مرداني که تا 30 سالگي موی سر خود را از دست مي دهند، کمتر از سايرين به سرطان پروستات مبتلا مي شوند

اخبار علمی پزشکی, مشروح اخبار, مقالات و تحقیقات پزشکی

مردان تاس کمتر به سرطان پروستات مبتلا مي شوند  .

 

محققان مي گويند: مرداني که تا 30 سالگي موي سر خود را از دست مي دهند، کمتر از سايرين به سرطان پروستات مبتلا مي شوند. 

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از  بی بی سی ،  محققان دانشکده پزشکي دانشگاه واشنگتن با بررسي دو هزار مرد 40 تا 47 ساله، ميزان زياد هورمون مردانه تستوسترون را در مرداني که زودتر دچار تاسي مي شوند با کاهش خطر سرطان پروستات مرتبط کرده اند.
نيمي از اين افراد مورد بررسي به سرطان پروستات مبتلا بودند. محققان ميزان بروز تومور را در افرادي که موهايشان تا سن 30 سالگي کم شده بود با آنهايي که دچار ريزش مو نشده بودند مقايسه کردند.
مرداني که در بالاي سر خود دچار تاسي شده بودند و همچنين آنهايي که خط رستنگاه موي شان عقب رفته بود شاهد 29 تا 45 درصد کاهش در سرطان پروستات بودند.
محققان معتقدند تقريبا 25-30 درصد از مردان تا سن سي سالگي دچار تاسي و ريزش مو و نيمي از تمامي مردان نيز تا سن 50 سالگي دچار کاهش چشمگير موي سر مي شوند.

تاسي زماني روي مي دهد که فوليکول هاي مو در معرض ميزان زيادي “دي هيدرو تستوسترون” که توسط هورمون مردانه تستوسترون توليد مي شود قرار بگيرند.
کارشناسان اعتقاد دارند احتمال تاسي در مرداني که ميزان زيادي تستوسترون در خون خود دارند بيشتر است بويژه اگر تاسي در آنها موروثي باشد.
در اغلب موارد به بيماران مبتلا به سرطان پروستات داروهايي داده مي شود که ميزان تستوسترون آنها را کاهش دهد چرا که اين هورمون مي تواند موجب تسريع رشد تومورها شود.
اما اين تحقيق حاکي از آن است که ميزان زياد تستوسترون در سنين جواني مي تواند مانع از ابتلا به سرطان پروستات شود.
يافته هاي اين پژوهش در نشريه اپيدمي شناسي سرطان منتشر شده است.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا