مصاحبه اختصاصی سایت پزشکان بدون مرز با استاد دکتر محمد حسین ماندگار ، فوق تخصص جراحی قلب و عروق ، آئورت و عروق بزرگ

کشور ایران دارای جايگاه رفیع در علم پزشكی است و بخصوص در زمينه درمان بيماری ‌های قلبی – عروقی كودكان و بزرگسالان توانسته جايگاه ويژه‌ای را در سطح بين‌المللی برای خود كسب نماید. به شکلی که هم اکنون پیچیده‌ترین عمل‌های جراحی قلب با بهترین کیفیت در داخل کشور انجام می‌شود.

 به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، یکی از برجسته ترین و نامدارترین چراحان قلب ایران ، دکتر محـمد حسیـــن ماندگـــار می باشد .

دکتر محـمد حسیـــن ماندگـــار متولد تهــران 1333 ،  فارغ التــحصیل رشته جراحی قــلب وعروق از دانشگاه تهران ، دانشــگاه لــندن و موسسه قلب تگزاس ، عــضو هیـــئت علمی و اســـتاد رشته جراحی قلب وعروق دانشـــگاه تــهران ، موسس و ریـــاست بــخش جراحــی قلب بــاز بیمارستان دکتر علی شریعتی تهـران، موسس وریـاست مرکزتحقیـقـات جراحی قـلب وعروق و پیوند قـلـب می باشد .

ایشان عضو پیوسته فرهنگستان علوم پزشکی  و مشاور سازمــان پزشکی قــانـونی جمهوری اسلامی ایران و عضو انجمن جراحان قلب وقفسه سینه مدیترانه است .

دکتر  ماندگـــار همچنین ، نگارنده و مولف و مترجم بیش از بیست جلد کتاب در زمینه پیشــگیری و درمــان بیماریهای قلب وعروق و استاد راهــنما ومــشاور در زمینه بیش از پنــجاه پایان نــامه دانشــــجویی در مقاطــع دکــتری حرفه ای و تخصصی و فوق تخصصی است .

شایان ذکر است  اولین پیوند قلب موفق در ایران  توسط دکتر  ماندگـــار انجام شده و در کارنامه ایشان انجام هزاران جراحی قلب و عروق در بیمارستانهای دانشگاهی و خصوصی تهران مشاهده می شود.

آنچه در زير می‌خوانيد ، مصاحبه اختصاصی سایت پزشکان بدون مرز با آقای دکتر محمد حسین  ماندگار می باشد .

سوال  :  آقای دکتر شما در کارنامه پر بار جراحی قلب و عروق اولین پیوند قلب موفق در ایران را به ثبت رسانده ایـد ، وضعیت پـیوند قلب در حال حاضر در ایران چگونه است ؟

_ هم اکنون بیش از صدو سی و شش مورد پیوند قلب دربیمارستان شریعتی انجام شده و از لحاظ دانش فردی وامکانات جراحی و مراقبتهای پس از جراحی در نقطه مطلوبی قرار گرفته ایم.ICU  

سوال  : آقای دکتر آیا شما فقط جراحی قلب انجام میدهید ؟

_ خیر ، جراحی عروق بزرگ شامـل آئورت ، آئورت تـوراسیک ، آئورت شکـمی و عروق اصــلی اندام های تحـتانی ، عـروق کاروتید نیزجزء حیطه جراحی قلب محسوب میشود.

سوال  : استاد، شما در زمینه جراحی آندوسکوپیک نیز تجربه ای دارید ؟
 
 _ بله ، جراحی آندوسکوپیک رفع وترمیـم نواقص مـادرزادی قــلب همچون ASD,VSD , PDA , MVR  موارد متـعـددی در بیمارستانهای مختلف داشته ایم .

سوال  :  اســتاد ، اخـیرا” در زمینه جراحی  Minimally Invasive    زیاد صحبت میــشود.  شـما ایـنگونه جراحی انجام داده ایــد ؟

_ جراحی های با حد اقل تهاجم  (Minimally Invasive  )  در جراحیــهای عــروق کرونر و دریــچه ای قلب و بیــماریهــای مادرزادی با توجه به شرایط بیمار ، سن ، نوع بیماری ، بهترین اقدام ممکن می تـواند باشد که بـــکرات در بیمارســتانــهای دانشگاهی و خصوصی انجام داده ایم.

سوال  : استاد، شما علاوه بر انجام جراحی های متعدد قلب اهتمام خاصی به پیشگیری از بیماریهای قلب و عروق دارید . لطفا” توضیح دهید .

_ علاوه بر آموزش به  دانشجویان بسیار علاقه مندم  که بتوان از بیماریهای قلب  و عروق و بخصوص عروق کرونر در سنین  پائین  جلوگیری نمود .  لذا علاوه بر آموزش به بیماران جهت جلوگیری و  پیشگیری ثـانویه  از بــیماری عروق کرونر ،  تالیـــفات ،  ترجــمه ها و گــرد آوری کتب متعــدد در پیشگیری از بــــیماری عروق در سطوح  مختلف  برای استفاده عموم جامعه داشته ام که میتوان  در سایـت  اختصاصی اینجانب به آدرس  Dr-MANDEGAR .Com  مشاهده نمود. 

    سوال  : جدیدا” در اخــــــبار آمده است که شما در ایران اولــین جراحـی T.H.V را انجام داده اید . لطفا ” دراین مورد توضیح بفرمایید.

_ این نوع جراحی در شرایط خاص برای بیماران مبــتلا به بیمــاریــهای دریچه آئـــورت با اســتفاده از نوع خاص از دریچه های مصنوعی و از طریق عروق اندام ها اقدام به تعبیه این نوع دریچه در قلب می شود ، بدون آنکه نیاز به بازنمودن قفسه سینه و بســـتری طولانـــی مدت بیـــمار در بیمارســتان باشد ، این  نوع جراحی بــــا توجــــه به هزیــــنه ها ، شرایط تکنولوژیک خاص بصورت محدود انجام می شود.

سوال  : آقای دکتر ، لطفا” در رابطه با جراحی آندوواسکولار نیزتوضیحاتی ارائه بفرمائید .

_جراحی آندوواسکولار با استفاده ا انواع استنت ها ( فنرها ) در بیمارانی که مبتلابه بیماریهای عروق بزرگ (آئورت توراسیک ، آئورت شکمی ، عروق ایلیاک ، کاروتید ها ) قابل استفاده است .با کاربرد این روش میتوان انواع تنگیها و گشادیهای عروقی را بدون نیاز به جراحی باز ترمیم نمود.

سوال  : شایعات متعددی شنیده میشود مبنی بر این که شما تا انتهای جراحی حضور ندارید ؟

_جراحی قلب یک جراحی تیمی اســت که با کــمک یک جراح قلب و یــک جراح قفسه سینه انجام می شود و از ابـتدا تا انـــتهای جراحی حضور دائم داشته و تمام مراحل جراحی قلب با حضور اینجانب انجام میشود .

سوال  : آقای دکـــتر ، انشاا… همیشه سلامـــــت و سرزنده باشید ، ولی شایعه شده که شـــما خود جراحی قلب داشـــته اید؟

_ شایعات متـعددی همـواره شنیده میـشود که الحمدا… باسلامت کامــل بدون سابقه هیچگونــه جراحی و بیماری خاص، در خدمت بیماران عزیزهستم.

– آقای دکتر با آرزوی سلامتی و طول عمر برای شما ، از اینکه وقت گرانبهای خود را در اختیار ما و بازدیدکنندگان سایت پزشکان بدون مرز قرار داده اید سپاسگزاریم .

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا