اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram

محققان درآمريكا مي‌گويند خواب پريشان مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري ديابت (قندخون) را افزايش دهد.

محققان درآمريكا مي‌گويند خواب پريشان مي‌تواند خطر ابتلا به بيماري ديابت (قندخون) را افزايش دهد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از بي.بي.سي ، تعدادي داوطلب پس از چند شب بدخوابي، به خاطر بيدارشدن در اثر صداي بلند درست درهنگام فرو رفتن به خواب عميق، نسبت به انسولين مقاومت حاصل كردند.

اين ناتواني بدن در عدم تشخيص علايم انسولين به بالارفتن سطح قند خون، افزايش وزن و در نهايت ابتلا به ديابت نوع ‪ ۲‬منجر مي‌شود.

همچنين ازقبل معلوم بود كه عميق‌ترين خواب، موسوم به خواب موج-آرام، به تغييراتي در بدن كه بر متابوليسم تاثير مي‌گذارد مربوط است.

براي آزمايش كردن تاثير كيفيت خواب بر كنترل گلوكز خون، ‪ ۹‬مرد و زن سالم ابتدا براي دو شب متوالي تحت نظر قرار گرفتند تا الگوهاي عادي خواب در آنها مشخص شود. سپس محققان براي سه شب متوالي هرگاه آنها به خواب عميق فرو مي‌رفتند با صداي بلند بيدار كردند.

پس از تزريق گلوكز به داوطلبان و اندازه‌گيري ميزان قند خون و واكنش انسوليني آنها در ساعات روز، محققان دريافتند كه حساسيت هشت نفر از آنها در مقابل انسولين كمتر شده است.

دكتر “ارسا تاسالي”، سرپرست تحقيقات، گفت كه افزايش موارد ديابت نوع ‪۲‬ نگران‌كننده است و عوامل آن بايد به خوبي درك شود.

وي گفت: “ما قبلا نشان داده بوديم كه محدود كردن مقدار خواب در افراد بالغ اما جوان تحمل بدن در برابر گلوكز را پايين مي‌آورد. داده‌هاي جديد نيز نشان مي‌دهد كه نه تنها كاهش ميزان خواب، بلكه افت كيفيت خواب نيز در خطر ابتلا به ديابت نقش دارد.”

*** بازديد كننده محترم:

جهت كسب اطلاعات بيشتر در اين رابطه اينجا را كليك كنيد.

منابع سایت

بخشی از محتویات سایت با توجه به اجازه نامه موجود در بخش کپی رایت سایت های زیر از این سایت ها جمع آوری شده است اگر محتوایی از سایت شما اینجا منتشر شده است و منبع ذکر نشده است به ما از طریق نظرات اطلاع دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *