كاهش سن بلوغ و مسئولیت سنگین والدین

 دسترسی كودكان و نوجوانان به موبایل و اینترنت و در پی آن كاهش سن بلوغ مسئولیت والدین را برای تربیت فرزندانی سالم سنگین تر كرده است.

 

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز  به نقل از فارس ،  حدود یك ماه پیش بود كه غلامعلی افروز رئیس سازمان نظام روانشناسی كشور هشدار داد: میانگین سن بلوغ دختران به ۹،۵ سال و پسران به ۱۲سال رسیده است.

هشدار دیگر رئیس سازمان نظام روانشناسی كشور این بود كه در تهران ۱۰ درصد پسران زودتر از دختران یعنی زودتر از سن ۹،۵ سالگی بالغ می شوند كه در صورت صحت، بسیار با اهمیت است.

اینكه از بین عوامل اجتماعی و خانوادگی كدام عوامل در بروز این پدیده بیشتر موثر هستند؛ پدران و مادران چه نقشی درایجاد آن دارند؛ چه خطراتی در پیش است و راهكارهای برخورد با این مسئله كدام است موضوعاتی است كه به دنبال پاسخ آنها برآمدیم.

غلامعلی افروز، رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره كشور می گوید: نگاه های نفسانی جنسی در جامعه بیشتر شده و این در حالی است كه میانگین سن بلوغ جنسی در كشور كاهش یافته است به طوری كه قبلاً در پسران ۱۵ سال و در دختران ۱۴ سال بود اما در حال حاضر میانگین بلوغ جنسی دختران ۹.۵ سال و پسران ۱۲سال است و البته ۱۰ درصد پسران زودتر از دختران در شهر تهران بالغ می شوند.

افروز اضافه می كند: هزاران پسر در دبستان بلوغ جنسی را تجربه می كنند كه باید در نظر داشت در بلوغ جنسی تغییر الگوی تغذیه، استفاده از فضای مجازی و استفاده از برخی مواد تحریك آمیز به عنوان مثال در شامپوها مهم است و مربیان مدارس باید به این موضوع بها دهند.

اطلاعات كودكان درباره مسائل جنسی به صورت تصاعدی افزایش یافته است

احمد محیط ،مدیر گروه ادبیات و روانپزشكی انجمن جهانی روانپزشكی نیز در این زمینه می گوید: اطلاعات كودكان در زمینه مسائل جنسی و سن بلوغ به صورت لگاریتمی افزایش یافته است و این اطلاعات به نوعی حس جنسی را در كودكان افزایش می دهد.

وی می افزاید: در حال حاضر اطلاعاتی كه در اختیار كودكان در زمینه مسائل جنسی می رسد نسبت به گذشته افزایش یافته است لذا میزان ذخیره مغزی در زمینه مسائل بلوغ زیاد شده و این اطلاعات وقتی انبوه می شوند حس های كاذبی را در كودكی كه به سن بلوغ نرسیده اند، برمی انگیزد.

محیط تصریح می كند: اما اینكه بلوغ از نظر زیست شناسی یعنی پیدایش مو در صورت مرد و تغییرات شكل بدنی در زن همراه باشد، مسئله ای است كه بعیدتر به نظر می رسد اما نكته ای كه می توان روی آن اذعان داشت این است كه تغییرات در وضع تغذیه كه بدون تردید نسبت به نسل های قبل بهتر شده است ممكن است در جلو انداختن سن بلوغ تاثیر داشته باشند.

این متخصص روانپزشكی خاطرنشان می كند: كیفیت تغذیه از عوامل تعیین كننده رشد جامعه است كه از نظر بالارفتن پروتئین و ویتامین ها بهتر شده و این تاثیرات در میزان زودرس شدن سن بلوغ اثراتی دارد.

وی می گوید: افزایش اطلاعاتی كه در اختیار كودكان به كمك مسائل ارتباط رسانه ای در خصوص سن بلوغ می رسد به صورت لگاریتیمی افزایش یافته است و همچنین تغییر شكل بحث ها در درون خانواده و در بین بچه ها كه باز هم منشاء آن رایانه ها و رسانه های الكترونیكی هستند، آگاهی های كودك را در این زمینه بالا برده كه با این وجود حسی جنسی در كودكان افزایش می یابد.

محیط یادآور می شود: اساس رابطه با فرزندان باید دوستی باشد و از همین طریق با فرزند خود به فعالیت های رایانه ای و اینترنت بپردازند و از طرف دیگر آنها را شریك و تنظیم كننده برنامه در كل خانواده بدانند كه این موضوع روی آنها اثر می گذارد لذا اینكه گفته می شود اصلاً حق نداری این كار را بكنی یا دنبال این موضوع بروی اثری نخواهد داشت.

از آنجایی كه این موضوع از نظر مسئولان وزارت بهداشت یك موضوع مربوط به تخصص غدد است. عباسعلی ناصحی، رئیس اداره كل سلامت روان وزارت بهداشت اظهارنظر درباره آن را به اداره غدد وزارت بهداشت واگذار كرد.

كاهش سن بلوغ باید بررسی شود

شهین یاراحمدی، رئیس اداره غدد وزارت بهداشت در این زمینه اظهار داشت: برای اینكه این پیش فرض كه سن بلوغ كاهش یافته است باید كار تحقیقاتی انجام شود و در آن افرادی كه به رسانه هایی مانند رایانه و موبایل دسترسی دارند با افرادی كه دسترسی ندارند مقایسه شود.

وی می افزاید: بدون مدارك علمی نمی توان در این زمینه صحبت كرد البته ممكن است برخی دانشگاه های این تحقیق را انجام داده باشند.

كسب اطلاعات درباره مسائل جنسی، سن بلوغ را كاهش می دهد

حسین دلشاد، معاون پژوهشكده غدد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی می گوید: كسب اطلاعات درباره مسائل جنسی موجب كاهش سن بلوغ می شود اما شروع بلوغ قبل از ۵ سالگی غیر طبیعی و نشانه بیماری است.

وی می افزاید: به طور كلی پدیده رشد و نمو و بلوغ پدیده های فیزیولوژیك هستند كه سن به خصوصی دارند و در دخترها در سن حدود ۷ تا ۸ سالگی و در پسرها در سن ۸ تا ۹ سالگی اولین علائم بلوغ ظاهر می شود.

به گفته وی دختر ها در سن ۱۴ تا ۱۵ سالگی و در پسرها در سن ۱۵ تا ۱۶ سالگی فرآیند بلوغ تكمیل می شود لذا به طور معمول چون بلوغ ۵ مرحله دارد از مرحله یك تا ۵ حدوداً ۴ تا ۵ سال طول می كشد تا فرد به بلوغ كامل برسد.

دلشاد اذعان می كند: نژاد، ژن و مسائل محیطی در این مسئله تاثیرگذار است به طوری كه اگر پدر و مادری بلوغ زودرس داشته باشند احتمال اینكه پسر یا دختر این خانواده نیز بلوغ زودرس داشته باشد وجود دارد البته برعكس آن هم دیده شده است.

همچنین مسائل محیطی مانند آب و هوا در سن بلوغ تاثیر زیادی دارد به طوری كه به عنوان مثال در جنوب ایران شروع بلوغ به علت گرما از مناطق سردسیر زودتر اتفاق می افتد.

این فوق تخصص غدد ادامه می دهد: موضوع بعدی كه در این زمینه اهمیت دارد تغذیه است و افرادی كه تغذیه بهتری دارند به علت اینكه فرآینده های فیزیولوژیك به موقع انجام می شود سن بلوغ آنها زودتر اتفاق می افتد به عنوان مثال اگر به روند شروع سن بلوغ در تمام كشورهای دنیا نگاه كنیم متوجه می شویم كه این روند سیر نزولی داشته است.

به طوری كه ممكن بود سن شروع بلوغ در ۵۰ سال آینده در دخترها ۱۰ تا ۱۲ سال باشد كه این میزان در حال حاضر به ۷ تا ۸ سال رسیده است.

وی ادامه می دهد: شایع ترین علت بلوغ زودرس مسائل ژنتیكی است اما در دسترس بودن مطالب مربوط به مسائل سن بلوغ در بین كودكان می تواند موجب تحریك غدد جنسی فرد شده و روی كاهش سن بلوغ اثرگذار باشد.

اما در این بین كارشناسانی هم هستند كه به نوعی مخالف این موضوع هستند و كاهش سن بلوغ را كارشناسی نمی دانند.

سن بلوغ جنسی كاهش نیافته است

پرویز مظاهری، دبیر انجمن روانپزشكان ایران می گوید: سن بلوغ جنسی با كاركرد غدد جنسی ارتباط دارند و ربطی به میزان اطلاعات نوجوانان در زمینه مسائل سن بلوغ ندارد به همین علت سن بلوغ كاهش نیافته است.

وی اضافه می كند: بلوغ فرایندی است كه ۳ مرحله جسمی، روانی و اجتماعی دارد و بلوغ جسمی وقتی است كه صفات ثانویه جنسی آغاز می شود كه بر اساس آن در پسرها دورگه شدن صدا و درآمدن موهای زاید و در دخترها تغییر در اندام از مهمترین این تغییرات است.

مظاهری تصریح كرد: بلوغ جسمی در دخترها از ۹ سالگی تا ۱۳ سالگی طول می كشد و بر اساس تغذیه و مكان جغرافیایی فرد این میزان تغییر می كند به طوری كه در مناطق گرمسیر و تغذیه خوب، بلوغ زودتر اتفاق می افتد.

وی یادآور شد: میانگین سن بلوغ دختران ۱۱ سالگی است و در پسرها از ۱۲ تا ۱۳ سالگی تا ۱۵ سالگی ممكن است طول بكشد كه این بلوغ، بلوغ جسمی است.

تزریق هورمون به دام ها در كاهش سن بلوغ افراد تأثیرگذار است

فربد فدایی، مدیر گروه روانپزشكی دانشگاه علوم بهزیستی هم با بیان اینكه سن بلوغ ربطی به اینترنت و موبایل ندارد گفت: مصرف غذاهای دامی به علت تزریق مواد هورمونی به دام ها در تغییر و كاهش سن بلوغ افراد تاثیرگذار است اما استفاده از اینترنت در این زمینه نقشی ندارد.

وی ادامه می دهد: نباید همكاران روانشناس در مورد مسائل بیولوژیك از جمله سن بلوغ كه جنبه روانشناختی دارد و بررسی آن به منابع دقیقی نیاز دارد اطلاع رسانی كنند و اطلاع رسانی در این زمینه باید صرفاً از طریق وزارت بهداشت انجام شود.

این موضوع با وجود اینكه مورد اختلاف كارشناسان است ولی یك موضوع مسجل دارد و آن این است كه دسترسی كودكان و و نوجوانان به اینترنت موبایل بسیار آسان شده و پدر و مادر در این مورد نقش اساسی دارند تا اثرات مخرب این وسایل را كاهش دهند.

كودكانی كه خلاء عاطفی دارند به سراغ موارد غیر اخلاقی اینترنت می روند

غلامعلی افروز، رئیس سازمان نظام روانشناسی ایران می گوید: در زمان حاضر امكان ایجاد مانع اساسی برای تعاملات مجازی كودكان و نوجوانان در اینترنت برای والدین تقریباً محال است.

این تعاملات مجازی دیگر می تواند حتی در موبایل نوجوان یا همكلاسی اش خلاصه شود لذا امكان منع آن وجود ندارد.

وی می افزاید: بررسی ها نشان می دهد برای اینكه از این ابزارهای موجود استفاده مناسب شود مهمترین راه ارتباط عاطفی والدین با فرزند است كه باید به اوج برسد و پدر و مادر محبوب بچه ها شوند. برای این كار باید پدر، مادر را محبوب فرزند و مادر، پدر را برای بچه محبوب كند.

افروز تصریح می كند: اگر این وابستگی امن ادامه یابد و هر دوی والدین محبوب فرزند شوند دیگر لازم نیست حرفی زده شود و ناخودآگاه بیشترین ارتباط كلامی را با فرزند، پدر و مادر خواهند داشت و هر جا كه بچه زندگی كند مصونیت فرهنگی ایجاد خواهد شد.

رئیس سازمان نظام روانشناسی كشور ادامه می دهد: لازمه مصونیت فرهنگی مصونیت عاطفی است و مقدمه مصنونیت عاطفی دلبستگی عاطفی فرزند به پدر و مادر است مثلاً خانم به بچه اش بگوید كه پدرت بهترین بابای دنیاست و مرد به فرزندش بگوید كه مادرت بهترین مادر است اما اگر زن و شوهر با هم با زبان تهدید و تحقیر صحبت كنند فرزند به هیچ كدام دل نمی بندد و در نهایت به كسی دل می بندد كه در بیرون از خانواده پیدا می كند.

وی اضافه می كند: بچه هایی كه در محیط امن خانواده، بزرگ و تكریم می شوند آسیب پذیر نمی شوند چرا كه امیر المومنین علی (ع) فرمودند: “هر كس شخصیت خویش را شریف بدارد از گناهان و لغزش ها مصون می ماند “.

افروز اذعان می كند: تكریم فرزند این است كه اسم بچه را با خانم و آقا صدا بزنید و همین طور همسران نیز باید همین گونه در مقابل بچه ها با هم صحبت كنند اگر پدر و مادر برای فرزند محبوب شدند فرزند عاشق خانواده می شود و در آن خانواده آرامش می گیرد، اگر این كار انجام شد معضلات اینترنتی رنگی نخواهد داشت چرا كه بچه هایی به سراغ موارد غیراخلاقی اینترنت می روند كه خلاء عاطفی دارند و پدر و مادر خود را دوست ندارند.

منابع سایتآرگا _ نورین بلاگ _ روزانه _ پزشکان بدون مرز _دانشنامه اسلامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا