لاك‌پشت عامل حصبه و اسهال خونی است

لاك‌پشت عامل حصبه و اسهال خونی است
رئیس مركز تحقیقات بیماری‌های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به خانواده‌ها هشدار داد كه از نگهداری لاك‌پشت در منازل خودداری كنند.

 

 
دكتر داوود یادگاری در گفتگو با ایرنا اظهار كرد: متاسفانه خانواده‌های ایرانی مدتی است كه برای سرگرمی فرزندان خود از جمله كودكان اقدام به خریداری لاك‌پشت‌های كوچك و نگاهداری آنها در منزل كرده‌اند.
دكتر یادگاری گفت: این لاك‌پشت‌ها به علت جذابیت و زیبایی كه دارند باعث علاقه بسیاری از كودكان شده و آنها را ترغیب به نگاهداری می‌كند، این در حالی است كه وجود این حیوانات به علت آلودگی، می‌تواند منشا بیماری برای اعضای خانواده به ویژه كودكان باشد.
وی تاكید كرد: تمام امعا و احشا این حیوان از جمله لاك آن آلوده است و عامل حصبه، عفونت سالمونلایی و اسهال خونی می‌شود كه برای كودكان از جمله شیرخواران و نوزادان بسیار خطرناك است.
این متخصص بیماری‌های عفونی اظهار كرد: گاهی یك كودك دچار اسهال خونی می‌شود و ممكن است پزشك معالج آن تصور تماس این كودك با یك لاك‌پشت را نداشته باشد، بنابراین خانواده‌ها در این ارتباط حتما باید پزشك را درخصوص نگاهداری هر نوع حیوان مطلع كنند.
وی به نگاهداری سگ و گربه در برخی منازل نیز اشاره كرد و گفت: این حیوانات نیز احتمال ابتلا به بیماری‌های انگلی را در افراد خانواده زیاد می‌كند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، درخصوص نگاهداری پرندگان در منزل، اظهار كرد: نگاهداری پرندگان در منزل از عوامل انتشار بیماری‌های ویروسی و میكروبی محسوب می‌شود.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا