محققان با بهره‌گيري از سيتومگالوويروس انساني (‪ ( cytomegalovirus‬كه در بيشتر افراد مبتلا به سرطان مغزي گليو بلاستوم مولتي فرم ( ‪glioblastoma‬ multiforme‬ ) فعال است، اين بيماري مرگبار را درمان مي‌كنند.

محققان با بهره‌گيري از يك ويروس شايع كه در بيشتر افراد مبتلا به يك نوع سرطان مغز فعال است، اين بيماري مرگبار را درمان مي‌كنند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از رويترز، محققان روز دوشنبه در دانشگاه دوك در كاروليناي شمالي گفتند، هدف از اين كار فريب دستگاه ايمني بدن براي حمله به سرطان است. اين شيوه تاكنون نويدبخش بوده است.

‪ ۱۶‬بيمار مبتلا به سرطان مغزي گليو بلاستوم مولتي فرم ( ‪glioblastoma‬  multiforme‬ ) واكسني را كه به اين ويروس حمله مي‌كند دريافت كردند. در نتيجه اين كار پيشرفت تومور از زماني كه جراح آن را بيرون مي‌آورد تا زماني كه تومور دوباره عود مي‌كند به ميزان قابل توجهي به تاخير افتاد.

در بيماراني كه اين واكسن را دريافت كرده بودند مدت زمان پيشرفت تومور از شش ماه به بيش از ‪ ۱۲‬ماه افزايش يافت. در مجموع شانس زنده ماندن بيمار نيز از حدود ‪ ۱۴‬ماه به بيش از ‪ ۲۰‬ماه افزايش يافت.

دكتر دوان ميچل يك محقق سرطان در دوك گفت، برخي از بيماران با گذشت بيش از ‪ ۲۰‬ماه بدون هيچ نشانه‌اي از رشد تومور به زندگي خود ادامه مي‌دهند.

ميچل گفت، مطالعاتي كه پيش از اين انجام شده ، نشان مي‌دهد ويروس سيتومگالوويروس انساني (‪ ( cytomegalovirus‬ كه از خانواده ويروس‌هاي تبخال است در حدود ‪ ۸۰‬درصد از بيماراني كه به تازگي اين نوع سرطان در آنها تشخيص داده شده است فعال است.

همچنين محققان دريافته‌اند كه اين ويروس در تومورهاي مغزي آنها فعال است، اما فعاليتي در ساير بخشهاي مغز ندارد.

ميچل كه رياست اين مطالعه را بر عهده داشت گفت كه آنها از اين ويروس در تومورها به عنوان هدفي براي ايمني درماني استفاده مي‌كنند.

محققان اين واكسن را از گلبولهاي خون بيمارن تهيه مي‌كنند. هدف از اين كار فعال كردن دستگاه ايمني براي حمله به سلول‌هاي تومور و نابود كردن آنهاست.

بيماران در اين مطالعه اين واكسن را به همراه داروي شيمي درماني تموزولوميد كه به نظر مي‌رسد واكنش سيستم ايمني را به اين واكسن بيشتر تحريك مي‌كند، دريافت كردند.

حدود ‪ ۷۰‬تا ‪ ۹۰‬درصد آمريكايي‌ها در دوران كودكي در معرض سيتومگالوويروس قرار مي‌گيرند. اين ويروس در افرادي كه دستگاه ايمني سالمي دارند معمولا نهفته باقي مي‌ماند.

نقش اين ويروس در پيشرفت سرطان مشخص نيست اما حضور اين ويروس درون تومورها ،آن را هدف مفيدي براي تحريك دستگاه ايمني مي‌سازد.

اين مطالعه در نشست انجمن جراحان متخصص اعصاب آمريكا در شيكاگو ارائه شد

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا