها، دستگاه بخور همه از نقره، برنز و پارچه های ابریشم طراحی و ساخته شده است.

در صورت تمایل برای آشنایی با سایر مناطق دیدنی و تاریخی کشور ارمنستان همچون معبد گارنی و صومعه ساناهین روی لینک ها کلیک کنید.

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا