مستحبات ماه صفر و اعمال مخصوص این ماه

ماه صفر دومین ماهی قنبری می باشد و برای این که این نام را روی آن بگذراند دو دلیل وجود دارد. در دلیل اول این ماه با فصل پاییز و زرد شدن درختان همراه بوده است و صفره به معنای زردی می باشد و دلیل دوم این است که صفر معنای خالی می دهد و بعد از این که ماه های حرام تمام شد قبیله ها با یک دیگر وارد جنگ می شدند. در ادامه مستحبات ماه صفر را برای شما بررسی می کنیم.

ماه صفر و اعمال ان

مستحبات ماه صفر در اسلام

ماه صفر یکی از ماه های منحوس می باشد زیرا در این ماه پیامبر اکرم (ص) فوت شدند و امام رضا (ع) و همچنین امام حسین (ع) به شهادت رسیدند. در واقع ابتدای این ماه با وارد شدن کاروان اسرا به شام برابری می کند و آغاز جنگ صفین می باشد. در واقع یک سری از روایت هایی در این زمینه وجود دارد که نشان می دهد نباید در این ماه کار های مهمی را انجام دهید. برای دفع بلایا در این ماه باید صدقه بدهید و این صدقه دادن می تواند جلوی بلایا را تا حدودی بگیرد. در این ماه وحی نیز قطع می شود و این ماه را بسیار بد یمن و نحس می نامند. یک سری از مستحبات ماه صفر را برایتان در ادامه بررسی می کینم.

دعا کردن

بر اساس روایت هایی که وجود دارد بعد از این که هلال ماه را دیدید باید دعای هلال را بخوانید و بعد از آن باید ذکرهایی را بگویید که به ترتیب عبارتند از :

 • اللّهُ اَکْبَر  سه مرتبه
 • لا إلهَ الَّا الْلّه سه مرتبه
 • اَلْحَمْدُ لِلّهِ الَّذی أذْهَبَ شَهْرَ کَذا وَ جاءَ بِشَهْرِ کَذا یک مرتبه

نکته : بهترین دعایی که بهتر است در این روزها بخوانید دعای چهل و سوم صحیفه سجادیه می باشد.

دعا در ماه صفر

قرآن خواندن

در این ماه قرآن خواندن نیز توصیه شده است. در واقع در این ماه باید ۷ بار سوره حمد را بخوانید. متن عربی این سوره عبارت است از :

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ ﴿۱﴾ الْحَمْدُ للّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ ﴿۲﴾ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ ﴿۳﴾ مَالِکِ یَوْمِ الدِّینِ ﴿۴﴾ إِیَّاکَ نَعْبُدُ وإِیَّاکَ نَسْتَعِینُ ﴿۵﴾ اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ ﴿۶﴾ صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَلاَ الضَّالِّینَ ﴿۷﴾

روزه گرفتن

از دیگر اعمالی که در این ماه توصیه می شود سه روز روزه گرفتن می باشد. علامه مجلسی در این مورد می فرماید :

مطابق مشهور، این سه روز، پنجشنبه اول ماه و پنجشنبه آخر ماه و چهارشنبه اول از دهه وسط ماه است.

 نماز خواندن

یکی دیگر از کار های مستحبی که در این ماه به شما توصیه می شود نماز خواندن می باشد. باید در شب اول ماه و روز اول ماه نیز نماز مستحبی بخوانید. این نمازها با یک دیگر تفاوت هایی دارند و هر کدام از آنها را در ادامه برای شما بررسی می کنیم.

نماز شب اول ماه

 • برای این که در شب اول ماه بتوانید اعمال مستحبی را به جا بیاورید باید دو رکعت نماز نیز بخوانید.
 • این دو رکعت نماز به گونه ای متفاوت تر می باشد و شما باید بعد از سوره حمد در هر رکعت سوره انعام را نیز بخوانید.
 • بعد از خواندن این سوره می توانید از خداوند بخواهید شما را از ترس ها و دردها ایمن گرداند.

نماز روز اول ماه

 • برای این نماز نیز باید دو رکعت نماز را نیت کنید و در رکعت اول بعد از این که خواندن حمد تمام شد سی بار سوره توحید را بخوانید.
 • در رکعت دوم بعد از این که سوره حمد را خواندید باید ۳۰ بار سوره قدر را بخوانید.
 • بعد از نماز باید صدقه بدهید.

نکته : طبق روایت هایی که در این مورد وجود دارد هر فردی که چنین نماید سلامتی و ایمنی را در این ماه از جانب خداوند دریافت خواهد کرد.

دعای ویژه ماه صفر

دعای ویژه این ماه

اعمال مستحبی که در مورد این ماه وجود دارد را برای شما بررسی کردیم و در ادامه دعای هر روز این ماه را برایتان بررسی می کنیم. طبق گفته فیض کاشانی دعایی که باید روزانه در این ماه ده بار قرائت شود عبارت است از :

یا شَدیدَ الْقُوی وَیا شَدیدَ الْمِحالِ یا عَزیزُ یا عَزیزُ یا عَزیزُ ذَلَّتْ بِعَظَمَتِکَ جَمیعُ خَلْقِکَ فَاکْفِنی شَرَّ خَلْقِکَ یا مُحْسِنُ یا مُجْمِلُ یا مُنْعِمُ یا مُفْضِلُ یا لا اِلهَ اِلاّ اَنْتَ سُبْحانَکَ اِنّی کُنْتُ مِنَ الظّالِمینَ فَاسْتَجَبْنا لَهُ وَنَجَّیْناهُ مِنَ الْغَمِّ وَکَذلِکَ نُنْجِی الْمُؤْمِنینَ وَصَلَّی اللّهُ عَلی مُحَمَّدٍ وَ الِهِ الطَّیِّبینَ الطّاهِرینَ.

معنی دعا :

ای سخت نیرو و ای سخت عقوبت! ای عزیز، ای عزیز، ای عزیز! در برابر عظمت تو همه آفریدگانت خوار شدند، پس کفایت کن از من شر خلقت را. ای نیکو ده، ای زیبایی بخش، ای نعمت بخش، ای فزون بخش، ای که معبودی جز تو نیست! منزهی تو و من از ستمکاران هستم. پس دعای او (یونس) را اجابت کردیم و از اندوه نجاتش دادیم و این چنین نجات دهیم مؤمنان را و درود خدا بر محمد و آل پاک و پاکیزه اش.

اعمال ماه صفر از دیدگاه سید بن طاووس در کتاب اقبال الاعمال

بر اساس گفته های این فرد در کتاب اقبال الاعمال باید در روز سوم و بیستم صفر یک سری کارهایی را انجام دهید و این اعمال را در ادامه به صورت کامل برای شما بررسی می کنیم.

روز سوم و مستحبات ماه صفر

 • در این روز باید دو رکعت نماز خوانده و در تفاوت هایی در رکعت اول و دوم آن وجود دارد.
 • در واقع بعد از خواندن حمد در رکعت اول باید سوره فتح را بخوانید و در رکعت دوم مانند نماز های عادی باید حمد و توحید خوانده شود.
 • بعد از سلام دادن این نماز باید ۱۰۰ بار صلوات فرستاده، صد بار آل ابی سفیان را لعنت کرده و ۱۰۰ بار استغفار نمایید و بعد حاجت خود را از خداوند بخواهید تا اجابت گردد.

دعای مفید در ماه صفر

مستحبات ماه صفر در روز بیستم

در این روز که اربعین امام حسین (ع) می باشد زیارت این حضرت را بخوانید زیرا این زیارت مورد تاکید قرار گرفته است. در ادامه این زیارت را که در کتاب دعاها می توانید آن را پیدا کنید را به همراه معنا می آوریم و شما می توانید به راحتی این زیارت را حتی از روی گوشی نیز مطالعه کنید.

متن عربی دعا:

السَّلامُ عَلَی وَلِیِّ اللَّهِ وَ حَبِیبِهِ السَّلامُ عَلَی خَلِیلِ اللَّهِ وَ نَجِیبِهِ السَّلامُ عَلَی صَفِیِّ اللَّهِ وَ ابْنِ صَفِیِّهِ السَّلامُ عَلَی الْحُسَیْنِ الْمَظْلُومِ الشَّهِیدِ السَّلامُ عَلَی أَسِیرِ الْکُرُبَاتِ وَ قَتِیلِ الْعَبَرَاتِ اللَّهُمَّ إِنِّی أَشْهَدُ أَنَّهُ وَلِیُّکَ وَ ابْنُ وَلِیِّکَ وَ صَفِیُّکَ وَ ابْنُ صَفِیِّکَ الْفَائِزُ بِکَرَامَتِکَ أَکْرَمْتَهُ بِالشَّهَادَهِ وَ حَبَوْتَهُ بِالسَّعَادَهِ وَ اجْتَبَیْتَهُ بِطِیبِ الْوِلادَهِ وَ جَعَلْتَهُ سَیِّدا مِنَ السَّادَهِ وَ قَائِدا مِنَ الْقَادَهِ وَ ذَائِدا مِنَ الذَّادَهِ وَ أَعْطَیْتَهُ مَوَارِیثَ الْأَنْبِیَاءِ وَ جَعَلْتَهُ حُجَّهً عَلَی خَلْقِکَ مِنَ الْأَوْصِیَاءِ فَأَعْذَرَ فِی الدُّعَاءِ وَ مَنَحَ النُّصْحَ وَ بَذَلَ مُهْجَتَهُ فِیکَ لِیَسْتَنْقِذَ عِبَادَکَ مِنَ الْجَهَالَهِ وَ حَیْرَهِ الضَّلالَهِ وَ قَدْ تَوَازَرَ عَلَیْهِ مَنْ غَرَّتْهُ الدُّنْیَا وَ بَاعَ حَظَّهُ بِالْأَرْذَلِ الْأَدْنَی وَ شَرَی آخِرَتَهُ بِالثَّمَنِ الْأَوْکَسِ وَ تَغَطْرَسَ وَ تَرَدَّی فِی هَوَاهُ وَ أَسْخَطَکَ وَ أَسْخَطَ نَبِیَّکَ وَ أَطَاعَ مِنْ عِبَادِکَ أَهْلَ الشِّقَاقِ وَ النِّفَاقِ وَ حَمَلَهَ الْأَوْزَارِ الْمُسْتَوْجِبِینَ النَّارَ [لِلنَّارِ] فَجَاهَدَهُمْ فِیکَ صَابِرا مُحْتَسِبا حَتَّی سُفِکَ فِی طَاعَتِکَ دَمُهُ وَ اسْتُبِیحَ حَرِیمُهُ اللَّهُمَّ فَالْعَنْهُمْ لَعْنا وَبِیلا وَ عَذِّبْهُمْ عَذَابا أَلِیما السَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ سَیِّدِ الْأَوْصِیَاءِ أَشْهَدُ أَنَّکَ أَمِینُ اللَّهِ وَ ابْنُ أَمِینِهِ عِشْتَ سَعِیدا وَ مَضَیْتَ حَمِیدا وَ مُتَّ فَقِیدا مَظْلُوما شَهِیدا وَ أَشْهَدُ أَنَّ اللَّهَ مُنْجِزٌ مَا وَعَدَکَ وَ مُهْلِکٌ مَنْ خَذَلَکَ وَ مُعَذِّبٌ مَنْ قَتَلَکَ وَ أَشْهَدُ أَنَّکَ وَفَیْتَ بِعَهْدِ اللَّهِ وَ جَاهَدْتَ فِی سَبِیلِهِ حَتَّی أَتَاکَ الْیَقِینُ فَلَعَنَ اللَّهُ مَنْ قَتَلَکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ مَنْ ظَلَمَکَ وَ لَعَنَ اللَّهُ أُمَّهً سَمِعَتْ بِذَلِکَ فَرَضِیَتْ بِهِ. اللَّهُمَّ إِنِّی أُشْهِدُکَ أَنِّی وَلِیٌّ لِمَنْ وَالاهُ وَ عَدُوٌّ لِمَنْ عَادَاهُ بِأَبِی أَنْتَ وَ أُمِّی یَا ابْنَ رَسُولِ اللَّهِ أَشْهَدُ أَنَّکَ کُنْتَ نُورا فِی الْأَصْلابِ الشَّامِخَهِ وَ الْأَرْحَامِ الْمُطَهَّرَهِ [الطَّاهِرَهِ] لَمْ تُنَجِّسْکَ الْجَاهِلِیَّهُ بِأَنْجَاسِهَا وَ لَمْ تُلْبِسْکَ الْمُدْلَهِمَّاتُ مِنْ ثِیَابِهَا وَ أَشْهَدُ أَنَّکَ مِنْ دَعَائِمِ الدِّینِ وَ أَرْکَانِ الْمُسْلِمِینَ وَ مَعْقِلِ الْمُؤْمِنِینَ وَ أَشْهَدُ أَنَّکَ الْإِمَامُ الْبَرُّ التَّقِیُّ الرَّضِیُّ الزَّکِیُّ الْهَادِی الْمَهْدِیُّ وَ أَشْهَدُ أَنَّ الْأَئِمَّهَ مِنْ وُلْدِکَ کَلِمَهُ التَّقْوَی وَ أَعْلامُ الْهُدَی وَ الْعُرْوَهُ الْوُثْقَی وَ الْحُجَّهُ عَلَی أَهْلِ الدُّنْیَا وَ أَشْهَدُ أَنِّی بِکُمْ مُؤْمِنٌ وَ بِإِیَابِکُمْ مُوقِنٌ بِشَرَائِعِ دِینِی وَ خَوَاتِیمِ عَمَلِی وَ قَلْبِی لِقَلْبِکُمْ سِلْمٌ وَ أَمْرِی لِأَمْرِکُمْ مُتَّبِعٌ وَ نُصْرَتِی لَکُمْ مُعَدَّهٌ حَتَّی یَأْذَنَ اللَّهُ لَکُمْ فَمَعَکُمْ مَعَکُمْ لا مَعَ عَدُوِّکُمْ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْکُمْ وَ عَلَی أَرْوَاحِکُمْ وَ أَجْسَادِکُمْ [أَجْسَامِکُمْ ] وَ شَاهِدِکُمْ وَ غَائِبِکُمْ وَ ظَاهِرِکُمْ وَ بَاطِنِکُمْ آمِینَ رَبَّ الْعَالَمِینَ.

مستحبات ماه صفر

معنای این زیارت:

بسیاری از افراد دوست دارند معنای فارسی این دعا را بدانند از این رو در ادامه معنای این زیارت را برای شما عزیزان بررسی می کنیم.

سلام بر ولیّ خدا و حبیبش،سلام بر دوست خدا و نجیبش،سلام بر بنده برگزیده خدا و فرزند برگزیده اش،سلام بر حسین مظلوم شهید،سلام بر آن دچار گرفتاریها و کشته اشکها،خدایا من گواهی می دهم که حسین ولیّ تو و فرزند ولیّ تو،و فرزند برگزیده توست حسینی که به کرامتت رسیده،او را به شهادت گرامی داشتی،و به خوشبختی اختصاصش دادی،و به پاکی ولادت برگزیدی،و او را آقایی از آقایان،و پیشروی از پیشرویان،و مدافعی از مدافعان حق قرار دادی،و میراثهای پیامبران را به او عطا فرمودی،و او را از میان جانشینان حجّت بر بندگانت قرار دادی،و در دعوتش جای عذری باقی نگذاشت،و از خیرخواهی دریغ نورزید،و جانش را در راه تو بذل کرد،تا بندگانت را از جهالت و سرگردانی گمراهی برهاند،درحالی که بر علیه او به کمک هم برخاستند،کسانی که دنیا مغرورشان کرد،و بهره واقعی خود را به فرومایه تر و پست تر چیز فروختند،و و آخرتشان را به کمترین بها به گردونه فروش گذاشتند،تکبّر کردند و خود را در دامن هوای نفس انداختند،تو را و پیامبرت را به خشم آوردند، و اطاعت کردند از میان بندگانت،اهل شکاف افکنی و نفاق و بارکشان گناهان سنگین،و سزواران آتش را پس با آنان درباره تو صابرانه و به حساب تو جهاد کرد،تا در طاعت تو خونش ریخته شد و حریمش مباح گشت خدایا آنان را لعنت کن لعنتی سنگین،و عذابشان کن عذابی دردناک،سلام بر تو ای فرزند رسول خدا،سلام بر تو ای فرزند سرور جانشینان،شهادت می دهم که تو امین خدا و فرزند امین اویی،خوشبخت زیستی،و ستوده درگذشتی،و از دنیا رفتی گم گشته،و مظلوم و شهید،گواهی می دهم که خدا وفاکننده است آنچه را به تو وعده داده،و نابودکننده کسانی را که از یاری ات دریغ ورزیدند،و عذاب کننده کسانی را که تو را کشتند،و گواهی می دهم که تو به عهد خدا وفا کردید و در راهش به به جهاد برخاستی تا مرگ فرا رسید،پس خدا لعنت کند کسانی را که تو را کشتند،و به تو ستم کردند،و این جریان را شنیدند و به آن خشنود شدند، خدای من تو را شاهد می گیرم که من دوستم با آنان که او را دوست دارند،و دشمن با آنان که با او دشمنند،پدر و مادرم فدایت ای فرزند رسول خدا،گواهی می دهم که تو در صلبهای بلندمرتبه و رحمهای پاک نوری بودی،جاهلیت با ناپاکیهایش تو را آلوده نکرد،و از جامه های تیره و تارش به تو نپوشاند،و گواهی می دهم که تو از ستونهای دین،و پایه های مسلمانان،و پناهگاه مردم مؤمنی،و گواهی می دهم که پیشوای نیکوکار،با تقوا،راضی به مقدرات حق،پاکیزه،هدایت کننده،و هدایت شده ای،و گواهی می دهم که امامان از فرزندانت،اصل تقوا،و نشانه های هدایت،و دستگیره محکم،و حجّت بر اهل دنیا هستند و گواهی می دهم که من به یقین مؤمن به شمایم،و به بازگشتتان یقین دارم،براساس قوانین دینم،و عواقب عملم،و قبلم با قلبتان در در صلح،و کارم پیرو کارتان،و یاری ام برای شما آماده است،تا خدا به شما اجازه دهد،پس با شمایم نه با دشمنانتان،درودهای خدا بر شما،و بر ارواح و پیکرهایتان،و بر حاضر و غایبتان،و بر ظاهر و باطنتان،آمین ای پروردگار جهانیان؛ پس دو رکعت نماز می خوانی،و به آنچه می خواهی دعا می کنی و برمی گردی.

زیارت ماه صفر

حال که با مستحبات ماه صفر آشنا شدید در انتهای مطلب می توانید سایر مطالبی که در این زمینه و دانستنی های مذهبی نوشته شده است را مشاهده کنید. برای این کار کافی است تا بر روی لینک های داده شده مانند اعمال شب نوزدهم ماه رمضان و اعمال شب ۲۳ ماه رمضان کلیک نمایید.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ روزانه _ دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته _ دلگرم _ سلام دنیا _ همگام درس _ فال و خواب _ توپ تاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا