محققان و پزشكان ايراني براي اولين ‌بار در جهان به ‌كمك تكنيك‌هاي مهندسي بافت موفق به ساخت ناي مصنوعي شدند.

محققان و پزشكان ايراني براي اولين‌بار در جهان به‌كمك تكنيك‌هاي مهندسي بافت موفق به ساخت ناي مصنوعي شدند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  ، دكتر ” علي اكبر ولايتي ” رئيس مركز تحقيقات سل و بيماري‌هاي ريوي در گفت وگو با خبرنگاران افزود : در اين طرح تحقيقاتي كه بر روي مدل حيواني با ‪ ۷۰‬درصد موفقيت به اتمام رسيده است با استفاده از بافت‌هاي خود بيمار بافت غضروفي ناي ساخته شد.

وي گفت: با توجه به اينكه در ساخت ناي مصنوعي از سلول‌هاي خود بيمار و از هر كدام از اجزاي بدن او مي‌توان استفاده كرد ، پيوند آن راحت‌تر صورت مي‌گيرد و احتمال پس زدن پيوند تقريبا به صفر مي‌رسد.

ناي مجراي تنفسي است كه از حلق شروع مي‌شود و به طول حدودا ‪ ۱۲‬سانتي متر به ريه‌ها ختم مي‌شود. اين عضو حياتي‌ترين بخش تنفس است.

رئيس مركز تحقيقات سل و بيماري‌هاي ريوي گفت:ساخت ناي مصنوعي در مرحله حيواني آن با موفقيت انجام شده و انجام آن در مدل انساني تا يكسال آينده عملي خواهد شد.

به گفته دكتر ولايتي دست يابي به اين تكنيك براي بيماراني كه در طول جنگ در معرض تماس با سلاح‌هاي شيميايي قرار گرفته‌اند و دچار تخريب و آسيب ديدگي و در نتيجه گرفتار تنگي ناي شده‌اند و يا آن دسته از بيماراني كه به علت تنگي ناي،لوله تنفسي در داخل ناي آنها كار گذاشته مي‌شود بسيار مفيد و كاربردي است.

وي تصريح كرد:در اين روش بافت‌هاي غضروفي ناي به كمك مهندسي بافت و با استفاده از سلول‌هاي گرفته شده از خود شخص ساخته مي‌شودوناي توليد شده همان بافت ناي طبيعي را دارد و از هيچ‌گونه سلول اضافي برخوردار نيست.

اين طرح تحقيقاتي كه شروع آن از حدود ‪۱۰‬سال پيش بوده و با تلاش بيشتري طي دو سال اخير به اتمام رسيده با همكاري دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي و بيمارستان مسيح دانشوري و به سرپرستي دكتر ” جلال‌الدين غنوي ” به انجام رسيده است.

دست يابي به تكنيك ساخت ناي مصنوعي كه هيچ تفاتي با ناي طبيعي ندارد نويد بخش تحولي در آينده علم پزشكي و بيماري‌هاي مرتبط با دستگاه تنفسي و ناي است.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا