معرفی دو گونه بوتیمار به نامهای بوتیمار بزرگ و کوچک + فیلم و عکس

مشخصات بوتیمار بزرگ یا ( بوتیمار اوراسیایی )

بوتیمار بزرگ یا غَمخورَک 75 سانتی‌متر است ؛ یک پرنده باتلاقی بزرگ ، قهوه‌ای رنگ و حواصیل شکل با بدنی پر خط و خال ، که پاهای بزرگ سبز رنگ و صدای مشخصی دارد .

موقع احساس خطر بی حرکت می ایستد و سر و منقار خود را به طرز خاصی عمودی نگاه می دارد . به حالت قوز کرده ، در حالی که سر خود را پایین گرفته است ، راه می رود .

آهسته و به دشواری پرواز می کند و پس از اوج گرفتن گردن خود راجمع می کند . بال‌های گرد و پهن آن دارای راهراه سیاه و قهوه‌ای است که در پرواز به خوبی مشخص می باشد .

تک‌زی است و اغلب خود را از انظار پنهان می کند . معمولا در نور کم غروب یا صبح خیلی زود فعال است و طی روز در نیزارها پنهان می شود . ممکن است با نابالغ حواصیل شب ، که خیلی کوچک‌تر و در سطح پشتی خالدار است ، اشتباه شود .

آلبوم :

مشخصات بوتیمار کوچک :

بوتیمار کوچک 35 سانتی‌متر است ، حواصیلی است کوچک که توسط اندازه کوچک و تنوع رنگ از دیگر حواصیل ها قابل شناسایی است. پرنده نر تارک و سطح پشتی سیاه مایل به سبز دارد، با پوشپرهای بالی و سطح شکمی سفید مایل به نخودی.

شانه و پهنای بال هایش سفید و شاهپرهایش سیاه می باشند که در پرواز تضاد مشخصی را ایجاد میکند. پرنده ماده در سطح پشتی رگه‌رگه قهوه‌ای و در سطح شکمی نخودی و رگه‌رگه است، رنگ نخودی تیره پوشپرهای بالش کمتر جلوه می کند .

منقار هر دو جنس زرد رنگ است و در فصل زادوولد قاعده آن قرمز می شود . پاها سبز رنگ است . پرنده نابالغ بطور کلی قهوه‌ای و رگه‌رگه می باشد .

پرواز بوتیمار کوچک معمولا در ارتفاع خیلی کم و توام با بال‌زدن‌های سریع و بالباز روی‌های طولانی است . بطور عمده در نور کم غروب و یا صبح خیلی زود فعال است و طی روز خود را از انظار مخفی می کند .

آلبوم :

نامهای دیگر بوتیمار بزرگ و کوچک

نامهای دیگر بوتیمار بزرگ بوتیمار کوچک
نام فارسی : بوتیمار بزرگ بوتیمار کوچک
نام انگلیسی : Great Bittern Little Bittern
نام عربی : __ الواق الصغير
نام علمی : Botaurus stellaris Ixobrychus minutus

صدای بوتیمار کوچک :

صدای این پرنده، کوتاه و در اوایل شب شبیه «کک» و به صورت مدام «کک،کک،کک» شنیده می شود.

زیستگاه پرنده بوتیمار

بوتیمار پرنده‌ای است که زمستان ها از پراکندگی نسبتا فراوانی برخوردار است . در سال‌های پر باران به تعداد فراوان در سیستان زادوولد می کند . امکان دارد در سواحل دریای خزر ، فارس و خوزستان نیز زادوولد نماید اما این امر نیاز به بررسی بیشتر و دقیق‌تری دارد . !

نیزارهای انبوه ، باتلاق‌ها ، مانداب‌ها و ساحل دریاچه‌ها . در بین نی‌ها آشیانه می سازد .

تغذیه پرنده بوتیمار :

عمدتا از ماهی ، دوزیستان، نرم تنان و سخت پوستان تغذیه می کند

بعضی از گونه های بوتیمار به شکار سنجاب ، اردک ، خرگوش و … می پردازند.

فیلم از شکار بوتیمار لطفا اگه روحیه لطیفی دارید این ویدیو را نگاه نکنید .

بوتیمار در فرهنگ ایران :

بوتیمار از جمله مرغان افسانه ای ادبیات پارسی است که به خسیسی و خست شهره است .

مشهور است که بوتیمار همیشه در تشنگی به سر می برده اما آن هنگام که به رودخانه و دریا می رسیده ،چه غم بسیار می خورده که مبادا آب دریا تمام شود و او از تشنگی بمیرد ، زین جهت آب نمی خورده .

از بوتیمار به نامهایی دیگر چون کیلان -غم خورک-مرغ غصه – نیز یاد می کنند . گرچه از بوتیمار به عنوان مرغی افسانه ای یاد شده اما به حقیقت بوتیمار گونه ای از بلند پایان است و زیر گونه خانواده حواصیل ها شمرده می شود

که بیش از پانزده گونه از آنان تا به امروز شناخته شده و دو زیر گونه از انان نیز در ایران به همین نام شهره اند که در سیستان و سواحل خزر به میان نیزار ها و باتلاقها به فصول پر باران می زیند که بوتیمار و بوتیمار کوچک نامیده می شوند .

بوتیمار آهسته و به دشواری و در ارتفاعی کم پرواز می کند و گردن خود را در هنگام پرواز جمع می کند و به هنگامه خطر بی حرکت می ایستد و منقار خویش را به شکلی خاص عمودی نگاه می دارد و به شکلی گوژ پشتانه حرکت می کند .

وی رابطه نا مانوسی با انسان دارد و غالبا از انسان دوری می جوید و بیشتر به صبح زود یا به هنگام غروب از مخفی گاه خود بیرون می اید.

بیشتر بخوانید:

معرفی گونه ای لک لک آفریقایی به نام اکراس آفریقایی + آلبوم

معرفی گونه ای لک لک آفریقایی به نام اکراس آفریقایی + آلبوم

معرفی لک لک سفید و چرا در ایران به او حاجی لک لک می گویند + عکس

چگونه میتوان لک لک گردن سفید را از لک لک سیاه تشخیص داد ؟ عکس

کاربر گرامی چنانچه درمورد “ بوتیمار ” سوالی داشتید. در پائین همین صفحه در قسمت نظرات با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید . و با مجله دلگرم همراه شوید و از نگهداری تا بیماری های و دانستنی های حیوانات آشنا شوید.

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا