مشکل زرد شدن نخل کنتیا و مبارزه با آفات های این گیاه

زرد شدن نخل کنتیا یکی از مشکلاتی می باشد که برای این گیاه به وجود می آید و دارای دلایل متفاوتی می باشد. در ادامه شما را با این گیاه و دلایلی که زرد می شود را برایتان بررسی می کنیم.

زرد شدن نخل کنتیا

زرد شدن نخل کنتیا و مشکلات دیگر آن

این گیاه یکی از گیاهانی می باشد که شما می توانید در خانه خود از آن استفاده کنید. در اثر استفاده نا درست از این گیاه و قرار دادن در جایی نا مناسب می توانید مشکلاتی برای این گیاه ایجاد کنید. این گیاه از خانواده اریکاسه می باشد و متعلق به نواحی معتدل رو به گرم شرقی استرالیا می باشد و این نخل دارای ساقه های باریکی می باشد و برگ های زیادی به آن وصل می باشد و اگر بتوانید از این گیاه به درستی نگهداری کنید می توانید از خشک شدن و زرد شدن گیاه پیشگیری کنید.

در طی زمانی که از این گیاه در خانه نگهداری می کنید می توانید باید با بیماری ها و مشکلات این گیاه آشنایی کامل داشته باشید تا بتوانید به درست از گیاه استفاده کرده و در نهایت مشکلی برای شما ایجاد نشود. زرد شدن برگ ها یکی از مشکلات این گیاه می باشد و در ادامه قصد داریم در مورد تمامی بیماری هایی که این گیاه ممکن است داشته باشد و مشکلاتی که برایش ایجاد می شود را در ادامه برای شما بررسی می کنیم و یک سری از از کامل ترین اطلاعاتی که باید در رابطه با این موضوع داشته باشید را برای شما خواهیم گفت.

زرد شدن برگ ها

زرد شدن نخل کنتیا یکی از مشکلاتی می باشد که باید به آن اهمیت دهید و اگر آن را نادیده بگیرید ممکن است مشکلات بسیار زیادی برای گیاه شما ایجاد شود. زرد شدن این گیاه معمولا از نوک ساقه ها شروع می شود و به کل برگ ها ادامه پیدا می کند. اگر این زرد شدن ها از بخش های پایینی گیاه باشند نباید نگران باشید زیرا این برگ ها عمر خود را کرده اند و نیازی به نگرانی در مورد آن ها وجود ندارد ولی اگر برگ های جوان و تازه گیاه زرد شوند باید خاک را مورد بررسی قرار دهید زیرا مغذی نبودن خاک می تواند مشکلاتی این چنینی برای گیاه ایجاد کند.

برای این که بتوانید این مشکل را رفع کنید نیاز است تا از کودهای شیمیایی خاص برای این کار استفاده کنید. این کودها دارای نیتروژن و پتاسیم و فسفر زیادی می باشد و می تواند به مغذی تر شدن خاک کمک کند. البته تنها این دلیل برای زرد شدن گیاه کافی نیست و گاها ممکن است نوعی آفت باعث این زرد شدگی ها شود از این جهت باید این گیاه را بررسی کنید و در صورتی که آفاتی را مشاهده کردید  باید آن ها را با استفاده از سم های مخصوص به این گیاه از بین ببرید.

قهوه ای شدن برگ های نخل کنتیا

زرد و قهوه ای شدن برگ ها

یکی از بد ترین مشکلاتی که ممکن است در این زمینه ایجاد شود زرد شدن و گاها قهوه ای شدن گیاه می باشد. این گیاه به آبیاری منظم نیاز دارد و شما نمی توانید این گیاه را مانند گیاهان دیگر هر هفته آبدهی کنید و باید این گیاه را بیش تر از گیاهان دیگر آب دهید در غیر این صورت شاهد مشکلات این مدلی خواهید شد. البته حواستان باشد که این گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید زیرا ممکن است دوباره همین مشکل برای شما ایجاد خواهد شد. یادتان باشد که اگر این تغییرات رنگ روی گیاه با لکه های آبدار همراه بود بدین معنا می باشد که گیاه شما به بیماری های قارچی مبتلا شده است.

خشک شدن برگ ها

از دیگر مشکلاتی که ممکن است در حین نگهداری از این گیاه تجربه کنید این است که گیاه شما خشک شده و نوک آن زرد شود. این مورد بیش تر برای سرد بودن هوا می باشد و اگر چنین مشکلی را در گل خود مشاهده کردید بهتر است سعی کنید آن را در جایی دیگر قرار دهید. اگر بتوانید این گیاه را در جایی مناسب با دمایی بین ۲۵ الی ۳۵ درجه قرار دهید دیگر شاهد این مشکلات نخواهید بود.

خمیدگی ساقه ها

از دیگر مشکلاتی که برای این نخل ایجاد می شود این است که ساقه های این گیاه افتاده می شود. این مورد می تواند منجر به زشت شدن گیاه شود و دیگر نخل شما جذابیت ابتدایی خود را نخواهد داشت. عمده ترین علت این مورد می تواند نداشتن زهکشی مناسب در خاک باشد زیرا آبی که به گیاه می دهید به سرعت از آن خارج نمی شود و شرایط را برای رشد باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند و گیاه دیگر نمی تواند رشد خوبی داشته باشد زیرا میکروب ها جلوی رسیدن مواد مغذی را به بدن می گیرد.

بیماری قارچی نخل

نشانه های بیماری قارچی این گیاه

یکی از علل زرد شدن نخل کنتیا می تواند بیماری های قارچی باشد.  این بیماری اگر گریبانگیر گیاهان شما شود کمی تواند آن ها را یک شبه نابود نماید بنابراین باید حواستان به نشانه های این بیماری باشد. از مهمترین این نشانه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • بروز لکه های برگی
 • شل شدن ساقه
 • ایجاد کپک در خاک گلدان

درمان بیماری های قارچی

 • برای این که بتوانید این بیماری های گیاه نخل را درمان کنید باید صبر کنید تا خاک گیاه خشکم شده و بعد برای آبیاری مجدد اقدام نمایید.
 • درمان دیگر این است که زیر گلدان حتما باید دارای سوراخ هایی باشد که گیاه  بتواند آب اضافی را خارج نماید و شرایط برای رشد قارچ ها فراهم نشود.
 • از سم های مربوط به این مشکل استفاده کنید.
 • می توانید گیاه را از گلدان خارج کرده و ریشه هایی که از بین رفته است را کنده و از خود گیاه خارج نمایید.
 • آخرین راه درمان این است که این گیاه را به صورت کلی خارج کرده و یا گلدان را ضد عفونی کنید و دوباره گیاه را درون گلدان بگذارید و توصیه ما این است که گلدان را به صورت کلی تعویض کنید.

نشانه های آفت زدگی گیاه

همانطور که زرد شدن نخل کنتیا می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد و نشانه ای از مغذی نبودن خاک باشد این گیاه اگر دچار آفت شود نیز می تواند نشانه های متفاوتی را از خود بروز دهد. این نشانه ها به شما نشان می دهند که گیاه دارای آفت هایی می باشد و باید سریعا به آن رسیدگی نمایید در غیر این صورت نمی توانید گیاه را نجات دهید. این نشانه ها عبارتند از :

 • لکه های سفید و پنبه ای بر روی برگ ها
 • لکه های سیاه روی ساقه های و برگ
 • ایجاد سوراخ های کوچک روی برگ
 • ایجاد تار عنکبوت روی گل

درمان آفت زدگی نخل کنتیا

برای این که آفت های این گیاه را درمان کنید نیاز است تا با یک سری از ترفندهای این مورد را بلد باشید در غیر این صورت نمی توانید به درستی این کار را انجام دهید بنابراین یادتان باشد که مبارزه با آفت ها کمی سخت تر از روش های درمان بیماری های گیاه می باشد و باید حوصله و صبر زیادی برای این کار داشته باشید در غیر این صورت نمی توانید به درستی این کار را انجام دهید.

 • گلدانی که آفت دارد را باید از سایر گیاهان خود دور نمایید.
 • برگ های گیاه را باید با استفاده از ترکیب آب، الکل و یا مایع دستشویی تمیز کنید.
 • بعد از تمیز کردن برگ ها باید از حشره کش های گیاهی استفاده کنید و این مورد را در محیطی آزاد بر روی گلدان بپاشید.
 • برای این که بتوانید نتیجه خوبی دریافت کنید باید مرحله آخر را چند بار تکرار کنید تا دیگر آفتی بر روی گیاه باقی نماند.

زرد شدن نخل کنتیا

حال که با علل زرد شدن نخل کنتیا و مشکلات دیگر این گیاه آشنا شدید در ادامه می توانید با استفاده از لینک های داده شده اطلاعاتی دیگر در مورد پرورش ناز یخی و نگهداری از گل مارانتا را مشاهده کرده و اطلاعاتی مفید در این زمینه ها نیز بدست آورید.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا