مدارک و مراحل تعویض شناسنامه بعد از طلاق

جدایی اتفاقی است که امروزه در بیشتر ازدواج ها به دلایل متعدد و مختلف روی می دهد و متاسفانه جامعه با این پدیده هر چند حلال و قانونی اما نازیبا در برخی موارد مواجه است. در دنیای امروز بعد از طلاق، اکثریت زوجین در صدد حذف نام همسر سابق خود و تعویض شناسنامه بر می آیند که ما در ادامه این مطلب به ذکر مراحل و مدارک تعویض شناسنامه بعد از جدایی پرداخته ایم.

توضیح چگونگی تعویض شناسنامه بعد از طلاق:

بر طبق قوانین جدید, فردی که از همسر سابق خود جدا شده باشد و به طور قانونی ازدواج دیگری را به ثبت رسانده باشد, می تواند به حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه اش اقدام کند.

مراحل و مدارک تعویض شناسنامه بعد از جدایی زوجین

تعویض شناسنامه بعد از جدایی با حذف نام زن از شناسنامه مرد:

در این باره بعد از جدایی زوجین, فرد در صورتی که اقدام به ازدواج مجدد کرده باشد و این امر را به ثبت قانونی رسانده باشد, می تواند به حذف نام همسر سابق خود از شناسنامه اقدام کند. این عمل بعد از ثبت رسمی ازدواج دوم امکان پذیر می باشد تا همسر فعلی از ازدواج گذشته شخص مطلع شود. با اشاره به نام همسر دوم اینگونه برداشت می شود که شخص فقط در ازدواج دوم می تواند این کمار را انجام دهد اما با توجه به نقص این قانون احتمال می رود استفاده از این تبصره در ازدواج های بعدی نیز امان پذیر باشد.

مراحل حذف نام مرد از شناسنامه زن

تعویض شناسنامه بعد از طلاق و حذف نام مرد از شناسنامه زن:

حذف نام مرد از شناسنامه زن در صورتی امکان پذیر است که طلاق در دوران عقد و نامزدی صورت گرفته باشد و زن باکره و دوشیزه باشد و این امر بر اساس نامه پزشکی قانونی تایید شده باشد. در صورت فوت همسر نیز, زن می تواند با ارائه دادن مدرک قانونی ثبت ازدواج و گواهی فوت همسر به حذف نام همسر از شناسنامه خود اقدام کند.

مراحل حذف نام زن از شناسنامه مرد

ایراد های وارده بر این امر کلاهبرداری هایی است که در این مورد توسط افراد سودجو اتفاق می افتد و یا اشکال در ماده ای که امکان این عمل را بعد از ازدواج دوم برای آقایان نیز فراهم می کند و عمده مشکل این مسئله اشاره نکردن به وضعیت فرزندان است که حتی در صورت حذف نام همسر از شناسنامه، اسم پدر و مادر در شناسنامه فرزندان باقی می ماند.

منبع : آرگا

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا