اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

مشکلات چشم ناشی از کار با کامپیوتر (CVS)

مشکلات چشم ناشی از کار با کامپیوتر (CVS)
با فراگیرتر شدن بكارگیری كامپیوتر تعداد كسانیكه از مشکلات چشمی ناشی از کار با کامپیوتر رنج می برند روبه افزایش می باشد.

علائم CVS
علائم شایع CVS عبارتند از: خستگی، خشكی چشم، سوزش، اشك ریزش و تاری دید. درد در ناحیه گردن و شانه ها نیز شایع است.

علت CVS

چشم انسان حروف چاپی را بهتر از حروف نمایش داده شده بر روی مانیتور می بینند. علت این امر این است كه حروف چاپی كنتراست بیشتری با صفحه سفید زمینه داشته و لبه های آنها واضح تر است حال آنكه در مورد صفحه مانیتور چنین نیست و لبه ها به وضوح حروف چاپی نیستند.
یكی از دلایل، كاهش میزان پلك زدن است. افراد هنگام كار با كامپیوتر تقریبا 5/1 حالت عادی پلك می زنند. این مسأله به همراه خیره شدن به صفحه مانیتور و تمركز بر روی موضوع كار سبب می شود تا پلك ها مدت بیشتری باز بمانند و در نتیجه اشك موجود در سطح چشم سریعتر تبخیر می شود.
پیشگیری از CVS

پلک زدن ارادی و در موارد خاص استفاده از قطره اشک مصنوعی باعث خشکی چشم می شود.
مانیتور را در فاصله 50 – 60 سانتی متری از چشم قرار دهید. مركز مانیتور باید حدود 10 تا 20 سانتی متر پایین تر چشمان شما باشد. این وضعیت علاوه بر اینكه باعث می شود پلك ها پایین تر قرار گیرند و سطح كمتری از چشم در معرض هوا باشد. از خستگی گردن و شانه ها نیز می كاهد.
هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید پرده ها را بكشید و روشنایی اتاق را نیز به نصف وضعیت معمولی كاهش دهید. تابش نور به صفحه مانیتور سبب كاهش كنتراست و خستگی چشم می شود. این مسأله بخصوص زمانیكه زمینه صفحه تیره باشد شدیدتر خواهد بود.
هر 10 دقیقه چشم خود را از مانیتور برداشته و به مدت 10 ثانیه به نقطه ای دور نگاه كنید تا با استراحت عضلات چشم خستگی چشم ایجاد نشود.
هنگام كار با كامپیوتر سعی كنید گردن خود را راست نگهداشته و شانه را عقب بدهید. قوز كردن هنگام كار طولانی با كامپیوتر سبب دردهای گردن و شانه ها می شود. ارتفاع صندلی خود را طوری تنظیم كنید كه كف پاها روی زمین قرار داشتهو زانوی شما در زاویه 90 درجه قرار داشته باشد. Keyboard و Mouse باید پایین تر از آرنج و نزدیك دستان شما قرار داشته باشد.
اگر در صورت رعایت تمام موارد فوق در هنگام کار با کامپیوتر دچار علائم CVS می شوید، به چشم پزشک مراجعه نمائید. گاهی با تجویز یک عینک مخصوص برای دید متوسط مشکلات حل می شوند.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *