مصرف سوسیس و شکلات درایجاد سردردهای میگرنی موثرند

مصرف سوسیس و شکلات درایجاد سردردهای میگرنی موثرند

یك متخصص مغز و اعصاب گفت: غذاهایی چون سوسیس، ژامبون، شكلات و بعضی از انواع پنیرها در پیدایش سردردهای میگرنی دخالت دارند.
دكتر محمد اسلامی با بیان این كه سردرد یكی از شایع‌ترین شكایتی است كه بیماران مراجعه كننده به پزشكان دارند، اظهار كرد:‌ سردرد یك بیماری نیست بلكه علامتی از یك بیماری است.
وی با اشاره به اینكه سردردها به سه صورت تظاهر می‌كنند، افزود: نوع اول؛ سر درد حاد است که بدون سابقه قبلی و به طور ناگهانی ایجاد شده و اگر در گذشته سابقه سردرد در بیمار وجود داشته باشد این سردرد از نظرشدت و كیفیت و محل درد با سردردهای قبلی تفاوت دارد.
وی شایع‌ترین علت سردرد حاد را خونریزی مغزی، بیماری‌های عروقی مغز، التهاب بافت مغزی (انسفالیت) بیماری چشمی مثل آب سیاه (گلوكوم)، تشنج،‌ كشیدن مایع مغزی نخاعی،‌ فشار خون بسیار بالا، تب،‌ مسمومیت با CO و مصرف بعضی از داروها عنوان کرد.
این متخصص مغز و اعصاب دومین دسته را سردردهای تحت حاد ذكر كرد و گفت: سردردهای تحت حاد معمولا سیر نسبتا تدریجی دارند و در مدت چند هفته یا چند ماه بروز می‌كند. این نوع سر درد اگر در افراد مسن دیده شود و سیر طولانی داشته باشد باید جدی گرفته و بررسی كامل از آن صورت گیرد.
رئیس بیمارستان شهید صدوقی یزد، شایع ترین عللی كه می تواند باعث این نوع سر درد شود را التهاب شریان گیجگاهی، ‌تومور مغز، ‌آبسه مغزی، ‌خونریزی لب، ‌افزایش فشار داخل جمجمه (پود و تومور) گرفتاری عصب سه قلو و عصب نهم، ‌فشار خون،‌ دردهای غیرمعمول صورت، بیماریهای مزمن ریه،‌ كم كاری تیروئید برشمرد.
وی خاطرنشان كرد :‌ نوع سوم سردرد، ‌سردردهای مزمن است كه سالیان سال وجود داشته و گاهی نیز حملات سر درد آن باعث ناراحتی و ناتوانی بیمار شده ولی سیر خوش خیم دارد.
دكتر اسلامی تصریح كرد: ‌سردردهای عصبی،‌ میگرن، سردردهای خوشه ای، ‌بیماری‌های ستون فقرات گردنی، سینوزیت و بیماری های دندان از جمله شایع ترین علل سر دردهای مزمن می‌باشد.
این متخصص مغز و اعصاب در خصوص درمان سردرد اظهار داشت: درمان سردرد بستگی به علت آن دارد به عنوان مثال سر درد ناشی از مننژیت، تجویز داروهای آنتی بیوتیك مناسب و انجام عمل جراحی در اثر سردردهای ناشی از تومور از روشهای درمانی سردردهاست.
وی در خصوص سردردهای عصبی و میگرن ابراز كرد: یك سری عوامل زمینه ساز وجود دارد كه برای پیشگیری از این نوع سردردها باید عواملی مانند استرس، خستگی، گرسنگی و نور زیاد را به حداقل رساند.
این متخصص مغز و اعصاب در پایان با اشاره به اینكه بعضی از غذاها ممكن است در پیدایش سردردهای میگرنی دخالت داشته باشند، یادآور شد: از آنجا كه ‌مصرف برخی غذاها همچون سوسیس، ‌ژامبون، شكلات و بعضی از پنیرها در پیدایش سردرد نقش دارند لذا توصیه می‌شود، بیماران از این نوع غذاها و یا سایر غذاهایی كه باعث تشدید درد آنها می شود، خودداری كنند.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا