مدارک مورد نیاز جهت انحصار وراثت و مراحل حصر وراثت

انحصار وراثت امری است که اتفاق می افتد اما سوال های شایعی در این مورد که این ماجرا چگونه اتفاق می افتد و چه مراحل و مدارکی لازم دارد و شرایطی که این امر را موجب می شود، چیست، وجود دارد. ما در ادامه این مطلب از مدارک موردنیاز جهت انحصار وراثت و هر آنچه که لازم است در این باره بدانید، می گوییم.

مدارک مورد نیاز جهت انحصار وراثت:

برای تقاضای حصر وراثت لازم است که مدارک نام برده شده در ذیل را به همراه داشته باشید:

انحصار وراثت و دانستنی های مهم آن

  • شناسنامه و گواهی فوت متوفی: بعد از فوت شخص مراحل لازم طی شده و شناسنامه وی باطل و گواهی فوت برای او صادر می گردد که ارایه اصل  شناسنامه و گواهی فوت و فتوکپی های آن ها نیاز می باشد.
  • استشهاد محضری: اسامی تمام وراث باید در یک لیست یا فرم مخصوصی که از سمت دادگستری به متقاضیان ارایه می شود، درج و توسط دو نفر از افرادی که متوفی و وراث او را می شناسند در یک دفترخانه رسمی به ثبت و امضاء برسد و امضاء آنها نیز توسط دفتر اسناد رسمی گواهی شود.شرایط لازم برای تقاضای انحصار وراثت
  • رسید مالیات بر ارث: وراث باید یک لیست از تمام اموال منقول و غیر منقول متوفی تهیه کرده و به اداره دارایی محل سکونت وی برده و رسید آن را دریافت کنند و به همراه گواهی تقاضای انحصار وراثت به محضر دادگاه تقدیم کنند.
  • کپی برابر اصل شناسنامه وراث: علاوه بر اصل و کپی شناسنامه متقاضی، کپی و اصل شناسنامه تمام وراث نیز باید به دادگاه برای ملاحظه تقدیم گردد.مدارک لازم برای انحصار وراثت
  • ارایه دادخواست: بعد از تهیه مدارک ذکر شده، فرد متقاضی باید دادخواستی به خواسته گواهی صدور انحصار وراثت تنظیم و به همراه مدارک مورد نیاز جهت انحصار وراثت به دادگاه ارایه نماید.مراحل و مدارک انحصار وراثت

در نظر داشته باشید که دادخواست را بر اساس ماده ۲۰ قانون مدنی باید به محضر دادگاه آخرین محل سکونت شخص برسانید و اگر مکان زندگی وی مشخص نبوده است با صلح دید دادگاه یک حوزه زندگی برای او در ایران در نظر گرفته می شود.

تمامی اشخاص ذینفع در اموال مرحوم می توانند تقاضای انحصار وراثت بکنند چه وراث و چه افرادی که در این مورد نفع می برند.

هر آنچه که باید از مراحل و مدارک تقاضای انحصار وراثت بدانید

پس از تهیه مدارک لازم و انجام الباقی مراحل و ارایه آن به دادگاه، یک آگهی با هزینه متقاضی در یکی از روزنامه های کثیرالانشار به چاپ می رسد و اگر بعد از گذشت یک ماه اعتراضی صورت نگرفت، دادگاه اموال را بین وراث تقسیم و سهم هر کس را از ماترک به او می دهد و در صورتی که اعتراضی بعد از چاپ آگهی به دادگاه برسد یک جلسه برای رسیدگی به معترض برگزار می کند و بعد از رسیدگی به او و اعتراضش حکمی را صادر می کند که قابل تجدید نظر می باشد.

نکات مهم در امر انحصار وراثت

نکات قابل ذکر در امر وراثت:

توجه داشته باشید اگر در هنگام فوت شخص، نطفه ای منعقد شده باشد، جنین نیز جز وراث قرار می گیرد. اگر برای شخص محجور قیم مشخص نشده باشد، دادگاه می تواند به حکم تقاضای انحصار وراثت اعتراض کند.

مدارک لازم برای تقاضای انحصار وراثت

اگر کل اموال متوفی بیش تر از ۱۰ میلیون ریال نباشد دیگر نیازی به چاپ آگهی نمی باشد. در امر وراثت روستاییان اگر ماترک بیش از ۱۰ میلیون ریال باشد دادگاه یک روز در اماکن و معابر عمومی روستا به نصب آگهی می پردازد و دیگر نیازی به چاپ آگهی در جراید نیست. اگر شخص متقاضی نام یک یا چند تن از وراث را در دادخواست به ثبت نرسانده باشد، عمل وی کلاهبرداری بوده و مجازات قانونی به همراه دارد.

مدارک مورد نیاز برای انحصار وراثت

در صورتی که می خواهید برای حصر وراثت اقدام کنید توجه داشته باشید که به همراه داشتن مدارک مورد نیاز جهت انحصار وراثت و شرایط و مراحل درج شده در متن ضروری می باشد.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا