مسجد مناره ییولی در آنتالیا با معماری جالب توجه

یکی از قدیمی ترین مساجدی که در آنتالیا قرار دارد، مسجد مناره ییولی می باشد. این بنا اهمیت تاریخی زیادی داشته و در کنار جاذبه های مدرن و طبیعت زیبای آنتالیا خودنمایی می کند. کاشی کاری های آبی رنگ این مسجد یکی از بخش های جالب توجه می باشد.

مناره ییولی

معرفی مسجد مناره ییولی

در این مسجد وجود کاشی های آبی بیش از هر چیز جلب توجه می کنند. در واقع این نوع معماری سمبل مهمی در آنتالیا به شمار می آید. بررسی های مختلفی روی این سازه انجام گرفته که نشان می دهد، در سال ۱۳۷۳ بنا شده است.

مسجد مناره ییولی

پیشینه تاریخی مسجد:

کتیبه ورودی این مسجد نشان دهنده زمان ساخت این بنا می شود. بر روی این کتیبه تاریخ ساخت بنا که سال ۱۳۷۳ می باشد، حک شده است. اما این مسجد به دستور چه کسی ساخته شد؟ ساخت این مسجد توسط نوه یونوس که از قبیله هامیتوگلو می باشد، انجام شده است.

معماری مسجد ییولی

بخشی از این بنا را مسجد اصلی آن شکل می دهد. مسجد اصلی توسط علاءالدین کی قباد سلجوقی بنا شد. تاریخ ساخت این مسجد اصلی به سال ۱۲۳۰ باز می گردد. پیش از ساخت این مسجد کلیسایی قدیم وجود داشته که با ویران شدن دیواره های قدیمی کلیسا این مسجد ساخته شده است.

معماری مسجد:

ساختمان این مسجد به عنوان یکی از قدیمی ترین ساختمان ها بوده و یک نمونه مسجد چند طبقه ای است. طرح و معماری این مسجد موجب شده تا بازدیدکنندگان زیادی از زیبایی های این بنا دیدن کنند. معماری مستطیلی این سازه بیش از هر چیز جلب توجه می کند. سبک این سازه تقریبا از دکوراسیونی ساده برخوردار می باشد.

بازدید از مناره ییولی

چیزی که در بازدید از مسجد مناره ییولی مورد توجه است، سقف این سازه و ستون های آن می باشد. این مسجد دارای ۱۲ ستون بوده که بسیار بزرگ هستند. دیواره های بیرونی این مسجد سنگ تراشیده هستند و زیبایی خاصی به این بنا بخشیده اند.

وجود مناره ها در این بنا موجب شده تا با این نام شناخته شود. بخش دیگری از معماری این سازه را شیارهای ۳۸ متری تشکیل می دهند. این سازه به شکل منحصر به فردی دارای اهمیت بوده و برگرفته از معماری ترکی آناتولی است. سالن مسجد نیز یکی دیگر از بخش های آن بوده و امکان بازدید از آن را خواهید داشت. در معماری این سازه از سنگ های مرمری به سبک روم و بیزانس استفاده شده است.

آشنایی با ییولی

این مسجد به دلیل اهمیتی که دارد در سال های اخیر بازسازی شده است. امروزه این بنا یک مکان فرهنگی بوده و آموزش های مهم و تاثیرگذاری آن انجام می شود. این سازه در کنار دیگر دیدنی های آنتالیا می تواند جذابیت داشته باشد. شما علاقمندان در سفر به این نواحی می توانید از جاذبه های آبشار دودن نیز بازدید کنید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا