مدارک لازم برای تمدید گواهینامه و صدور المثنی

با پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن وسایل, امروزه همه اعم از زن و مرد پشت رول می نشینند و رانندگی می کنند. این حرفه نیز مانند تمامی حرفه های دیگر نیاز به اخذ مدرک مخصوص به خودش را در اثبات ادعای ما برای یاد داشتن این قضیه احتیاج دارد. اگر متقاضی اخذ گواهینامه المثنی و یا تمدید کارت گواهینامه هستید ما در این مقاله مدارک مورد نیاز برای تمدید گواهینامه را بیان کرده ایم و شرایطش را به طور کامل گفته ایم.

مدارک لازم برای تمدید گواهینامه

 1. اصل و کپی شناسنامه ( در صورتی که شناسنامه توضیحات دارد باید از صفحه توضیحات هم کپی گرفته شود. ) ( این قضیه در شناسنامه های جدید با کپی از صفحه محل تنظیم سند مورد قبول است. )

۲. اصل کارت ملی و کپی آن

۳. به همراه داشتن کد پستی ده رقمی و آدرس دقیق محل سکونت دایمی

۴. اصل کارت گواهینامه مربوطه منطبق با یکی از شرایط ذکر شده در زیر:

 • اعتبار کارت گواهینامه به پایان رسیده باشد.
 • کارت گواهینامه مخدوش شده باشد و یا مهر و مندرجات روی آن قابلیت خوانایی نداشته باشد, و یا در صورتی که  مشخصات شناسنامه ای فرد با وضعیت جسمانی دارنده گواهینامه فرق کرده باشد.
 • گواهینامه گم شده باشد. در این صورت باید در دفترهای خدماتی الکترونیک نظامی استعلام های اولیه را انجام بدهد و در صورت نداشتن سابقه به اداره راهنمایی و رانندگی صادر کننده گواهینامه مراجعه کرده و برگه استعلام را تهیه کند و به دفتر ارائه بدهد.مدارک لازم برای صدور گواهینامه المثنی

۵. به همراه داشتن عکس: برای گواهینامه پایه یک دو قطعه عکس رنگی و برای گروه ب سه قطعه عکس رنگی در اندازه ۳ در ۴ بدون کلاه, عینک, کروات, آرایش و پیرایش صورت, مو و محاسن. تمام رخ به صورتی که گردی صورت معلوم و مربوط به سال جاری باشد.

۶. اعلام گروه خونی: ارایه دادن هر گونه مدرک اعم از کارت پایان خدمت یا برگه آزمایش که گروه خونی فرد در آن مشخص شده باشد. حتی اظهارات زبانی فرد در این باره مورد قبول است.

۷. پرداخت مبلغ بیست هزار تومان از طریق دستگاه کارت خوانی (  POS )  که در دفاتر وجود دارد.

۸. به همراه داشتن گواهی عدم اعتیاد.

مدارک مورد نیاز برای تمدید گواهینامه

نکات مهم و مشترک در بین همه گواهینامه ها:

 • علاوه بر وجود مدارک لازم برای تمدید گواهینامه, حضور خود شخص برای ثبت اثر انگشت لازم است.
 • با ارایه این مدارک برای تمدید گواهینامه به دفترهای خدماتی الکترونیک انتظامی, برگه معاینه چشم صادر می شود که این معاینه باید توسط پزشک معتمد ناجا صورت بگیرد.
 • برای تعویض گواهینامه گروه ب موقت انجام دادن معاینه چشم لازم نیست و فقط یک قطعه عکس کفایت می کند.
 • متقاضیان بالای ۷۰ سال برای این امر, بعد از انجام معاینه چشم باید به باجه کاردان فنی شهرک آزمایش مراجعه بفرمایند.
 • کسانی که گواهینامه قبلی آنها با لنز بوده و قصد تمدید دارند, تنها یک برگه معاینه چشم در حالی که شرایط جسمی چشم آنها تغییر نکرده باشد و در همان شرایط قبلی به سر ببرند, کافی است.
 • کسانی که در گواهینامه قبلی از عینک استفاده می کردند و الان با انجام عمل لیزر شرایطشان فرق کرده نیاز به یک برگ معاینه چشم از پزشک معتمد ناجا دارند.
  فرم لازم برای تمدید گواهینامه
 • اشخاصی که دچار نقص عضو بودند و الان شرایطشان تغییر کرده است, بعد از انجام معاینه پزشکی, اخذ کردن نامه کاردان فنی شهرک آزمایش برایشان لازم است.
 • افرادی که دارای گواهینامه با لنز طبی هستند به معاینه کاردان فنی شهرک آزمایش نیاز دارند.
 • پس از اتمام این امور و بررسی مدارک لازم برای تمدید گواهینامه, رسیدی تحویل متقاضی بابت ارایه به افسران راهنمایی و رانندگی داده می شود.
 • تعرفه این خدمات در دفترهای خدماتی الکترونیک نظامی با حساب هزینه پستی مبلغ بیست و نه هزار و دویست تومان می باشد.مدارک مورد نیاز برای تمدید گواهینامه

برای اخذ مجدد و تمدید گواهینامه داشتن مدارک ذکر شده الزامی و حتمی می باشد.

منبع : آرگا

برچسب :

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی _ تاپ ناز _ پرشین وی _ایرنا _ بیتوته

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا